- Nazwa przedmiotu:
- Kataster nieruchomości
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab inż. Marcin Karabin, prof. PW
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Gospodarka Przestrzenna
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- GP.SIK329
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2020/2021
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 1. Liczba godzin kontaktowych – 50 godzin, w tym:
a) uczestnictwo w wykładach - 15 godzin
b) uczestnictwo w ćwiczeniach - 30 godzin
c) udział w konsultacjach związanych z realizacją ćwiczeń - 5 godzin
2. Praca własna studenta – 25 godzin, w tym:
a) zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 5 godzin,
b) realizacja zadań projektowych w domu - 10 godzin
c) przygotowanie do zaliczenia - 10 godzin
Łączny nakład pracy studenta wynosi 75 godzin, co odpowiada 3 punktom ECTS.
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 2 pkt. ECTS - liczba godzin kontaktowych 50, w tym:
a) uczestnictwo w wykładach - 15 godzin
b) uczestnictwo w ćwiczeniach - 30 godzin
c) udział w konsultacjach związanych z realizacją ćwiczeń - 5 godzin
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 1,8 pkt. ECTS - 45 godzin, w tym:
a) uczestnictwo w ćwiczeniach - 30 godzin
b) udział w konsultacjach związanych z realizacją ćwiczeń - 5 godzin
c) realizacja zadań projektowych w domu - 10 godzin
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia30h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Limit liczby studentów:
- -
- Cel przedmiotu:
- Poznanie podstawowych zasad funkcjonowania katastru w Polsce w ujęciu prawnym i technicznym.
- Treści kształcenia:
- Wykład:
Prawne podstawy funkcjonowania katastru oraz struktury organizacyjne w jakich funkcjonuje kataster. Katastralny podział kraju: jednostka ewidencyjna, obręb ewidencyjny, działka ewidencyjna. Pojęcia podstawowe: nieruchomość, nieruchomość gruntowa i działka ewidencyjna, nieruchomość budynkowa i budynek, nieruchomość lokalowa i samodzielny lokal mieszkalny lub o innym przeznaczeniu, działka gruntu. Zbiory informacji o gruntach, budynkach i lokalach w katastrze oraz źródła pozyskania danych, atrybuty obiektów katastralnych. Dane dotyczące podmiotów w katastrze oraz źródła danych podmiotowych w katastrze. Raporty obrazujące dane katastralne. Powiązania katastru z innymi rejestrami publicznymi, w tym: księgami wieczystymi, rejestrem TERYT, REGON, PESEL oraz systemem podatkowym. Wymiana informacji między rejestrami oraz zasady bieżącej aktualizacji katastru nieruchomości.
Ćwiczenia:
Analiza zgodności treści mapy ewidencyjnej wybranego obrębu z wymogami rozporządzenia Ministra Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Badanie aktualności treści mapy ewidencyjnej w zakresie użytków gruntowych z wykorzystaniem innych źródeł informacji (ortofotomapa, mapa zasadnicza).Praktyczne korzystanie z istniejących systemów informatycznych w jakich prowadzony jest kataster (EWMAPA, EWOPIS i inne) – praca na zbiorach zawartych w komputerowych bazach danych, tworzenie wypisów i wyrysów z komputerowych baz danych katastralnych. Określanie pola powierzchni użytkowej lokalu, sporządzenie kartoteki lokalu, a także obliczenie udziału właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej. Sporządzanie kartotek budynków. Korzystanie z systemu internetowego udostępniania informacji katastralnej IGEOMAP i ISEG 2000.
- Metody oceny:
- Informacje ogólne:
Zgodnie z Zarządzeniem nr 16/2020 Rektora Politechniki Warszawskiej z dnia 11 marca 2020 r. zajęcia z przedmiotu “Kataster nieruchomości” będą prowadzone od dnia 23 marca 2020 r. w trybie pracy na odległość – zajęcia zdalne. Zgodnie z zarządzeniem nr 27/2020 Rektora PW wprowadzana jest aktualizacja regulaminu przedmiotu wprowadzająca metody zdalnej realizacji zajęć i weryfikacji efektów uczenia się w zakresie ćwiczeń z przedmiotu "Kataster nieruchomości"
Narzędzia pracy zdalnej ćwiczenia:
Wszystkie materiały do przedmiotu – w zakresie ćwiczeń (prezentacje, wytyczne, instrukcje oraz informacje o przedmiocie oraz formach i warunkach zaliczenia) - będą udostępniane przez prowadzącego na co najmniej jeden z dwóch następujących sposobów:
1) poprzez serwer Dropbox (link do wyświetlania folderu KAN_GP_ZDALNE_2020: https://www.dropbox.com/sh/x8d4nl4t3ew59xg/AACeLUEsQj3qXji0st8qTeHza?dl=0)
2) pocztą email (na wskazany przez Uczestników zajęć przed dniem 23 marca 2020 r. adres mailowy – tzw. mail grupowy lub na skrzynki poczty uczelnianej z użyciem wysyłki masowej przez USOSmail).
Do zajęć zdalnych może być wykorzystana aplikacja Microsoft Teams (np. w celu przeprowadzenia wideokonsultacji). Aplikacja jest dostępna dla każdego studenta Politechniki Warszawskiej w ramach pakietu Microsot Office 365.
Do zamieszczania prac wykonanych na zaliczenie przedmiotu (opracowania wykonane samodzielnie przez Studentów, takie jak rozwiązania zadań i projektów, operaty) będzie wykorzystywany serwer Dropbox – link do folderu zostanie przesłany do Studentów drogą mailową na tzw. mail grupowy. Istnieje także możliwość przesłania wykonanej przez Studenta pracy bezpośrednio na adres mailowy prowadzącego.
Kolokwia oraz kartkówki (niezbędne do weryfikacji osiągniętych efektów uczenia sie) odbywać sie będą metodą zdalną przy użyciu formularza elektronicznego Microsoft Forms.
Narzędzia pracy zdalnej wykład:
Wszystkie materiały do przedmiotu – w zakresie wykładów tj. prezentacje oraz informacje o przedmiocie oraz formach i warunkach zaliczenia - będą udostępniane przez prowadzącego pocztą email (na wskazany przez Uczestników zajęć przed dniem 23 marca 2020r. adres mailowy – tzw. mail grupowy lub na skrzynki poczty uczelnianej z użyciem wysyłki masowej przez USOSmail.
Wykłady po zapoznaniu się z danym materiałem przez studenta (przesłana prezentacja wykładowa) będą prowadzone z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams (w terminie wykładu w siatce planu lub w terminie uprzednio ustalonym ze studentami). Aplikacja jest dostępna dla każdego studenta Politechniki Warszawskiej w ramach pakietu Microsot Office 365.
Ćwiczenia:
Informacje o tematach ćwiczeń oraz informacje organizacyjne są przesyłane przez prowadzącego drogą poczty email. Student realizuje ćwiczenia zgodnie z instrukcjami i wytycznymi oraz harmonogramem czasowym (nieprzekraczalne terminy zaliczeń poszczególnych ćwiczeń) podanymi przez prowadzącego drogą poczty email.
Student przesyła sporządzone na zaliczenia prace na ustalony folder Dropbox lub na adres mailowy prowadzącego.
Konsultacje poprzez e - mail / Skype / Microsoft Teams - zależnie od wybranej formy przez Studenta.
Do zaliczenia przedmiotu niezbędne jest:
A) prawidłowe opracowanie trzech ćwiczeń, zgodnie z instrukcjami i wytycznymi prowadzącego oraz zgodnie z harmonogramem czasowym podanym Studentom przez prowadzącego z wyprzedzeniem drogą poczty email:
1. Badanie treści mapy ewidencyjnej (w szczególności analiza zgodności treści mapy ewidencyjnej wybranego obrębu z wymogami rozporządzenia Ministra Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 w sprawie ewidencji gruntów i budynków oraz porównanie treści mapy ewidencyjnej oraz ortofotomapy i mapy zasadniczej) - zaliczenie sprawozdania wysłanego w formie elektronicznej na wskazany drogą poczty email folder Dropbox lub na adres mailowy prowadzącego,
2. Określanie pola powierzchni użytkowej lokalu, sporządzenie kartoteki lokalu, a także obliczenie udziału właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej. Sporządzanie kartotek budynków (w tym w szczególności korzystanie z systemu informacji przestrzennej udostępniającego dane katastralne) - zaliczenie sprawozdania w formie elektronicznej na wskazany drogą poczty email folder Dropbox lub na adres mailowy prowadzącego,
3. Praktyczne korzystanie z istniejących systemów informatycznych w jakich prowadzony jest kataster - zaliczenie projektu w programie EWMAPA i EWOPIS w formie elektronicznej na wskazany drogą poczty email folder Dropbox lub na adres mailowy prowadzącego,
B) zaliczenie na ocenę pozytywną jednej kartkówki oraz jednego kolokwium, zgodnie z harmonogramem podanym Studentom przez prowadzącego z wyprzedzeniem drogą poczty email.
Kolokwia oraz kartkówki odbywać się będą metodą zdalną przy użyciu formularza elektronicznego Microsoft Forms. O dacie, godzinie i formie kolokwium studenci zostaną poinformani z wyprzedzeniem drogą mailową. W wyznaczonym przedziale czasowym należy uzupełnić formularz i wysłać go z powrotem. Oceniane będą tylko te formularze, które zostaną wysłane nie później niż w terminie zaliczenia (data i godzina) wskazanym przez prowadzącego drogą mailową - to jest przy zastosowaniu ustalonego nieprzekraczalnego przedziału czasowego trwania kolokwium lub kartkówki (bądź ich poprawy).
Student rozwiązuje kolokwia i kartkówki samodzielnie, bez pomocy innych osób. W przypadku nieobecności na kolokwium (w przypadku braku przesłanej pracy we wskazanym przez prowadzącego terminie), kolokwium będzie można napisać w terminie poprawkowym wyznaczonym przez prowadzącego i ogłoszonym drogą mailową.
Wykład:
Sprawdzian zaliczeniowy odbywać się będzie metodą zdalną przy użyciu formularza elektronicznego Microsoft Forms. O dacie, godzinie i formie sprawdzianu studenci zostaną poinformowani z wyprzedzeniem drogą mailową. W wyznaczonym przedziale czasowym należy uzupełnić formularz i wysłać go z powrotem. Oceniane będą tylko te formularze, które zostaną wysłane nie później niż w terminie zaliczenia (data i godzina) wskazanym przez prowadzącego drogą mailową - to jest przy zastosowaniu ustalonego nieprzekraczalnego przedziału czasowego trwania sprawdzianu (bądź ich poprawy).
Ocenę łączną stanowi średnia arytmetyczna z wszystkich otrzymanych ocen. Oceny wpisywane są według zasady: 5,0 – pięć (4,75 – 5,0); 4,5 – cztery i pół (4,25-4,74), 4,0 –cztery (3,75-4,24), 3,5-trzy i pół (3,25-3,74), 3,0-trzy (3,0-3,24).
Wystawienie ocen końcowych z ćwiczeń nastąpi nie później niż 16 czerwca 2020 r.
Komunikacja ćwiczenia/wykład:
W ramach przedmiotu przewiduje się użycie następujących kanałów komunikacji zdalnej:
- Komunikaty będą wysyłane do Studentów pocztą email na skrzynkę pocztową odpowiadającą tzw. mailowi grupowemu wskazanemu przez Studentów przed dniem 23.03.2020 r. lub na skrzynki studenckiej poczty uczelnianej z użyciem wysyłki masowej przez USOSmail.
- Pytania do prowadzącego mogą być kierowane na jego skrzynkę pocztową. Dla zainteresowanych istnieje możliwość konsultacji w formie wideokonferencji w aplikacji Microsoft Teams w uzgodnionym drogą mailową terminie dogodnym dla Studenta.
- Konsultacje z prowadzącym wykład możliwe także telefonicznie 608-402-505
Uwagi końcowe:
Student jest zobowiązany do regularnego zapoznawania się z informacjami i materiałami dostępnymi na stronie Uczelni i Wydziału oraz Serwerze Dropbox.
Student jest zobowiązany do regularnego sprawdzania uczelnianej studenckiej skrzynki pocztowej oraz skrzynki pocztowej odopowiadającej tzw. mailowi grupowemu.
Student jest zobowiązany do postępowania zgodnie z przesłanymi przez prowadzącego informacjami, instrukcjami i wytycznymi.
W przypadku prowadzenia zajęć “on-line” Student nie może nagrywać prowadzonej transmisji audio-wideo bez wyraźnej zgody prowadzącego.
Punkty ECTS (3) przyporządkowane są całemu przedmiotowi. Aby uzyskać ocenę łączną należy zaliczyć każdy składnik przedmiotu: wykłady i ćwiczenia laboratoryjne; Wagi ½ wykład; ½ ćwiczenia.
Ocena łączna określona na podstawie średniej arytmetycznej z zaliczenia wykładu oraz z zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych oraz przyporządkowania wyniku tego obliczenia do następujących przedziałów liczbowych odpowiadających ocenom: 5,0 – pięć (4,75 – 5,0) 4,5 – cztery i pół (4,25-4,74) 4,0 –cztery (3,75-4,24) 3,5-trzy i pół (3,26-3,74) 3,0-trzy (3,0-3,25)
Do zaliczenia wykładu wymagane jest uzyskanie pozytywnej oceny ze sprawdzianu. Możliwa jedna poprawa sprawdzianu.
Do zaliczenia sprawdzianu wymagane jest uzyskanie minimum 60% punktów.
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- Ustawa z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz.U. z 2019 poz. 725 z późn. zmianami),
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2016r poz. 1034 z późn. zmianami),
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.z 2015r. poz.1422 z późn. zmianami )
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U.2016r. poz 1864),
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U.1999.112.1316 z późn zmianami),
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (Dz.U.z 2018r. poz 716),
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. – o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.z 2018r. poz. 1234),
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U.z 2018 poz. 1025 z późn. zmianami)
Ustawa z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.z 2018r poz.1916 z późn. zmianami),
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym (Dz.U.z 2016.poz 312 z późn. zmianami),
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U.2011.263.1572).
Artykuły dotyczące tematyki katastru nieruchomości w czasopismach branżowych: Przegląd Geodezyjny, Geodeta i inne
- Witryna www przedmiotu:
- -
- Uwagi:
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt GP.SIK329_W1
- ma wiedzę na temat podstawowych zasad funkcjonowania katastru w Polsce w ujęciu prawnym i technicznym, a także jego bieżącego prowadzenia, jako podstawowego rejestru wchodzącego w skład powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Weryfikacja: ocena wiedzy i umiejętności wykazanych na sprawdzianach pisemnych obejmujących zagadnienia omawiane na wykładach
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt GP.SIK329_U1
- potrafi wskazać na sposób pozyskania niezbędnych danych do założenia i aktualizacji katastru nieruchomości oraz ocenić jakość danych katastralnych
Weryfikacja: ocena umiejętności na podstawie wykonanych zadań na ćwiczeniach oraz wykazania się umiejętnościami ich obrony
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Efekt GP.SIK329_K1
- ma świadomość ważności zadania jakim jest prowadzenie katastru nieruchomości i konieczności profesjonalnego podejścia do takiego zadania, biorąc pod uwagę skutki prawne, jakie wywołują dane zapisane w katastrze (m.in. wymiar podatku) i jednocześnie potrafi jasno przedstawić to właścicielowi nieruchomości, którego te dane dotyczą.
Weryfikacja: ocena uzyskania kompetencji na podstawie oceny jakości dokumentacji wykonanych zadań na ćwiczeniach oraz wykazania się umiejętnościami ich obrony
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: