Nazwa przedmiotu:
Współczesne problemy transportu lotniczego
Koordynator przedmiotu:
prof dr hab. inż. Jacek Skorupski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
90 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na zajęciach projektowych 9 godz., studiowanie literatury przedmiotu 20 godz., konsultacje 2 godz. (w tym konsultacje w zakresie zajęć projektowych 1 godz.), przygotowanie się do sprawdzianu zaliczeniowego z wykładu 15 godz., realizacja pracy projektowej poza godzinami zajęć 34 godz., obrona pracy projektowej 1 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (21 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na zajęciach projektowych 9 godz., konsultacje 2 godz., obrona pracy projektowej 1 godz.).
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,5 pkt. ECTS (45 godz., w tym: praca na zajęciach projektowych 9 godz., konsultacje w zakresie zajęć projektowych 1 godz., realizacja pracy projektowej poza godzinami zajęć 34 godz., obrona pracy projektowej 1 godz.).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
Wykład: 100 osób, ćwiczenia projektowe: 18 osób.
Cel przedmiotu:
Nabycie wiedzy oraz umiejętności analizy współczesnych wyzwań i problemów w transporcie lotniczym.
Treści kształcenia:
Wykład: Ogólne wprowadzenie w tematykę przedmiotu. Przedstawienie zadań transportu lotniczego jako logicznego ciągu, wzajemnie warunkujących się wyzwań. Pasażer i jego potrzeby jako generator popytu na usługi transportu lotniczego. Przewoźnik lotniczy jako przedsiębiorstwo realizujące usługi przewozu lotniczego. Środki transportu lotniczego i ich modyfikacje dostosowane do zmieniających się potrzeb. Lotniska jako punkty węzłowe obsługi ruchu lotniczego. Organizacja ruch lotniczego. Kontrola ruchu lotniczego jako narzędzie zapewnienia bezpieczeństwa i ekonomiczności ruchu. Oddziaływanie transportu lotniczego na środowisko. Ćwiczenia projektowe: Wybór, analiza i przedstawienie przez Studentów wybranych indywidualnie problemów/wyzwań transportu lotniczego wraz z ich pogłębioną analizą i dyskusją w odniesieniu do konkretnego obiektu (portu lotniczego, przewoźnika, relacji przewozu itp.).
Metody oceny:
Wykład: Kolokwium pisemne złożone z 5 pytań otwartych, wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 3 z tych pytań. Ćwiczenia projektowe: Prezentacja, analiza i dyskusja wybranego przypadku. Wymagane przedstawienie spójnego i logicznego omówienia problemów/wyzwań charakterystycznych dla wybranego obiektu. Ocena zintegrowana Średnia z ocen uzyskanych z wykładu i ćwiczeń projektowych. Wymagane zaliczenie obu części.
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: 1) Skorupski J.: Współczesne problemy inżynierii ruchu lotniczego - modele i metody, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2014. 2) Markiewicz M.T.: Podstawowe zagadnienia zarządzania ruchem lotniczym, AON, warszawa 2010. 3) Markiewicz M.T.: Lotnictwo w jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, AON, Warszawa 2015. 4) Kozłowski M. „Porty lotnicze – infrastruktura, eksploatacja i zarzadzanie”. OWPW, Warszawa 2015. 5) Kwasiborska A., Żmigrodzka M., Organizacja transportu lotniczego, LAW, Dęblin 2018. 6) Artykuły naukowe dobrane do specyfiki omawianego zagadnienia.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z kierunkowymi efektami uczenia się w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Zna podstawowe problemy i wyzwania jakie stoją przed współczesnym transportem lotniczym. Zna i rozumie rolę elementów składających się na proces realizacji przewozu lotniczego. Rozumie ich wzajemne powiązania i oddziaływanie.
Weryfikacja: Kolokwium pisemne złożone z 5 pytań otwartych, wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 3 z tych pytań.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W09
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi wybrać, analizować i przedstawić problem/wyzwanie transportu lotniczego oraz dokonać pogłębionej analizy w odniesieniu do konkretnego obiektu (portu lotniczego, przewoźnika, relacji przewozu itp.).
Weryfikacja: Prezentacja, analiza i dyskusja wybranego przypadku. Wymagane przedstawienie spójnego i logicznego omówienia problemów/wyzwań charakterystycznych dla wybranego obiektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U20, Tr1A_U03
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o, I.P6S_UK

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K01
Rozumie istotność współczesnych wyzwań transportu lotniczego. Rozumie współzależność elementów składających się na proces przewozu lotniczego.
Weryfikacja: Aktywny udział w dyskusji podczas prezentacji przygotowanych przez innych studentów. Wymagane co najmniej 3 pogłębione udziały w dyskusji.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_K, I.P6S_KK