Nazwa przedmiotu:
Oświetlenie dróg i pojazdów
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Piotr Tomczuk, prof. uczelni, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Systemów Informatycznych i Mechatronicznych w Transporcie
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
60 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych 9 godz., zapoznanie się ze wskazaną literaturą w zakresie wykładu 9 godz., konsultacje 4 godz. (w tym konsultacje w zakresie zajęć laboratoryjnych 3 godz.), przygotowanie się do kolokwium z wykładu 9 godz., przygotowanie się do zakresie zajęć laboratoryjnych i ich zaliczeń 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (22 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych 9 godz., konsultacje 4 godz.).
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,5 pkt. ECTS (32 godz., w tym: praca na zajęciach laboratoryjnych 9 godz., konsultacje w zakresie zajęć laboratoryjnych 3 godz., przygotowanie się do zakresie zajęć laboratoryjnych i ich zaliczeń 20 godz.).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Elektrotechnika, Badanie urządzeń i układów elektrycznych, Podstawy elektroniki
Limit liczby studentów:
Wykład: 100 osób, zajęcia laboratoryjne: 12 osób.
Cel przedmiotu:
Przedstawienie zagadnień oświetlenia dróg i pojazdów w zakresie wymagań formalnych, właściwości, parametrów technicznych, metod pomiarowych oraz narzędzi do projektowania drogowej infrastruktury oświetleniowej.
Treści kształcenia:
Wykład: Podstawowe pojęcia, jednostki i wielkości techniki świetlnej. Problemy oświetlenia w transporcie drogowym. Wymogi norm branżowych i wytycznych, dane fotometryczne. Wymagania ECE. Procesy widzenia i spostrzegania na drogach. Stacjonarne oświetlenie dróg i ich części. Źródła światła i oprawy oświetleniowe oraz ich parametry techniczne. Urządzenia oświetleniowe pojazdów samochodowych. Samochodowe źródła światła. Zasady określania barwy. Urządzenia pomiarowe w technice świetlnej. Pomiary i badania fotometryczne terenowe. Diagnostyka podzespołów optyczno-świetlnych pojazdów. Tendencje rozwojowe w oświetleniu pojazdów i dróg. Zajęcia laboratoryjne: Realizacja laboratoriów w zakresie: Pomiary rozsyłu światłości lamp sygnałowych. Pomiary barwy lamp sygnałowych. Pomiary oświetlenia głównego pojazdów samochodowych na ekranie fotometrycznym ECE. Pomiary strumienia świetlnego i parametrów elektrycznych źródeł światła. Pomiary luminancji tablic wskaźników i monitorów. Pomiary wnętrzowe i terenowe.
Metody oceny:
Wykład: Ocena z wykładu wystawiana jest na podstawie ocen z 1 kolokwium podstawowego i 1 kolokwium poprawkowego przewidzianych terminarzem podanym na początku zajęć. Pytania na kolokwiach dotyczą materiału obejmującego całą treść wykładu. Minimum po 1 pytaniu do każdego wykładu. Każde z pytań jest punktowane. Warunkiem otrzymania oceny pozytywnej jest otrzymanie minimum połowy punktów pozytywnych. Na kolokwiach brak możliwości korzystania z materiałów pomocniczych. Zajęcia laboratoryjne: Opracowanie sprawozdań i zaliczenie na ocenę pozytywną sprawozdań z przeprowadzonych pomiarów (sprawozdań z 5 ćwiczeń laboratoryjnych). Po cyklu ćwiczeń przewidywane jest kolokwium. Na ostatnich zajęciach laboratoryjnych przewidziano kolokwium poprawkowe obejmujące zakresem treści omawiane na zajęciach praktycznych. Na kolokwiach minimum po 2 pytania do każdego ćwiczenia, każde ćwiczenie jest oceniane osobno. Na kolokwium brak możliwości korzystania z materiałów pomocniczych. Sprawozdania z każdego laboratorium oceniane są osobno. Ocena łączna z ćwiczeń laboratoryjnych jest średnią arytmetyczną z pozytywnych ocen otrzymanych z poszczególnych 5 ćwiczeń laboratoryjnych. Warunkiem ustalania oceny z laboratorium jest zaliczenie osobno każdego z 5 ćwiczeń (tj. uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych, ocena pozytywna z sprawozdania, ocena pozytywna z zaliczenia pisemnego). Ocena zintegrowana: Ocena łączna z przedmiotu jest średnią arytmetyczną pozytywnych ocen z wykładu i ćwiczeń laboratoryjnych. Oceny zamieszczane są na bieżąco (do 7 dni od terminu zaliczenia) w USOS.
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: 1) Żagan W.: Oświetlenie ulic. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2021 2) Mazur J.W, Żagan W.: Samochodowa technika świetlna. OWPW Warszawa 1997 3) Mark S Rea: The IESNA lighting handbook : reference and application, Illuminating Engineering Society of North America, 2000 4) Żagan W.: Obliczenia oświetlenia. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2019 5) Andrzej Wiśniewski " Elektryczne źródła światła" OWPW 2010, 6) Agnieszka Wolska, Andrzej Pawlak " Oświetlenie stanowisk pracy" CIOP PIB 2007 7) Janusz Strzyżewski "Wademekum eksploatacji i konserwacji Urządzeń oświetleniowych POLEN 2010 8) Pracki P.: Projektowanie oświetlenia wnętrz OWPW 2011 9) Żagan W: Podstawy techniki świetlnej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2014 10) Boyce Peter R: Lighting for driving : roads, vehicles, signs and signals, Boca Raton etc. : CRC Press/Taylor & Francis Group, 2009 Literatura uzupełniająca: 1) Norma 13201:2016 Oświetlenie dróg 2) Wymagania normalizacyjne ECE http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs.html 3) Czyżewski D., Zalewski S: Laboratorium fotometrii i kolorymetrii, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2007 4) Wytyczne organizacji bezpiecznego ruchu pieszych – wytyczne dotyczące prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych. KRBRD 2018, KRBRD.GOV.PL
Witryna www przedmiotu:
Moodle, MsTeams
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z kierunkowymi efektami uczenia się w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Posiada wiedzę w zakresie stosowania, wymagań, projektowania i eksploatacji oświetlenia dróg i pojazdów
Weryfikacja: Wykład – kolokwia, forma pisemna, laboratoria – 2 kolokwia w formie pisemnej i sprawozdania na ocenę. Ocena pozytywna, poprawna odpowiedź na minimum na 50 % pytań związanych z efektem.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W12, Tr1A_W09
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi określić i zdefiniować wymagania oświetleniowe na potrzeby eksploatacji urządzeń oświetleniowych dróg i pojazdów
Weryfikacja: Wykład – kolokwia, forma pisemna, laboratoria – 2 kolokwia w formie pisemnej i sprawozdania na ocenę. Ocena pozytywna, poprawna odpowiedź na minimum na 50 % pytań związanych z efektem.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U25, Tr1A_U24, Tr1A_U20
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka KS01
Rozumie potrzebę podnoszenia kwalifikacji zawodowych i osobistych związanych z wpływem i skutkami działalności inżynierskiej na środowisko naturalne, szczególnie jego ochrony
Weryfikacja: Udział w dyskusji na zajęciach
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_K02, Tr1A_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_K, I.P6S_KK