- Nazwa przedmiotu:
- Wybrane zagadnienia termografii w transporcie
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. Krzysztof Stypułkowski, ad., Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Systemów Informatycznych i Mechatronicznych w Transporcie
- Status przedmiotu:
- Fakultatywny ograniczonego wyboru
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Transport
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 6 / rok ak. 2022/2023
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 60 godz., w tym: praca na wykładach 30 godz., zapoznanie się ze wskazaną literaturą 10 godz., konsultacje 2 godz., przygotowanie się do zaliczenia 18 godz.
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 1,5 pkt. ECTS (32 godz., w tym: praca na wykładach 30 godz., konsultacje 2 godz.).
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 0
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Podstawy: Fizyki, Materiałoznawstwa, Podstawy budowy maszyn, Informatyki, Elektrotechniki, Elektroniki, Automatyki
- Limit liczby studentów:
- Wykład: 100 osób.
- Cel przedmiotu:
- Przedstawienie wybranych zagadnień termografii z uwzględnieniem diagnostyki technicznych środków i infrastruktury transportu
- Treści kształcenia:
- Pojęcia podstawowe i podstawy fizyczne termowizji. Właściwości promienne ciał, wymiana ciepła, emisyjność. Właściwości transmisyjne atmosfery. Detektory podczerwieni, podstawy działania, rodzaje, parametry. Kamery termowizyjne, konstrukcja i działanie kamery, układy korekcji. Pomiary termowizyjne, pomiar temperatury, emisyjności, błąd pomiaru. Analiza termogramów, metody analizy termogramów, cechy obrazu termowizyjnego. Zastosowanie termografii. Termografia w badaniach nieniszczących technicznych środków i infrastruktury transportu.
- Metody oceny:
- Dwa sprawdziany w trakcie wykładu.
Wykład: ocena podsumowująca - zaliczenie pisemne. minimum po dwa pytania do każdego wykładu. Możliwość zaliczenia przedmiotu w formie opracowanego referatu i wygłoszonej dot. tej tematyki prezentacji.
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- 1) Sanecki J. et. al.: Teledetekcja pozyskiwanie danych, WNT, Warszawa 2006
2) Więcek B., De Mey G.: Termowizja w podczerwieni podstawy i zastosowania, Wydawnictwo PAK, Warszawa 2011
3) Wojas J.: Promieniowanie termiczne i jego detekcja, WNT, Warszawa 2008
4) Więcek B.: Termografia i spektrometria w podczerwieni Zastosowania przemysłowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017
- Witryna www przedmiotu:
- https://moodle.usos.pw.edu.pl
- Uwagi:
- Do zaliczenia wykładu nie jest wymagane uzyskanie pozytywnych ocen z dwóch sprawdzianów. Zaliczenie pisemne w części teoretycznej składa się z pytań problemowych i testowych, do każdego wykładu przypisane są minimum dwa pytania.
W części praktycznej zaliczenia student wykonuje w formie pisemnej analizę termogramu. Ocena pozytywna z zaliczenia - wymagane udzielenie prawidłowych odpowiedzi na minimum połowa plus jedno pytań.
Wybrane treści merytoryczne z przedmiotu będą prowadzone z wykorzystaniem innowacyjnych form kształcenia. Wdrożone są innowacje dydaktyczne w zakresie innowacyjnych form kształcenia obejmujące przygotowanie i prowadzenie zajęć online, z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) / multimedialnych treści dydaktycznych / platformy e-learningowej Moodle, Microsoft 365 – Teams, wykorzystania umiejętności prezentacyjnych, zarządzania informacją, prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem technik przygotowania profesjonalnej prezentacji.
Student w ramach konsultacji ma możliwość wykonania kamerą termowizyjną termogramu. Analiza termogramu wykonywana jest przy pomocy specjalizowanego oprogramowania.
Przedmiot z uchwalonej przez Radę Wydziału Transportu na rok akademicki 2024/2025 oferty przedmiotów obieralnych dla grupy przedmiotów „Przedmiot obieralny II”.
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z efektami uczenia się określonymi dla programu studiów w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka W01
- Ma wiedzę na temat zasad przeprowadzania i opracowania wyników pomiarów fizycznych z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Ma wiedzę w zakresie wykorzystania
termografii w transporcie.
Weryfikacja: Egzamin pisemny
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Tr1A_W03, Tr1A_W09
Powiązane charakterystyki obszarowe:
P6U_W, I.P6S_WG.o
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka U01
- Potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty, jak również interpretować uzyskane wyniki i wyciągać wnioski. Potrafi dokonać analizy sposobu funkcjonowania i ocenić istniejące rozwiązanie techniczne.
Weryfikacja: Egzamin pisemny, ocena aktywności w trakcie zajęć
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Tr1A_U09, Tr1A_U18
Powiązane charakterystyki obszarowe:
P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Charakterystyka K01
- Jest gotów do krytycznej oceny odbieranych treści i własnej wiedzy. Rozumie przy tym potrzebę i zna możliwości uczenia się przez całe życie, przede wszystkim w celu podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych.
Jest gotów do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych, w szczególności dotyczących transportu, a także zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązywaniem tych problemów.
Weryfikacja: udział w dyskusji na zajęciach, wzajemna ocena przez uczestników zajęć
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Tr1A_K01, Tr1A_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe:
P6U_K, I.P6S_KK