- Nazwa przedmiotu:
- Przedsiębiorstwo na rynku UE
- Koordynator przedmiotu:
- dr / Jerzy Dobrosielski / adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne dla wydziału
- Kod przedmiotu:
- WS2A_04
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2020/2021
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Wykład 30h;
Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 5h;
Przygotowanie do kolokwium 5h;
Przygotowanie krótkiej prezentacji na wybrany temat 10h;
Razem 50h = 2 ECTS
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Wykłady - 30h; Razem 30h = 1,2 ECTS
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 0
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- -
- Limit liczby studentów:
- Wykłady: min. 15
- Cel przedmiotu:
- Celem przedmiotu jest uzyskanie przez studenta wiedzy i umiejętności dotyczących problematyki działania przedsiębiorstw polskich w Unii Europejskiej oraz możliwości zakładania przedsiębiorstw zgodnie z prawem rynków unijnych. Celem przedmiotu jest również przedstawienie studentowi uwarunkowań prawnych i kulturowych działalności gospodarczej na rynkach unijnych.
- Treści kształcenia:
- W1 - Charakterystyka Unii Europejskiej; W2 - Możliwości działalności przedsiębiorstwa polskiego na rynkach unijnych; W3 - Formy prowadzenia działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej; W4 - Uwarunkowania kulturowe działalności gospodarczej na rynkach Unii Europejskiej; W5 - Regulacje prawne dotyczące działalności przedsiębiorstw na rynkach unijnych; W6 - Finanse przedsiębiorstw działających na rynkach unijnych; W7 - Programy wspierania działalności przedsiębiorstw; W8 - Metody prowadzenia negocjacji w krajach UE; W9 - Rynek pracy w krajach UE; W10 - Podatki w krajach UE; W11 - Rynki kapitałowe w krajach UE; W12 - Charakterystyka wybranych krajów UE
- Metody oceny:
- 1. Obecność na wykładach jest zalecana.
2. Efekty uczenia się przypisane do wykładu będą weryfikowane podczas dwóch sprawdzianów pisemnych.
3. Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen ze sprawdzianów. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną z otrzymanych ocen.
4. Ocena ze sprawdzianu przekazywana jest do wiadomości studentów niezwłocznie po sprawdzeniu prac i dokonaniu ich oceny (forma przekazywania ocen do ustalenia ze studentami w trakcie zajęć). Ocena końcowa z wykładów przekazywana jest do wiadomości studentów w formie uzgodnionej ze studentami.
5. Student może poprawiać oceny niedostateczne w terminach wyznaczonym przez prowadzącego zajęcia.
6. Student powtarza, z powodu niezadowalających wyników, całość zajęć wykładowych.
7. Na sprawdzianie, podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, każdy piszący powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi oraz kilka czystych arkuszy papieru formatu A4. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, są zabronione.
8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji.
9. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione.
10. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji.
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- Literatura podstawowa:
1. Bielawska A. Finanse zagraniczne MSP. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2006 (publikacja dostępna w wersji elektronicznej na ww.ibuk.pl przez stronę internetową Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej)
2. Makowski J. Geografia Unii Europejskiej. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2008 (publikacja dostępna w wersji elektronicznej na ww.ibuk.pl przez stronę internetową Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej)
3. Małuszyńska J. Kompendium wiedzy o Unii Europejskiej. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2008 (publikacja dostępna w wersji elektronicznej na ww.ibuk.pl przez stronę internetową Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej)
4. Nowakowski M.: Eurobiznes. Wydawnictwo SGH Warszawa 2008.
Literatura dodatkowa:
1. Gołembski. F.: Kulturowe aspekty integracji europejskiej. Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne. Warszawa 2008 (publikacja dostępna w wersji elektronicznej na ww.ibuk.pl przez stronę internetową Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej)
2. Malara z.: Przedsiębiorstwo w globalnej gospodarce. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa 2008 (publikacja dostępna w wersji elektronicznej na ww.ibuk.pl przez stronę internetową Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej)
3. Witkowska M.: Zasady funkcjonowania w Unii Europejskiej.
4. Olczyk M. Konkurencyjność. Wyd CeDeWu.PL Warszawa 2008
5. Wach K. Własny biznes w Unii Europejskiej. Wydawnictwo Urzędu Miasta Krakowa. Kraków 2008.
6. Olejniczuk-Merta A. Rynki młodych konsumentów w nowych krajach Unii Europejskiej.PWE. Warszawa 2007.
- Witryna www przedmiotu:
- -
- Uwagi:
- Program studiów dostosowany do potrzeb społeczno-gospodarczych w ramach zadania 8 projektu NERW PW
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka W08_01
- Ma wiedzę niezbędną do rozumienia ekonomicznych i prawnych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej oraz podejmowania pracy w Unii Europejskiej. Zna krajowe i właściwe krajom Unii Europejskiej źródła prawa, potrafi je stosować. Ma więdzę obejmującą zagadnienie dotyczące działalności inwestycyjnej w krajach Unii Europejskiej
Weryfikacja: Wiedza prezentowana na wykładach sprawdzana jest podczas dwóch kolokwiów.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
B2A_W08_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
I.P7S_WK
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka U01_01
- Potrafi pozyskiwać informacje na temat charakterystyki państw Unii Europejskiej z literatury i specjalistycznych baz danych (serwis Polskiego Urzędu Statystycznego, Serwis Europejskiego Urzędu Statystycznego - Statsoft) oraz z innych źródeł. Potrafi interpretować informacje oraz wyciągać wnioski na temat funkcjonowania przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej.
Weryfikacja: Na wykład przygotowuje w niewielkiej grupie krótką prezentację na wybrany temat.(W1-W12)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
B2A_U01_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
P7U_U
- Charakterystyka U06_01
- Rozumie znaczenie złożonych tekstów pozyskiwanych z literatury, baz danych i specjalistycznych serwisów internetowych. Potrafi przygotować na tej podstawie spójną prezentację, formułować wypowiedzi na wybrany temat oraz wyjaśniać swoje stanowisko przedstawiając różne aspekty omawianego tematu.
Weryfikacja: Na wykład przygotowuje w niewielkiej grupie krótką prezentację na wybrany temat.(W1-W12)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
B2A_U06_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
I.P7S_UK
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Charakterystyka K03_01
- Potrafi przygotować w niewielkiej grupie krótką prezentację na wybrany temat funkcjonowania przedsiębiorstwa w Unii Europejskiej. Rozumie odpowiedzialność realizowanego wspólnie zadania związanego z pracą zespołową. Odpowiada za swoją pracę oraz wspiera innych członków zespołu przygotowującego prezentację.
Weryfikacja: Na wykład przygotowuje w niewielkiej grupie krótką prezentację na wybrany temat.(W1-W12)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
B2A_K03_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
P7U_K