Nazwa przedmiotu:
Zarządzanie ryzykiem w systemach teleinformatycznych
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Anna Stelmach, prof. uczelni, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Inżynierii Transportu Lotniczego
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
90 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na ćwiczeniach projektowych 9 godz., studiowanie literatury przedmiotu 13 godz., przygotowanie się do egzaminu 10 godz., realizacja pracy projektowej poza godzinami zajęć 44 godz., konsultacje 2 godz. (w tym konsultacje w zakresie ćwiczeń projektowych 1 godz.), obrona pracy projektowej 1 godz., udział w egzaminie 2 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (23 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na ćwiczeniach projektowych 9 godz., konsultacje 2 godz., obrona pracy projektowej 1 godz., udział w egzaminie 2 godz.).
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2,0 pkt. ECTS (55 godz., w tym: praca na ćwiczeniach projektowych 9 godz., realizacja pracy projektowej poza godzinami zajęć 44 godz., konsultacje w zakresie ćwiczeń projektowych 1 godz., obrona pracy projektowej 1 godz.).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Brak.
Limit liczby studentów:
Wykład: 100 osób, ćwiczenia projektowe: 18 osób.
Cel przedmiotu:
Poznanie metod i nabycie praktycznych umiejętności w zakresie zarządzania ryzykiem zagrożeń identyfikowanych w systemach teleinformatycznych.
Treści kształcenia:
Wykład: 1. Zapotrzebowanie na analizy bezpieczeństwa. 2. Pojęcie systemu zarządzania bezpieczeństwem w systemach teleinformatycznych. 3. Poziomy zarządzania ryzykiem w teleinformatyce i rodzaje ryzyka. Metoda zarządzania ryzykiem zagrożeń. Wskazywanie i prezentacja obszarów/domen analiz do zarządzania ryzykiem zagrożeń. 4. Proces identyfikacji zagrożeń, źródła zagrożeń, rozpoznawanie źródeł zagrożeń, atrybuty źródeł zagrożeń, grupowanie źródeł zagrożeń, formułowanie zagrożeń, poziomy możliwości i poziomy skutków aktywizacji zagrożeń, charakteryzowanie zagrożeń, aktywizacja zagrożeń. 5. Zdarzenia niepożądane i niebezpieczne. Scenariusze rozwoju zdarzeń niebezpiecznych. 6. Modele ryzyka, uogólniony model ryzyka, modele ryzyka w znanych metodach analizy ryzyka, szacowanie ryzyka. Wartościowanie/wycena ryzyka zagrożeń i kategorie ryzyka. Reagowanie na ryzyko zagrożeń, postępowania wobec ryzyka, środki redukcji ryzyka - elementy systemów bezpieczeństwa, monitorowanie ryzyka i komunikowanie o ryzyku. 7. Zasady zarządzania ryzykiem w ramach teleinformatyki bezpieczeństwa w systemach teleinformatycznych. 8. Zarządzanie eksploatacją sieci teleinformatycznych z uwzględnieniem wymagań dotyczących zarządzania ryzykiem w systemie bezpieczeństwa teleinformatycznego. 9. Źródła zagrożeń i zagrożenia dla bezpieczeństwa teleinformatyki. Praktyczne sposoby eliminowania lub zmniejszania ryzyka zagrożeń w syystemach teleinformatycznych. 10. Zasady prowadzenia dokumentacji sprawozdawczej z procesu szacowania ryzyka zagrożeń w teleinformatyce. Ćwiczenia projektowe: 1. Określanie zdarzeń w systemach teleinformatycznych, identyfikacja zagrożeń oraz wskazania ich źródeł w oparciu o Model 5M. 2. Nadawanie kodów statystycznych zdarzeniom w systemach teleinformatycznych. 3. Tworzenie modelu ryzyka dla zagrożeń wynikających z określonego przedsięwzięcia teleinformatycznego. 4. Praktyczne metody oddziaływania na ryzyko zagrożeń w systemach teleinformatycznych. 5. Opracowywanie Arkusza Zarządzania Ryzykiem i Karty Szacowania Ryzyka z punktu widzenia projektanta systemów teleinformatycznych.
Metody oceny:
Wykład: egzamin pisemny z wykorzystaniem testu złożonego z 10 pytań otwartych. Wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 6 pytań. Projekt: poprawne rozwiązanie 15 zadań projektowych. Wszystkie zadania projektowe muszą być poprawnie rozwiązane. Ocena zintegrowana: wyliczona na podstawie poprawnych odpowiedzi udzielonych przez studenta w teście przygotowanym przez wykładowcę oraz średnia z ocen wszystkich zadań projektowych.
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa: 1. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie podstawowych wymagań bezpieczeństwa teleinformatycznego (Dz.U. nr 159 poz. 948) 2. SP 800-30 Rev. 1: Guide for Conducting Risk Assessments, 2012. 3. Łydziński D.: Analiza ryzyka w środowisku informatycznym, IT Professional, 2014. 4. Skorupski J.: Ilościowe metody analizy incydentów w ruchu lotniczym. Oficyna Wyd. Politechniki Warszawskiej, Warszawa, 2018. 5. Trebiński B.: Bezpieczeństwo teleinformatyczne, Obronność 2018. 6. Kałuża Z.: Bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformatycznych, Kultura Bezpieczeństwa nr 10, 2018. 7. Zawiła-Niedźwiecki J.: Zarządzanie ryzykiem operacyjnym w zapewnianiu ciągłości działania organizacji, OWPW 2018.
Witryna www przedmiotu:
www.wt.pw.edu.pl
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z efektami uczenia się określonymi dla programu studiów w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Zna główne obszary zarządzania ryzykiem w systemach teleinformatycznych, podstawowe przyczyny i czynniki zagrożeń. Zna podstawowe metody, techniki, narzędzia analizy ryzyka w systemach teleinformatycznych.
Weryfikacja: Egzamin pisemny z wykorzystaniem testu złożonego z 10 pytań otwartych, wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 6 z tych pytań.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W12, Tr1A_W09, Tr1A_W05
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o, I.P6S_WK, III.P6S_WK

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi w sposób krytyczny korzystać z literatury i innych materiałów źródłowych w celu analizy zagrożeń wpisujących się merytorycznie w problematykę zarządzania ryzykiem w systemach teleinformatycznych.
Weryfikacja: Rozwiązanie zagadnień projektowych, wymagane jest poprawne rozwiązanie dwóch zagadnień.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U18, Tr1A_U01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o
Charakterystyka U02
Potrafi identyfikować, interpretować i wyjaśniać podstawowe zjawiska i procesy związane ściśle z teorią i praktyką zarządzania ryzykiem w systemach teleinformatycznych.
Weryfikacja: Prezentacja, analiza i dyskusja wybranego zagadnienia projektowego. Wymagane przedstawienie spójnego i logicznego omówienia zadania.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U18, Tr1A_U03
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o, I.P6S_UK

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K01
Rozumie istotność problematyki zarządzania ryzykiem w systemach teleinformatycznych, rozumie konieczność identyfikacji zagrożeń oraz ich konsekwencji.
Weryfikacja: Aktywny udział w dyskusji podczas prezentacji przygotowanych przez innych studentów. Wymagane co najmniej 2 pogłębione udziały w dyskusji.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_K, I.P6S_KK