Nazwa przedmiotu:
Źródła i metody oceny finansowania przedsięwzięć
Koordynator przedmiotu:
mgr Arkadiusz Szymanek
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Zarządzanie Bezpieczeństwem Infrastruktury Krytycznej
Grupa przedmiotów:
Kierunkowe
Kod przedmiotu:
-
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
2 ECTS 8h uczestniczenie w wykładach + 10h uczestniczenie w laboratorium + 5h przygotowanie do laboratorium + 12h opracowanie projektu + 5h prezentacja i zaliczenie projektu + 7h przygotowanie do kolokwium + 3h udział w konsultacjach = 50h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,84 ECTS 8h uczestniczenie w wykładach + 10h uczestniczenie w laboratorium + 3h udział w konsultacjach = 21h
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,68 ECTS 10h uczestniczenie w laboratorium + 5h przygotowanie do laboratorium + 12h opracowanie projektu + 5h prezentacja i zaliczenie projektu + 7h przygotowanie do kolokwium + 3h udział w konsultacjach = 42h
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowa wiedza z zakresu mikroekonomii, prawa gospodarczego, funkcjonowania rynków finansowych i matematyki.
Limit liczby studentów:
- od 25 osób do limitu miejsc w sali audytoryjnej (wykład) - od 25 osób do limitu miejsc w sali laboratoryjnej (laboratorium)
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zdobycie przekrojowej wiedzy o sposobach finansowania przedsięwzięć, w szczególności infrastrukturalnych oraz metod oceny ich opłacalności. Studenci powinni poznać źródła finansowania oraz zagadnienia i zależności związane z ryzykiem i rentownością przedsięwzięć.
Treści kształcenia:
A. Wykład (każdy punkt 1h) : 1. Źródła i koszty finansowania działalności rozwojowej 2. Ocena efektywności przedsięwzięć inwestycyjnych 3. Ryzyko inwestycyjne i płynność w projektach 4. Kredyty bankowe i pożyczki, zdolność kredytowa 5. Krzywa rentowności i zmienne stopy procentowe 6. Leasing operacyjny i finansowy, zabezpieczenie ryzyka 7. Obligacje skarbowe, komunalne i korporacyjne 8. Akcje i inne formy finansowania kapitałem własnym 9. Spółki celowe i inżynieria finansowa przedsięwzięć 10. Instrumenty pochodne w project finance C. Laboratorium: 1. Kredyty inwestycyjne – projektowanie harmonogramu (2h) 2. Ryzyko stopy procentowej, wrażliwość projektu (2h) 3. Finansowanie przedsięwzięć z wykorzystaniem leasingu (2h) 4. Obligacje na zmiennej i stałej stopie procentowej (3h) 5. Projektowanie finansowania dla wybranego przedsięwzięcia (3h) 6. Ocena efektywności wybranego projektu infrastrukturalnego (3h)
Metody oceny:
A. Wykład: 1. Ocena formatywna: : interaktywna forma prowadzenia wykładu, zakończona kolokwium. 2. Ocena sumatywna : uzyskana podczas zaliczenia (kolokwium) poprzez udzielenie odpowiedzi na 5 otwartych pytań zamkniętych lub otwartych. C. Laboratorium: 1. Ocena formatywna: interaktywna forma prowadzenia ćwiczeń zakończona przygotowaniem projektów i samodzielnych prac domowych. 2. Ocena sumatywna: ocena prac domowych i projektu finansowania wybranego przedsięwzięcia infrastrukturalnego opracowanego przez studenta z wagą 60% oraz przygotowanie do zajęć i aktywność na nich z wagą 40%. E. Końcowa ocena z przedmiotu: średnia z ocen z ćwiczeń oraz z wykładu, osoby z oceną 4,5 lub 5 z ćwiczeń są zwolnione z kolokwium zaliczającego.
Egzamin:
nie
Literatura:
Obowiązkowa: 1. Dębski, 2014, Rynek finansowy i jego mechanizmy. Podstawy teorii i praktyki, Warszawa: PWN 2. Krawczyk T., 2014, Analiza i zarządzanie ryzykiem w finansach korporacyjnych, Warszawa: CeDeWu.PL 3. Morcinek K. 2006, Finansowanie projektów inwestycyjnych na zasadach project finance, Katowice: Wyd. Ak. Ekonomiczna w Katowicach. 4. Śliwa J., Cieślik R., Wymysłowski S., 2012, Finanse Firmy. Jak zarządzać kapitałem, Warszawa: CH Beck Uzupełniająca: 5. Brzozowska K., 2016, Globalny rynek finansowania inwestycji infrastrukturalnych w warunkach rosnącego znaczenia infra-struktury we współczesnym świecie., Łódź: Wyd. Uniwersytet Łódzki 6. Sierak J, Górniak R., 2011, Ocena efektywności i finansowanie projektów inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego współfinansowanych funduszami UE, Warszawa: Wyd. SGH
Witryna www przedmiotu:
www.olaf.wz.pw.edu.pl
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka B2_W03
Absolwent zna i rozumie metody i narzędzia oceny i rozwoju działalności organizacji, w szczególności w zakresie aspektów finansowych.
Weryfikacja: Pisemne zaliczenie teorii prezentowanej na zajęciach wykładowych, prezentacja projektu zaliczeniowego na zajęciach laboratoryjnych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka B2_U06
Absolwent potrafi dokonać krytycznej analizy finanso-wej przedsięwzięcia, wyciągnąć z niej wnioski oraz opracować prognozy.
Weryfikacja: Ćwiczenia (rozwiązywanie zadań, zespołowe studia przypadków, prezentacja rozwiązań, debata).
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka B2_U10
Absolwent potrafi prezentować wyniki swojej pracy.
Weryfikacja: Prezentacja dokonań, projekt zaliczeniowy.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka B2_K01
Absolwent jest gotów krytycznej oceny odbieranych treści.
Weryfikacja: Ćwiczenia laboratoryjne (studia przypadków, debata).
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka B2_K04
Absolwent jest gotów do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy i ekonomiczny.
Weryfikacja: Zaliczenia pisemne, ćwiczenia (rozwiązywanie zadań, studia przypadków, prezentacja rozwiązań, debata).
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe: