Nazwa przedmiotu:
Prawo w ochronie środowiska
Koordynator przedmiotu:
Prof. nzw. dr hab. inż. Andrzej Kulig
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Biogospodarka
Grupa przedmiotów:
Blok V
Kod przedmiotu:
1110-BG000-ISP-2302
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady 15 Zajęcia laboratoryjne 0 Ćwiczenia 0 Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 0 Zapoznanie się z literaturą 5 Napisanie programu, uruchomienie, weryfikacja 0 Przygotowanie raportu 0 Przygotowanie do egzaminu, obecność na egzaminie 0 Przygotowanie do kolokwiów 5 Analiza aktualnosci przepisów - studia internetowe 5
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,5
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0,5
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
30
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z rolą prawa w ochronie środowiska, jego funkcją w ochronie i zarządzaniu środowiskiem w skali globalnej, kraju, regionalnej oraz przedsiębiorstwa. Ponadto celem przedmiotu jest nabycie przez studentów podstawowej wiedzy w zakresie najważniejszych przepisów prawnych w dziedzinie ochrony środowiska oraz przepisów dotyczących postępowania administracyjnego.
Treści kształcenia:
Wprowadzenie do zagadnień prawnych w ochronie środowiska: Cel nauczania przedmiotu i jego zakres. Zarys historii prawodawstwa w zakresie ochrony środowiska w Polsce. Źródła prawa w ochronie środowiska: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia - akty wykonawcze do ustaw, akty prawa miejscowego, decyzje administracyjne. Prawno-ustrojowe podstawy ochrony środowiska w Polsce: Rola Sejmu RP, Senatu RP oraz Najwyższej Izby Kontroli w zakresie ochrony środowiska. Naczelne i centralne organy administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego – ich kompetencje i zadania w ochronie środowiska. Podstawowe akty prawne w ochronie środowiska: Ustawa Prawo ochrony środowiska. Ustawa Prawo wodne. Ustawa o odpadach. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ustawa o Inspekcji Ochrony Środowiska. Regulacje prawne ochrony środowiska w innych aktach prawnych: Ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawa Prawo budowlane. Najważniejsze akty wykonawcze do ww. ustaw. Harmonizacja polskiego prawa ochrony środowiska ze standardami Unii Europejskiej: Prawo UE w dziedzinie ochrony środowiska – rozporządzenia, dyrektywy, decyzje, zalecenia. Konwencje i umowy międzynarodowe w ochronie środowiska.
Metody oceny:
pytania ustne podczas prowadzenia wykładu, kolokwium
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Aktualne przepisy prawne. Internetowy System Aktów Prawnych (http://isap.sejm.gov.pl/).. 2. Bugajska A., Kulig A.: Prawodawstwo w ochronie środowiska z elementami ocen oddziaływania na środowisko. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej. Warszawa 2015 r. 3. Federczyk W., Fogel A., Kosieradzka-Federczyk A. (2015): Prawo ochrony środowiska w procesie inwestycyjno-budowlanym. Wolters Kluwer. Warszawa. 4. Wierzbowski B., Rakoczy B. (2015): Prawo ochrony środowiska. Zagadnienia podstawowe. Seria akademicka Wyd. 6. Warszawa. 5. Wybrane źródła internetowe (z dokładnym podaniem adresu strony).
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W_01
Zna rolę/funkcję prawa w ochronie środowiska i zarządzaniu środowiskiem w skali globalnej, kraju, regionalnej oraz lokalnej, w tym także w przedsiębiorstwie.
Weryfikacja: pytania ustne podczas prowadzenia wykładu, kolokwium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_W18, K_W17
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka W_02
Posiada podstawową wiedzę w zakresie najważniejszych przepisów prawnych w dziedzinie ochrony środowiska oraz przepisów dotyczących procedur administracyjnych.
Weryfikacja: pytania ustne podczas prowadzenia wykładu, kolokwium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_W17
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U_01
Posiada umiejętność korzystania ze źródeł literaturowych, w tym internetowych, w celu pozyskania danych o aktualnych przepisach prawnych oraz rozwiązaniach technologicznych z zakresu ochrony środowiska.
Weryfikacja: pytania ustne podczas prowadzenia wykładu, kolokwium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_U01, K_U10
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka U_02
Potrafi określić zakres informacji niezbędnych do wydania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza, pozwolenia wodno-prawnego oraz na zbiórkę, transport i unieszkodliwianie odpadów
Weryfikacja: pytania ustne podczas prowadzenia wykładu, kolokwium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_U01, K_U10
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K_01
Potrafi formułować problemy związane z wpływem działalności podejmowanej/prowadzonej w biogospodarce na poszczególne komponenty środowiska w celu pogłębienia rozumienia procesu.
Weryfikacja: pytania ustne podczas prowadzenia wykładu, kolokwium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka K_02
Potrafi określić konsekwencje prawne działalności podejmowanej/prowadzonej w biogospodarce w kontekście jej wpływu na środowisko przyrodnicze.
Weryfikacja: pytania ustne podczas prowadzenia wykładu, kolokwium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: