- Nazwa przedmiotu:
- Metody komputerowe w inżynierii lądowej - projekt
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Roman Jaskulski / asystent
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Budownictwo
- Grupa przedmiotów:
- Wspólne dla specjalności (KB)
- Kod przedmiotu:
- BN2A_11_P
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2021/2022
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Projekt 20h;
Przygotowanie projektu 30h;
Razem 50h = 2 ECTS
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Projekt - 20h;
Razem 20h = 0,8 ECTS
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Projekt 20h;
Przygotowanie projektu 30h;
Razem 50h = 2 ECTS
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt300h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Limit liczby studentów:
- Projekty: 10 - 15.
- Cel przedmiotu:
- Celem przedmiotu jest poznanie metod obliczeniowych wykorzystywanych w obliczeniach inżynierskich (m. in. metoda różnic skończonych oraz metoda elementów skończonych), w tym ich algorytmów oraz ograniczeń, a także nabycie praktycznych umiejętności modelowania zagadnień inżynierskich oraz rozwiązywania ich tymi metodami z wykorzystaniem wybranych programów komputerowych. Ponadto w ramach wykładów studenci zapoznają się z podstawowymi zagadnieniami i technikami związanymi z technologią modelowania BIM.
- Treści kształcenia:
- P1 - Wykonanie projektu nr 1 (np. obliczenie płyty prostokątnej dwoma różnymi metodami w tym MRS). P2 - Wykonanie projektu nr 2 (np. obliczenia kratownicy płaskiej MES z wykorzystaniem dwóch różnych programów w tym z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego).
- Metody oceny:
- Na zajęciach projektowych dopuszczalne są maksymalnie trzy nieobecności niezależnie od ich charakteru (usprawiedliwione lub nieusprawiedliwione). Uzyskanie trzech nieobecności oznacza konieczność wykonania dodatkowego zadania projektowego do indywidualnego uzgodnienia z prowadzącym. Większa liczba nieobecności uniemożliwia uzyskanie pozytywnej oceny w danym okresie realizacji przedmiotu. Usprawiedliwianie nieobecności nie jest wymagane.
2. Osiągnięcie założonych efektów uczenia weryfikowane jest poprzez wykonanie projektów w liczbie i o tematyce wskazanej przez prowadzącego na pierwszych zajęciach. Projekty wykonywane są według założeń wydanych przez prowadzącego.
3. Warunkiem zaliczenia jest odpowiednia frekwencja na zajęciach (patrz punkt 1). W celu uzyskania zaliczenia wymagane jest poprawne wykonanie i oddanie co najmniej dwóch projektów spośród wskazanych jako obowiązkowe. Spełnienie tego warunku oznacza osiągnięcie efektów uczenia się na poziomie minimalnym i skutkuje uzyskaniem końcowej oceny z zajęć 3,0. Oddanie co najmniej jednego projektu ponad obowiązkowe minimum skutkuje uzyskaniem oceny końcowej z zajęć nie niższej niż 3,5, przy czym za jeden projekt można uzyskać podniesienie oceny o co najwyżej jeden pełen stopień.
4. Oceny uzyskiwane przez studentów są im podawane indywidualnie i niezwłocznie na ich wniosek ustnie lub pisemnie. Jako że oceny z zajęć projektowych wynikają bezpośrednio z realizacji zadań projektowych (patrz punkt 3 Regulaminu przedmiotu) poprawa oceny możliwa jest tylko poprzez poprawną realizację zadania projektowego przewidzianego na ocenę wyższą od uzyskanej.
5. Niezaliczenie przedmiotu oznacza konieczność powtarzania zajęć w całości.
6. Ze względu na przyjęte metody weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się (patrz punkt 3 Regulaminu przedmiotu) nie wprowadza się żadnych wymagań dotyczących rodzaju materiałów i urządzeń dopuszczonych do używania przez studentów podczas tejże weryfikacji, z zastrzeżeniem punktu 8, jeśli weryfikacja ta nie odbywa się w trakcie zajęć.
7. Stwierdzenie niesamodzielności pracy podczas weryfikacji efektów uczenia się skutkuje niezaliczeniem przedmiotu.
8. Rejestrowanie dźwięku i obrazu podczas zajęć może się odbywać wyłącznie po uzyskaniu zgody prowadzącego zajęcia i tylko w zakresie, w jakim ta zgoda zostanie udzielona.
9. Studenci mają prawo wglądu do swoich prac do końca roku akademickiego, w którym prace te zostały przez nich wykonane w terminach konsultacji lub innych uzgodnionych z prowadzącym zajęcia.
10. Prawo interpretacji niniejszego regulaminu zastrzeżone jest wyłącznie dla prowadzącego przedmiot, przy czym nie narusza to praw studentów wynikających z § 11 ust. 4 i 5 Regulaminu studiów w PW. Sprawy nieuregulowane niniejszym regulaminem rozstrzyga obowiązujący Regulamin Studiów w PW lub inne nadrzędne akty prawne.
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- 1. Rakowski G., Kacprzyk Z.: Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji. Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2005.
2. Szmelter J.: Metody komputerowe w mechanice. PWN, Warszawa 1980.
3. Kleiber M.: Wprowadzenie do metody elementów skończonych. PWN, Warszawa-Poznań 1989.
4. Kączkowski Z.: Płyty. Obliczenia statyczne. Arkady, Warszawa 1980.
5. Hetmański K.: Zastosowanie Microsoft Excel w mechanice konstrukcji. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2004.
- Witryna www przedmiotu:
- -
- Uwagi:
- brak
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka W07_01
- Zna podstawowe metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu zadań inżynierskich z zakresu budownictwa, korzysta z rachunku różniczkowego i całkowego, zna podstawy fizyczne nowoczesnej inżynierii, zna podstawowy sprzęt wykorzystywany do badań inżynierskich, umie modelować proste obiekty budowlane i posługiwać się programami do obliczeń statycznych i dynamicznych, zna podstawowe metody i techniki wykonywania dokumentacji budowlanej, zna metody oceny nakładów rzeczowych i metody kalkulacji czasu wykonania różnych robót budowlanych.
Weryfikacja: Zadania projektowe (P1, P2)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
B2A_W07_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
I.P7S_WG.o
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka U07_01
- Potrafi posługiwać się technikami informacyjno-komunikacyjnymi właściwymi do realizacji zadań typowych dla budowlanej działalności inżynierskiej. Potrafi zestawiać i formatować w przejrzysty sposób dane oraz wyniki obliczeń uzyskanych z programów komputerowych. Potrafi wykorzystać dostępne oprogramowanie do opracowania i prezentacji wykonanych projektów. Wykorzystuje oprogramowanie komputerowe do obliczeń i rysunków.
Weryfikacja: Zadania projektowe (P1, P2)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
B2A_U07_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
I.P7S_UW.o