Nazwa przedmiotu:
Termomodernizacja budynków (BN2A_09/02)
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż./ Dorota Bzowska/ profesor Uczelni
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla specjalności (KB)
Kod przedmiotu:
BN2A_09/02
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 10h; Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 10h; Przygotowanie do kolokwium 5h; Razem 25h = 1 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 10h; Razem 10h = 0,4 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Wykłady: min. 15;
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie z zasadami projektowania, wymiarowania i realizacji konstrukcji murowych w świetle zasad sztuki budowlanej oraz obowiązujących przepisów i norm.
Treści kształcenia:
W1 - Kompleksowe programy termomodernizacji budynków W2 - Modernizacja przegród budowlanych W3 - Modernizacja źródeł ciepła i instalacji grzewczej W4 - Docieplenie dachów i stropodachów W5 - Analiza opłacalności przedsięwzięć termomodernizacyjnych W6 - Ocena efektów ekologicznych związanych z termomodernizacją W7 - Audyting energetyczny budynków W8 - Wspieranie przedsięwzięć termomodernizacyjnych;
Metody oceny:
Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, choć może być wyrywkowo sprawdzana. 2. Do końcowej weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się tj do uzyskania zaliczenia przedmiotu wymagane będzie uzyskanie oceny pozytywnej z dwóch sprawdzianów. Sprawdziany dotyczy treści przekazywane na wykładach. Pierwszy o przedsięwzięciach termomodernizacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych. Drugi obejmuje informacje o audycie energetycznym. 3. Sprawdziany muszą być zaliczone na ocenę co najmniej dostateczną. Jest to warunek konieczny do uzyskania zaliczenia z treści wykładów. Ocena końcowa będzie średnią arytmetyczną z ocen obu sprawdzianów. 4. Termin sprawdzianu 1-go przewidziany jest w połowie semestru. Drugi sprawdzian odbędzie się na 9-tym zjeździe. Oceny ze sprawdzianu będą przyporządkowane numerom indeksów lub wg. przyjętej w grupie numeracji i przesyłane na adres e-mail’owy grupy. Oceniane prace będą do wglądu Zainteresowanych. 5. Dodatkowe i ostatnie zaliczenie materiału, w przypadku uzyskania, ze sprawdzianów przeprowadzonych w terminach podstawowych, ocen niedostatecznych, odbywać się będzie na 10-tym zjeździe w semestrze. Przy weryfikacji wiedzy w terminach dodatkowych, a wynikającej z przypadków losowych, sprawdzian może być przeprowadzany w trybie ustnym. 6. Przy powtarzaniu materiału wykładanego w ramach zajęć z Termomodernizacji budynków, Student jest obowiązany powtarzać cały materiał wykładowy. 7. Podczas sprawdzianu Student może korzystać z kalkulatora i z przyborów do pisania i rysowania 8. Podczas weryfikacji wiedzy tj. sprawdzianów z treści przekazywanych w ramach materiałów dotyczących Termomodernizacji budynków obowiązuje: • zakaz używania komórek, wykorzystywania materiałów pomocniczych oraz materiałów własnych – zlekceważenie zakazu skutkuje odebraniem pracy i w konsekwencji jej niezaliczeniem • także za pracę niesamodzielną uznawane będą prace Osób wymieniających informacje tj. Osób pytających jak i udzielających odpowiedzi. 9. Na zajęciach dotyczących Termomodernizacji budynków nie wyrażam zgody na rejestrowanie dźwięku i obrazu przez Słuchaczy. 10. Ocenione prace będą do wglądu Zainteresowanych do końca semestru.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Matla R., Gospodarka elektroenergetyczna, Wydawnictwo PW, Warszawa 1984. 2. Górzyński J., Audyting energetyczny, Fundacja Poszanowania Energii, Warszawa 1995. 3. Gładyś M., Matla R., Praca elektrowni w systemie elektroenergetycznym, WNT, Warszawa 1999. 4. Opłaty taryfowe za moc i energię - biuletyn informacyjny. 5. Góra S., Kopecki K., Zbiór zadań z gospodarki elektroenergetycznej, PWN, Warszawa 1976.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U03_01
Potrafi przygotować w języku polskim udokumentowane opracowanie z zakresu budownictwa.
Weryfikacja: Sprawdzian opisowy (W1 - W7)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U03_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UK
Charakterystyka U10_01
Przy projektowaniu obiektów budowlanych potrafi dostrzegać aspekty systemowe i pozatechniczne.
Weryfikacja: Sprawdzian opisowy (W1 - W7)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U10_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P7S_UW.o
Charakterystyka U12_01
Potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych osiągnięć w zakresie technologii materiałów budowlanych, nowych technik i technologii budowlanych.
Weryfikacja: Sprawdzian opisowy (W1 - W7)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U12_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P7S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K07_02
Rozumie potrzebę uświadamiania społeczeństwa w zakresie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne i konieczności jego odpowiedzialnego eksploatowania z zachowaniem zasady zrównoważonego rozwoju.
Weryfikacja: Sprawdzian opisowy (W1 - W7)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_K07_02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_KO