Nazwa przedmiotu:
Podstawy technik satelitarnych dla administracji
Koordynator przedmiotu:
dr inż. J. Kowalewski,
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Administracja
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
A13_PISUIAP
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2019/2020
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Student uczestniczy w wykładach i ćwiczeniach objętych programem przedmiotu (30h). Na potrzeby pozyskania i ugruntowania wiedzy, studiowania wskazanej literatury przedmiotu, przygotowania się do ćwiczeń przeznacza 35h. Sumaryczne obciążenie pracą studenta kształtuje się na poziomie 75h.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,2
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0,6
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
grupa obieralna
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi technikami i technologiami satelitarnymi oraz świadczonych przez nie usług na rzecz społeczeństwa informacyjnego, w tym administracji publicznej. Ponadto, z europejskimi i krajowymi organizacjami sektora kosmicznego.
Treści kształcenia:
1. WPROWADZENIE DO PROBLEMÓW TECHNIK I TECHNOLOGII SATELITARNYCH. Orbity okołoziemskie. Podstawowe parametry, środowisko i funkcjonowanie satelitów. 2. EUROPEJSKA AGENCJA KOSMICZNA Cele i zadania ESA. Organizacja i funkcjonowanie ESA. Programy obowiązkowe i opcjonalne ESA. Drzewo technologiczne ESA. Misje ESA. Rola, zadania i priorytety Rzeczypospolitej Polskiej w ESA. Podstawy prawne funkcjonowania ESA. 3. POLSKA AGENCJA KOSMICZNA Cele i zadania PAK. Organizacja i funkcjonowanie PAK. Systemy podwójnego zastosowania. System SAR. System świadomości w kosmosie. Astronomiczny satelita obserwacyjny w pasmie UV. System informacji o polskim sektorze kosmicznym. Możliwości polskiego sektora kosmicznego. Podstawy prawne funkcjonowania PAK. 4. UWARUNKOWANIA PRAWNE I NORMALIZACYJNE TECHNIK I TECHNOLOGII KOSMICZNYCH. Konwencje, układy, umowy, porozumienia i plany na rzecz rozwoju i zastosowań technik i technologii kosmicznych. 5. OBSERWACJA ZIEMI Wprowadzenie do problematyki obserwacji Ziemi. Koncepcje obserwacji Ziemi. Satelitarne systemy obserwacji Ziemi, organizacja i funkcjonowanie. Zastosowania zobrazowań satelitarnych na rzecz społeczeństwa informacyjnego i administracji publicznej. 6. ŁACZNOŚĆ SATELITARNA Wprowadzenie do łączności satelitarnej. Uwarunkowania i podstawowe wymagania łączności satelitarnej. Podstawowe składniki urządzeń i systemów łączności satelitarnej. Systemy łączności satelitarnej. Usługi łączności satelitarnej na rzecz społeczeństwa informacyjnego i administracji publicznej. Problemy standaryzacji i normalizacji łączności satelitarnej. 7. NAWIGACJA SATELITARNA Wprowadzenie do nawigacji satelitarnej. Organizacja i funkcjonowanie satelitarnych systemów nawigacji – GPS, Galileo, Glonass. Zastosowania nawigacji satelitarnej na rzecz społeczeństwa informacyjnego i administracji publicznej. Problemy standaryzacji i normalizacji nawigacji satelitarnej.
Metody oceny:
Średnia z ocen uzyskanych w toku ćwiczeń.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Nawigacja satelitarna w świetle prawa międzynarodowego Katarzyna Myszona-Kostrzewa Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (2011) 2. GPS i inne satelitarne systemy nawigacyjne Jacek Januszewski Warszawa 2010 3. Geodezja satelitarna / Janusz Śledziński. Warszawa : Państw. Przeds. Wydaw. Kartograficznych, 1978. 4. Teledetekcja. Pozyskiwanie Danych Opracowanie zbiorowe Wydawnictwa Naukowo-Techniczne 2006-01-01 5. Satelitarne sieci teleinformatyczne Zieliński Ryszard J. Wydawnictwo Naukowo Techniczne
Witryna www przedmiotu:
--
Uwagi:
---

Efekty uczenia się