Nazwa przedmiotu:
Stacje i węzły kolejowe
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Marek Pawlik
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Przedmioty do wyboru
Kod przedmiotu:
1080-BU000-MZP-0538
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 46 godz. = 2 ECTS: wykłady 12 godz., ćwiczenia 12 godz., wykonanie zadania projektowego 10 godz., przygotowanie do zaliczenia 10 godz., konsultacje 2 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 26 godz. = 1 ECTS: wykłady 12 godz., ćwiczenia 12 godz., konsultacje 2 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Razem 22 godz. = 1 ECTS: ćwiczenia 12 godz., wykonanie zadania projektowego 10 godz.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład12h
  • Ćwiczenia12h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Opanowanie treści przedmiotu Drogi szynowe 1 i 2.
Limit liczby studentów:
30
Cel przedmiotu:
Przekazanie wiedzy o różnego rodzaju posterunkach eksploatacyjnych występujących na sieci kolejowej w tym stacjach kolejowych i centrach logistycznych oraz umiejętności planowania dostosowania tych posterunków do wymagań prawnych i eksploatacyjnych.
Treści kształcenia:
Przegląd rodzajów posterunków eksploatacyjnych: posterunki ruchowe, dworce oraz stacje i przystanki osobowe, centra logistyczne, górki rozrządowe, stacje przemysłowe, stacje postojowe, stacje portowe. Budowa i modernizacja infrastruktury do obsługi przewozów pasażerskich. Dobór miejsc do budowy i wymiarowanie stacji. Wyposażanie stacji w niezbędną infrastrukturę. Dostosowanie stacji do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Budowa i modernizacja infrastruktury do obsługi przewozów towarowych. Modernizacja i eksploatacja bocznic kolejowych. Wyposażenie centrów logistycznych i stacji towarowych: obrotnice, przesuwnice, wywrotnice, wykolejnice, instalacje do składowania transportowanych towarów, systemy za i wyładunku. Wizyta w IK na torach badawczych w tym miedzy innymi na stanowiskach badań zderzeniowych oraz badań par ciernych. Wizyta na stacji postojowej IC w tym na głowicy stacji, w hali całopociągowej, u dyżurnego ruchu.
Metody oceny:
Test pisemny z pytaniami zamkniętymi i pytaniami otwartymi. Do zaliczenia wymagane jest uzyskanie powyżej 50% punktów, ocena stopniowana co 10% (>50% - ocena 3,0; >60% - ocena 3,5; >70% - ocena 4,0; >80% - ocena 4,5; >90% - ocena 5,0). Ćwiczenia: wykonanie zadania projektowego. Zadanie oceniane są punktowo,łącznie 30 punktów. Oceny: liczba punktów >15 ocena 3,0; >18 – ocena 3,5; >21- ocena 4,0; >24 – ocena 4,5 >27 – ocena 5,0.
Egzamin:
nie
Literatura:
-
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt STWKW1
Ma wiedzę o rodzajach i funkcjach punktowej infrastruktury kolejowej przeznaczonej do obsługi przewozów zarówno w transporcie pasażerskim jak i w transporcie towarowym. Wie jak planować zarówno budowę czy rozbudowę takiej infrastruktury jak i w jaki sposób jest ona eksploatowana. Wie w jaki sposób zmienia się infrastruktura do obsługi przewozów pasażerskich szczególnie w związku z podnoszeniem prędkości jazd oraz obsługą coraz większych aglomeracji. Wie w jaki sposób zmienia się infrastruktura do obsługi przewozów towarowych szczególnie w związku z coraz większym udziałem przewozów kontenerowych. Wie jakie instalacje infrastrukturalne wykorzystywane są do obsługi przewozów materiałów sypkich oraz płynnych. Wie jak infrastruktura zaplecza logistycznego dostosowywana jest do obsługi coraz dłuższych i coraz cięższych pociągów towarowych.
Weryfikacja: Test
Powiązane efekty kierunkowe: K2_W10, K2_W13_DS, K2_W19_DS, K2_W22_DS
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W01, T2A_W03, T2A_W05, T2A_W07, T2A_W03, T2A_W04, T2A_W06, T2A_W07, T2A_W09, T2A_W03, T2A_W04, T2A_W07, T2A_W02, T2A_W04, T2A_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt STWKU1
Umie korzystać z różnych kolejowych źródeł informacji w tym w szczególności wyszukiwać i gromadzić informacje o trendach w budowie i modernizacji infrastruktury punktowej oraz wyciągać wnioski dla realizacji prac inwestycyjnych przy uwzględnieniu zdobytej w ramach przedmiotu wiedzy.
Weryfikacja: Test
Powiązane efekty kierunkowe: K2_U08
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U05