Nazwa przedmiotu:
Organizacja i zarządzanie procesem spedycyjnym
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Roland Jachimowski, ad., Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Inżynierii Systemów transportowych i Logistyki
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
TR.SMS104
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
120 godzin, w tym: praca na wykładach: 30 godz., praca na laboratorium: 30 godz., konsultacje: 3 godz. ( w tym konsultacje w zakresie laboratorium: 2 godz.), studiowanie literatury przedmiotu: 15 godz., przygotowanie się do egzaminu: 10 godz., udział w egzaminie: 2 godz., przygotowanie się do zajęć oraz zaliczeń ćwiczeń laboratoryjnych: 15 godz., studiowanie instrukcji do oprogramowania: 15 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2,5 pkt ECTS (65 godzin, w tym: praca na wykładach: 30 godz., praca na laboratorium: 30 godz., konsultacje: 3 godz., udział w egzaminie: 2 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2,5 pkt ECTS (62 godzin, w tym: praca na laboratorium: 30 godz., konsultacje w zakresie laboratorium: 2 godz., przygotowanie się do zajęć oraz zaliczeń ćwiczeń laboratoryjnych: 15 godz., studiowanie instrukcji do oprogramowania: 15 godz.)
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
wykład: brak; laboratorium: 12
Cel przedmiotu:
Nabycie wiedzy związanej z zagadnieniami dotyczącymi organizacji procesu spedycyjnego oraz ze współczesnymi rozwiązaniami informatycznymi służącymi do kompleksowego zarządzania działalnością przewozową przedsiębiorstw oraz przekazanie technicznych umiejętności korzystania z tych rozwiązań.
Treści kształcenia:
Charakterystyka wykładu Prezentacja podstawowych pojęć z zakresu terminologii spedycyjnej, zwyczajów i uzansów dotyczących kontraktów handlowych; Formułowanie kryteriów wyboru spedytora. podstawy prawne oraz dokumentacja dotycząca spedycji. Projektowanie procesów spedycyjnych. Zapoznanie z Incoterms 2010. Zapoznanie z zasadami rozliczania i opłacania usług spedycyjnych. Spedycja drogowa, kolejowa, morska, lotnicza, multimodalna Charakterystyka ćwiczeń laboratoryjnych Telematyka w ujęciu praktycznym, etapy realizacji zadania przewozowego. Prezentacja ogólna programu Speed – zastosowanie, podstawowe funkcje, efekty stosowania. Przekazywanie umiejętności obsługi wybranych modułów programu. Rodzaje klientów z punktu widzenia firmy transportowo-spedycyjnej. Dodawanie klientów do bazy danych, kopiowanie klientów, definiowanie nowych miejscowości w bazie danych. Rodzaje pojazdów oraz dodawanie pojazdów do bazy danych z uwzględnieniem ich parametrów technicznych, dodawanie kierowców do bazy danych, konfigurowanie pojazdów, definiowanie nowych typów pojazdów. Rodzaje zleceń przewozowych (przesyłki całopojazdowe i częściowe – sposób realizacji). Wprowadzanie nowych zleceń bezpośrednich do systemu, seryjne doda-wanie nowych zleceń, dysponowanie zleceń do tras przewozu, konfigurowanie tras przewozu, manualny przydział pojazdów do tras, manualna symulacja przebiegu realizacji zlecenia. Przydział pojazdów do tras w Planie jazdy pojazdów, wymiana informacji z kierowcą, analiza meldunków telematycznych, kreowanie trasy przewozu dla zlecenia, kreowanie trasy jazdy pojazdu wg meldunków telematycznych. Wprowadzanie nowych zleceń drobnicowych [terminale pośrednie], symulacja przebiegu realizacji zleceń drobnicowych. Wyznaczanie trasy przewozu z wykorzystaniem oprogramowania E-mapa. Kontrola czasu pracy kierowców z wykorzystaniem oprogramowania TachoSpeed a także zajęcia praktyczne na symulatorze tachografu cyfrowego. Rozmieszczenie ładunków na środkach transportu z wykorzystaniem oprogramowania TruckFill.
Metody oceny:
Wykład: Egzamin pisemny zawierający od 5 do 8 pytań otwartych bądź od 12 do 16 pytań testowych. W przypadku zajęć zdalnych, zdjęcia odpowiedzi na pytania egzaminacyjne przesyłane są do prowadzącego zajęcia przez e-mail w czasie trwania egzaminu. Zarówno w przypadku pytań otwartych jak i testowych wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 51% zadanych pytań (bądź w co najmniej połowie odpowiedzenie prawidłowo na zadane pytanie) dotyczących danego efektu kształcenia). Laboratorium – kolokwium pisemne zawierające od d 5 do 8 pytań otwartych bądź od 20 do 30 pytań testowych. Zarówno w przypadku pytań otwartych jak i testowych wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 51% zadanych pytań (bądź w co najmniej połowie odpowiedzenie prawidłowo na zadane pytanie) dotyczących danego efektu kształcenia). Możliwość pisania kolokwium zaliczającego z laboratorium jedynie po uzyskaniu zaliczenia sprawozdań ze wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych. Zaliczenie przedmiotu wymaga uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu z wykładu oraz kolokwium z laboratorium. Ocenę końcową stanowi średnia arytmetyczna ocen z wykładu oraz laboratorium.
Egzamin:
tak
Literatura:
Podręczniki: 1. Sikorski P., Zembrzycki T.: Spedycja w praktyce. Warszawa, PWT, 2006. 2. System WinSped, Skrypt do przedmiotu „Organizacja i zarządzanie procesem spedycyjnym” oraz „Organizacja i zarządzanie w transporcie samochodowym”, Wydział Transportu PW, Warszawa 2008.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań zajęć z kierunkowymi efektami uczenia, w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Posiada wiedzę o rozwiązaniach informatycznych do zarządzania transportem oraz o podstawowych korzyściach ich wdrożenia
Weryfikacja: Wykład – 1 pytanie otwarte lub 2 pytania testowe dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej jedno pytanie testowe. Laboratorium – 1 pytanie otwarte lub 2-4 pytania testowe dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej połowę pytań testowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_W07, Tr2A_W08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG, I.P7S_WK
Charakterystyka W02
Posiada wiedzę z zakresu podstawowej terminologii spedycyjnej oraz podstaw prawnych spedycji
Weryfikacja: Wykład – 1 pytanie otwarte lub 2 pytania testowe dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej jedno pytanie testowe.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_W07, Tr2A_W08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG, I.P7S_WK
Charakterystyka W03
Posiada wiedzę w zakresie organizacji procesów spedycyjnych w transporcie drogowym, kolejowym, morskim oraz lotniczym
Weryfikacja: Wykład – 1 pytanie otwarte lub 2 pytania testowe dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej jedno pytanie testowe.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_W07, Tr2A_W08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG, I.P7S_WK
Charakterystyka W04
Posiada wiedzę w zakresie zwyczajów handlowych a także form płatności w handlu zagranicznym
Weryfikacja: Wykład – 1 pytanie otwarte lub 2 pytania testowe dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej jedno pytanie testowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG, I.P7S_WK

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi modelować procesy przewozowe bezpośrednie oraz pośrednie w transporcie samochodowym
Weryfikacja: Wykład – 1 pytanie otwarte lub 2 pytania testowe dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej jedno pytanie testowe. Laboratorium – 3 pytania otwarte lub 9-12 pytań testowych dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej połowę pytań testowych. Dodatkowo zaliczone sprawozdanie z danego ćwiczenia laboratoryjnego.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_U22
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UW, III.P7S_UW.2.o
Charakterystyka U02
Potrafi posługiwać się narzędziami informatyczne takimi jak Speed, TachSpeed, Emapa, CapePack, TruckFill w celu realizacji procesów transportowych w przedsiębiorstwie przewozowym
Weryfikacja: Laboratorium – 3 pytania otwarte lub 9-12 pytań testowych dotyczące tego efektu, wymagane jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi przynajmniej w połowie na pytanie otwarte i w całości na przynajmniej połowę pytań testowych. Dodatkowo zaliczone sprawozdanie z danego ćwiczenia laboratoryjnego.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_U22
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UW, III.P7S_UW.2.o