Nazwa przedmiotu:
Wymiana masy w układach złożonych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Artur Poświata
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inzynieria Chemiczna i Procesowa
Grupa przedmiotów:
obowiązkowe
Kod przedmiotu:
1070-ICIPP-MSP-105
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim wynikające z planu studiów 30 2. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim w ramach konsultacji, egzaminów, sprawdzianów etc. 6 3. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do zajęć oraz opracowania sprawozdań, projektów, prezentacji, raportów, prac domowych etc. 25 4. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do egzaminu, sprawdzianu, zaliczenia etc. 10 Sumaryczny nakład pracy studenta 71
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak wymagań
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
1. Wykład pogłębia wiedzę w zakresie ilościowego opisu procesów wymiany ciepła i masy oraz jednoczesną wymianą masy i ciepła ze szczególnym uwzględnieniem procesów przebiegających w układach wieloskładnikowych przy dużych stężeniach składników transportowanych przez powierzchnię międzyfazową. 2. Poszerza umiejętności w zakresie matematycznego opisu procesów transportowych, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności formułowania równań opisujących te procesy, określania warunków brzegowych oraz przyjmowania założeń upraszczających, które umożliwiają i ułatwiają rozwiązanie zdefiniowanego problemu.
Treści kształcenia:
Wykład 1. Dyfuzja w układach wieloskładnikowych i stężonych. 2. Jednoczesna wymiana ciepła i masy w układach dwufazowych i klasyfikacja procesów ze względu na własności składników oraz występujący warunek określoności 3. Określanie rozkładów stężeń i temperatury w różnych typach aparatów. 4. W układach wieloskładnikowych opis matematyczny procesów ciągłych (absorpcji, rektyfikacji, kondensacji, wykraplania oparów z gazu obojętnego, nasycanie gazu parami cieczy). 5. Modelowanie dyspersji masy w przepływach dwufazowych i wpływ tych zjawisk na przebieg procesów. 6. Matematyczny opis dyspersji masy w przestrzeni fazowej Ćwiczenia projektowe 1. Projektowanie kolumny absorpcyjnej wypełnionej, stężony układ wieloskładnikowy, model matematyczny procesu. 2. Obliczenie rozmiarów kolumny, dobór wypełnienia, wpływ wypełnienia na wielkość kolumny.
Metody oceny:
1. sprawdzian ustny 2. praca domowa 3. dyskusja 4. seminarium
Egzamin:
nie
Literatura:
1. R. Zarzycki, Absorpcja i absorbery, WNT, Warszawa 1987. 2. T. Hobler, Ruch ciepła i wymienniki, WNT, Warszawa 1986. 3. T. Hobler, Dyfuzyjny ruch masy i absorbery, WNT, Warszawa 1976. 4. S. Wiśniewski, Wymiana ciepła, WNT, Warszawa 1988
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
Wykład: Przedmiot jest realizowany w formie wykładu (15 wykładów po 1 godz.), na którym obecność nie jest obowiązkowa. Weryfikacja osiągnięcia efektów uczenia się jest dokonywana na podstawie wyniku pisemnego zaliczenia, którego dwa terminy są wyznaczane w godzinach wykładu lub zajęć projektowych przed zakończeniem semestru letniego. W szczególnych przypadkach zajęcia wykładowe oraz zaliczenia końcowe mogą być przeprowadzone on-line. Ćwiczenia projektowe: Ćwiczenia projektowe realizowane są w wymiarze 15 godz. w semestrze letnim. Obecność na zajęciach projektowych jest obowiązkowa (prowadzący może zrezygnować ze sprawdzania listy, ale musi poinformować o tym na pierwszych zajęciach w semestrze). W ciągu semestru studenci wykonują samodzielnie dwa projekty. Po oddaniu pisemnej części projektu student musi zgłosić się na ustne zaliczenie projektu w terminie ustalonym przez prowadzącego. Część pisemna projektu i odpowiedź ustna oceniane są na maksymalnie 10 punktów. Ocenę końcową z ćwiczeń projektowych ustala się na podstawie sumarycznego wyniku punktowego stosując skalę: <= 10 pkt – 2; 10.5-12 pkt – 3; 12.5-14 pkt – 3,5; 14.5-16 pkt – 4; 16.5-18 pkt – 4,5; 18.5-20 pkt – 5. W szczególnych przypadkach zajęcia projektowe oraz zaliczenia mogą być przeprowadzone on-line. Do pisemnego zaliczenie treści wykładowych muszą przystąpić studenci, którzy z ćwiczeń projektowych nie uzyskali przynajmniej oceny „4.0”. Z zaliczeniowej pracy pisemnej wystawiana jest ocena w normalnej skali ocen (2.0, 3.0, 3.5, 4.0, 4.5, 5.0). Ocena końcowa wystawiana jest na podstawie średniej ocen z ćwiczeń projektowych oraz pracy zaliczeniowej, lub na podstawie oceny z ćwiczeń projektowych dla studentów zwolnionych z pisania pracy zaliczeniowej.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Ma poszerzoną wiedzę przydatną do zrozumienia podstaw fizycznych i chemicznych podstawowych operacji i procesów inżynierii chemicznej i procesowej w zakresie procesów transportu masy.
Weryfikacja: sprawdzian ustny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W03
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG
Charakterystyka W2
Ma wiedzę w zakresie ilościowego opisu procesów wymiany ciepła i masy oraz jednoczesną wymianą masy i ciepła ze szczególnym uwzględnieniem procesów przebiegających w układach wieloskładnikowych przy dużych stężeniach składników transportowanych przez powierzchnię międzyfazową.
Weryfikacja: sprawdzian ustny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W04
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Potrafi pozyskiwać informacje z różnych źródeł; potrafi je interpretować a także wyciągać wnioski oraz formułować i wyczerpująco uzasadniać opinie.
Weryfikacja: praca domowa, dyskusja, seminarium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o
Charakterystyka U2
Ma umiejętności pozwalające na prowadzenie efektywnego procesu samokształcenia.
Weryfikacja: praca domowa, dyskusja, seminarium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U03
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UU, P7U_U
Charakterystyka U3
Potrafi wykonać pełen projekt procesowy z uwzględnieniem zasad integracji i intensyfikacji procesowej
Weryfikacja: praca domowa, dyskusja, seminarium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U05, K2_U06, K2_U07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka KS1
Rozumie potrzebę dokształcania się i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych.
Weryfikacja: sprawdzian ustny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K, I.P7S_KK
Charakterystyka KS2
Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z wykonywaniem zawodu inżyniera.
Weryfikacja: sprawdzian ustny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KR, P6U_K
Charakterystyka KS3
Potrafi przekazać informacje o osiągnięciach inżynierii chemicznej i procesowej i różnych aspektach zawodu inżyniera.
Weryfikacja: sprawdzian ustny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_K04
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KR, P6U_K, I.P6S_KO