- Nazwa przedmiotu:
- Magazynowanie energii i ogniwa paliwowe
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab. inż. Michał Marzantowicz
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Zarządzanie Bezpieczeństwem Infrastruktury Krytycznej
- Grupa przedmiotów:
- Kierunkowe
- Kod przedmiotu:
- -
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2020/2021
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 3 ECTS
18h wykład + 10h ćwiczenia laboratoryjne + 10h projekt + 8h konsultacje + 5h przygotowanie do sprawdzianu + 15h bieżące przygotowanie do wykładu, prace domowe + 8h przygotowanie do laboratorium + 5h studia literaturowe + 5h przygotowanie sprawozdań z laboratoriów + 6h przygotowanie projektu i prezentacji = 90h
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 1,53 ECTS
18h wykład + 10h ćwiczenia laboratoryjne + 10h projekt + 8h konsultacje = 46h
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2,40 ECTS
10h ćwiczenia laboratoryjne + 10h projekt + 8h konsultacje + 5h przygotowanie do sprawdzianu + 15h bieżące przygotowanie do wykładu, prace domowe + 8h przygotowanie do laboratorium + 5h studia literaturowe + 5h przygotowanie sprawozdań z laboratoriów + 6h przygotowanie projektu i prezentacji = 72h
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład18h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium10h
- Projekt10h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Podstawowa wiedza z zakresu fizyki i chemii. Przedmioty Fizyka lub Podstawy Fizyki na studiach 1 stopnia.
- Limit liczby studentów:
- - od 25 osób do limitu miejsc w sali audytoryjnej (wykład) - od 25 osób do limitu miejsc w sali laboratoryjnej (laboratorium) - od 25 osób do limitu miejsc w sali laboratoryjnej (projekt)
- Cel przedmiotu:
- Zapoznanie z aktualnymi istotnymi zagadnieniami dotyczącymi magazynowania i konwersji energii, a w szczególności ogniw elektrochemicznych, w tym ogniw paliwowych.
- Treści kształcenia:
- A. Wykład:
1. Energia. Pojęcia podstawowe. Źródła energii. Magazynowanie i konwersja energii – rys historyczny i przegląd najważniejszych aktualnie stosowanych metod. Zjawiska fizyczne, procesy chemiczne wykorzystywane w urządzeniach do magazynowania energii. Nośniki energii. Wytwarzanie paliw płynnych i gazowych ze źródeł odnawialnych. Rola czynników technicznych, ekonomicznych i ekologicznych w rozwoju urządzeń i instalacji do magazynowania energii.
2. Rozproszone źródła i magazyny energii, model energetyki oparty na mikroźródłach i mikrosieciach. Ekonomiczne aspekty przetwarzania i magazynowania energii. Elektromobilność. Omówienie aktualnej sytuacji prawnej i politycznej na rynku energii w Polsce i na świecie.
3. Elektrochemiczne metody konwersji energii. Podstawy fizyczne i chemiczne działania ogniw. Reakcje elektrodowe. Klasyfikacja ogniw. Zarys historii ogniw. Ogniwa elektrochemiczne I i II rodzaju. Parametryzacja ogniw: siła elektromotoryczna, zgromadzony ładunek i energia. Stan naładowania i żywotność ogniw. Łączenie ogniw w zespoły - baterie. Zarządzanie baterią – BMS. Bezpieczeństwo użytkowania ogniw, aspekty ekologiczne i ekonomiczne.
4. Elementy i materiały do zastosowania w ogniwach. Właściwości elektryczne materiałów elektrodowych i elektrolitów. Rodzaje elektrod. Przewodnictwo jonowe i elektronowe materiałów do ogniw. Kryteria doboru materiałów elektrodowych i elektrolitów, stabilność elektrochemiczna. Pozostałe elementy ogniwa: elektrody rozprowadzające ładunek, separatory, obudowa.
5. Ogniwa ze stałymi elektrodami - przegląd rozwiązań wykorzystywanych praktycznie, m.in. cynkowo-węglowe, alkaliczne, srebrowe, ołowiowe. Ogniwa litowe: podział względem stosowanych materiałów elektrodowych i elektrolitów. Problematyka bezpieczeństwa ogniw Li-ion. Przykłady zastosowań. Alternatywy: ogniwa sodowe, metale dwuwartościowe.
6. Ogniwa z ciekłymi elektrodami – baterie przepływowe. Budowa i zasada działania, przegląd technologii, zastosowania w magazynowaniu energii.
7. Superkondensatory. Opis właściwości złącza elektroda/elektrolit i modele zjawisk występujących na tym złączu. Charakterystyka właściwości fizykochemicznych materiałów stosowanych w superkondensatorach i pseudokondensatorach. Modele elektryczne superkondensatorów. Opis wybranych sposobów zastosowania superkondensatorów do przetwarzania i magazynowania energii.
8. Ogniwa paliwowe. Rodzaje ogniw paliwowych. Zasady działania. Analiza procesów fizykochemicznych zachodzących w poszczególnych klasach ogniw. Właściwości fizyczne materiałów używanych jako anody, katody i elektrolity. Metody pomiarowe używane w badaniach materiałów i procesów zachodzących w ogniwach paliwowych.
9. Zagadnienia konstrukcyjne dotyczące ogniw paliwowych. Przegląd głównych parametrów technicznych i eksploatacyjnych poszczególnych klas ogniw paliwowych. Paliwo stosowane w różnych typach ogniw paliwowych. Zagadnienia konwersji paliwa. Magazynowanie wodoru –przegląd metod.
10. Problem skali poszczególnych typów ogniw paliwowych, ze szczególnych uwzględnieniem urządzeń miniaturowych i przenośnych do zasilania elektroniki użytkowej oraz ogniw średniej wielkości do napędu pojazdów elektrycznych. Aspekty ekologiczne zastosowania ogniw paliwowych
C. Laboratorium:
1. Model energetyki oparty na ogniwie paliwowym:
a) badanie charakterystyki elektrolizera typu PEM i wyznaczanie sprawności wytwarzania gazowego wodoru
b) badanie charakterystyki ogniwa paliwowego typu PEM
2. Superkondensatory jako metoda magazynowania energii
3. Badanie charakterystyki ogniwa litowo-jonowego
4. Pakiety ogniw litowo-jonowych i układy zarządzania pakietem
5. Cienkowarstwowe ogniwa słoneczne
D. Projekt:
Projekty w formie case study – dla każdego zespołu studenckiego określone oddzielne zadanie (magazyn energii), następnie w dwóch turach spotkań oceniany jest projekt roboczy, oraz finalny z prezentacją oraz szczegółowym projektem w formie drukowanej.
Specyfikacje case study będą oparte na realnych instalacjach lub aktualnie realizowanych projektach. Po zakończeniu projektu omawiane będą podobieństwa i różnice rozwiązania zaproponowanego przez zespół studencki i rozwiązania istniejącego/realizowanego.
- Metody oceny:
- A. Wykład:
1. Ocena formatywna: Prace domowe w formie zadań zespołowych
2. Ocena sumatywna : Sprawdzian końcowy
C. Laboratorium:
1. Ocena formatywna: Oceniane przygotowanie, wykonanie i sprawozdanie z wykonanego ćwiczenia
2. Ocena sumatywna: Ocena łączna na podstawie sumy punktów z poszczególnych ćwiczeń
D. Projekt:
1. Ocena formatywna: Oceniane są projekt roboczy, finalny i prezentacja
2. Ocena sumatywna: Ocena łączna na podstawie sumy punktów
E. Końcowa ocena z przedmiotu: średnia arytmetyczna z trzech ocen (wykład, laboratorium, projekt)
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- Obowiązkowa:
1. Pistoia G., 2009 Battery Operated Devices and Systems, Amsterdam: Elsevier,
2. Sørensen B., 2012 Hydrogen and Fuel Cells. Emerging technologies and applications, Amsterdam: Elsevier
3. Huggins R., 210 Energy Storage, Hamburg: Springer
4. Breeze P., 2018 Energy Storage Technologies, Cambridge: Academic Press
Uzupełniająca:
1. Komarnicki P., Lombardi P., Styczynski Z., 2017 Electric Energy Storage Systems: Flexibility Options for Smart Grids, Hamburg: Springer
2. Burheim O., 2017 Engineering Energy Storage, Cambridge: Academic Press
3. Chwiejduk D., Jaworski M., 2018 Energetyka odnawialna w budownictwie. Magazynowanie Energii. Warszawa: PWN
4. Czerwiński A., 2005 Akumulatory, baterie, ogniwa, Warszawa: WKŁ
- Witryna www przedmiotu:
- http://adam.mech.pw.edu.pl/~marzan/
- Uwagi:
- -
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka B2_W02
- Ma ugruntowaną i aktualną wiedzę na temat zagadnień magazynowania i konwersji energii. Zna zastosowania urządzeń do magazynowania energii.
Weryfikacja: Sprawdzian, prace domowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_W05
- Ma pogłębioną wiedzę na temat problemów technicznych, ekonomicznych, ekologicznych i prawnych związanych z wykorzystaniem metod elektrochemicznych do magazynowania i konwersji energii.
Weryfikacja: Sprawdzian
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_W12
- Zna zjawiska fizyczne i procesy chemiczne wykorzystywane w poszczególnych typach urządzeń do magazynowania energii.
Weryfikacja: Sprawdzian
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_W14
- Ma podstawową wiedzę na temat konstrukcji układów do przetwarzania i magazynowania energii, opartych na ogniwach elektrochemicznych.
Weryfikacja: Sprawdzian
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka B2_U03
- Umie dobrać odpowiedni sposób magazynowania ener-gii do danego zastosowania. Potrafi krytycznie ocenić wady i zalety poszczególnych metod magazynowania energii w danym zastosowaniu
Weryfikacja: Sprawdzian, prace domowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_U04
- Potrafi wskazać celowość coraz powszechniejszego sto-sowania zaawansowanych urządzeń do magazynowania i konwersji energii. Umie zidentyfikować czynniki techniczne, ekonomiczne i ekologiczne uzasadniające potrzebę upowszechnienia urządzeń i instalacji do ma-gazynowania energii. Umie wskazać aktualne tendencje w dziedzinie wytwarzania i stosowania urządzeń do magazynowania energii.
Weryfikacja: Sprawdzian, prace domowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_U05
- Potrafi w jakościowy i ilościowy sposób określać moż-liwość zastosowania materiałów jako elementów urządzeń do magazynowania energii. Potrafi określać i obli-czać na podstawie danych lub wyników eksperymentalnych parametry elektrochemicznych urządzeń do magazynowania energii. Umie dobrać optymalne materiały i elementy do określonego typu urządzenia.
Weryfikacja: Sprawdzian, sprawozdania z laboratoriów
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_U17
- Potrafi wyciągać wnioski z wyników przeprowadzonych badań i krytycznie określić źródła błędów i niepewności wyznaczonych wartości.
Weryfikacja: Sprawozdania z laboratoriów
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Charakterystyka B2_K02
- Ma świadomość konieczności stałego monitorowania szybkiego zmieniającego się stanu wiedzy w zakresie magazynowania i konwersji energii. Umie samodzielnie i w niewielkim zespole pracować nad rozwiązaniami problemów związanych z tematyką magazynowania i konwersji energii.
Weryfikacja: Prace domowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_K03
- Potrafi pracować w zespole przy realizacji określonego zadania. Potrafi dzielić się obowiązkami i jest odpowiedzialny za swoją część przygotowanego raportu. Potrafi krytycznie weryfikować poprawność wyników i rozwiązań przedstawionych przez innych członków zespołu
Weryfikacja: Sprawozdania z laboratoriów
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka B2_K05
- Wskazując ekologiczne, ekonomiczne i społeczne aspekty magazynowania energii potrafi wykazać istotną rolę tej problematyki dla rozwoju społeczeństwa. Dba o rzetelność i bezpieczeństwo proponowanych rozwiązań.
Weryfikacja: Prace domowe, sprawdzian
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe: