Nazwa przedmiotu:
Bazy danych w zastosowaniach lotniczych
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. Jacek Skorupski, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Inżynierii Transportu Lotniczego
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
8 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
30 godz., w tym: praca na zajęciach komputerowych 9 godz., studiowanie literatury przedmiotu 19 godz., konsultacje 2 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,5 pkt. ECTS (11 godz., w tym: praca na zajęciach komputerowych 9 godz., konsultacje 2 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,0 pkt ECTS (30 godz., w tym: praca na zajęciach komputerowych 9 godz., studiowanie literatury przedmiotu 19 godz., konsultacje 2 godz.)
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe15h
Wymagania wstępne:
Brak
Limit liczby studentów:
Zajęcia komputerowe: 14 osób.
Cel przedmiotu:
Wprowadzenie w problematykę i praktyczne opanowanie podstaw techniki komputerowej stosowanej w procesach sterowania ruchem lotniczym.
Treści kształcenia:
Zajęcia mające na celu zaznajomienie z praktycznymi metodami wykorzystywanymi do realizacji systemów informatycznych na potrzeby sterowania ruchem lotniczym. Zagadnienia obejmujące wprowadzenie do sieci teleinformatycznych oraz systemów baz danych. Zajęcia odbywają się na stanowiskach komputerowych w dwóch ciągach tematycznych: bazy danych i elementy języka SQL oraz systemy operacyjne, protokoły sieciowe i narzędzia systemowe.
Metody oceny:
Kolokwium ustne złożone z 3 pytań otwartych, wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 2 z tych pytań. Sprawozdanie z wykonanych ćwiczeń w laboratorium komputerowym. Wymagana jest poprawna realizacja przynajmniej podstawowych (zasadniczych) elementów realizowanego ćwiczenia.
Egzamin:
nie
Literatura:
Malarski M.: Inżynieria ruchu lotniczego, OW PW 2006. Forta B., SQL w mgnieniu oka, Helion 2020. Campbell L., Majors C., Inżynieria niezawodnych baz danych, Helion, 2018. Kluczewski J., Bezpieczeństwo sieci komputerowych, ITSTART, 2019. Garcia-Molina H., Ullman J.D., Widom J.: Systemy baz danych. Pełny wykład. WNT 2006. Stones R., Matthew N.: Bazy danych i PostgreSQL. Od podstaw. Helion 2002. R. L. Schwartz: Perl wprowadzenie. Gliwice, Helion 2000. S. Guelich: Programowanie CGI w Perlu. Warszawa, RM 2000.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z kierunkowymi efektami uczenia się w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Zna podstawowe zasady tworzenia rozwiązań bazodanowych do zastosowania w zarządzaniu ruchem lotniczym. Ma podstawową wiedzę w zakresie sieci komputerowych stosowanych w systemach sterowania ruchem lotniczym. Zna zasady tworzenia aplikacji w środowisku komputerowym opartym na systemach operacyjnych typu UNIX.
Weryfikacja: Kolokwium ustne złożone z 3 pytań otwartych, wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 2 z tych pytań.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W12
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Na podstawie analizy żądanych funkcji umie stworzyć model pojęciowy bazy danych. Umie stworzyć bazę danych w wybranym środowisku, w oparciu o istniejący model pojęciowy. Umie stworzyć prosty program z wykorzystaniem języka PERL. Umie stworzyć prostą aplikację sieciową do komunikacji z bazą danych.
Weryfikacja: Sprawozdanie z wykonanych ćwiczeń w laboratorium komputerowym. Wymagana jest poprawna realizacja przynajmniej podstawowych (zasadniczych) elementów realizowanego ćwiczenia.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U24, Tr1A_U11, Tr1A_U10
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o