Nazwa przedmiotu:
Eksploatacja systemów teleinformatycznych
Koordynator przedmiotu:
Dr inż. Zbigniew Kasprzyk, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Telekomunikacji w Transporcie
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
90 godz., w tym: praca na wykładach 15 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych 15 godz., studiowanie literatury przedmiotu 12 godz., przygotowanie się do zajęć laboratoryjnych 37 godz., przygotowanie się do kolokwiów z wykładu 8 godz., konsultacje 3 godz. (w tym konsultacje w zakresie zajęć laboratoryjnych 2 godz.).
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,5 pkt ECTS (33 godz., w tym: praca na wykładach 15 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych 15 godz., konsultacje 3 godz.).
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2,0 pkt. ECTS (54 godz., w tym: praca na zajęciach laboratoryjnych 15 godz., przygotowanie się do zajęć laboratoryjnych 37 godz., konsultacje w zakresie zajęć laboratoryjnych 2 godz.).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawy elektroniki.
Limit liczby studentów:
Wykład: 100 osób, zajęcia laboratoryjne: 12 osób.
Cel przedmiotu:
Poznanie podstawowych struktur i funkcji systemów teleinformatycznych w transporcie, zasad bezpiecznego przesyłania informacji w transportowych sieciach technologicznych. Poznanie metodyki projektowania oraz pomiarów i testów systemów teleinformatycznych w transporcie. Pojęcia z zakresu eksploatacji systemów teleinformatycznych w transporcie.
Treści kształcenia:
Wykład: Cele i zadania procesu eksploatacji – wprowadzenie do przedmiotu, charakterystyka systemów, podstawowe pojęcia teorii eksploatacji, ogólne warunki eksploatacji, klasyfikacja systemów. Uszkodzenia i metody ich wykrywania. Procesy i funkcje w zakresie użytkowania i utrzymania systemów i urządzeń teleinformatycznych w transporcie. Rodzaje napraw urządzeń i usług telekomunikacyjnych. Metodyka pomiarów i zalecenia w zakresie parametrów, procedur i testów: sieci światłowodowych, sieci teletransmisyjnych (PDH, SDH), sieci DWDM, sieci komutacyjnych, sieci TCP/IP i sieci radiowych. Zagadnienia związane z pomiarami sieci radiowych stosowanych w systemach teleinformatycznych w transporcie kolejowym (GSM-R). Rola systemu GSM-R w systemie ERTMS/ETCS. Metody planowania sieci radiowych wraz z optymalizacją tych sieci oraz funkcje opracowane specjalnie do zarządzania przyszłymi technologiami bezprzewodowymi typu 5G. Zagadnienia modelowania i analizowania sieci komunikacyjnych i systemów rozproszonych. Zajęcia laboratoryjne: Zajęcia komputerowe mające na celu wykorzystanie wszechstronnego środowiska programistycznego do modelowania i analizowania sieci komunikacyjnych i systemów rozproszonych Riverbed Modeler wraz z modelowaniem wszystkich technologii komunikacji radiowej wykorzystując środowisko programistyczne ATDI HTZ Warfare.
Metody oceny:
Wykład: Kolokwium zaliczeniowe w 2 terminach (termin podstawowy i dodatkowy) Zajęcia laboratoryjne: Kolokwium zaliczeniowe w 2 terminach (termin podstawowy i dodatkowy) Ocena łączna z przedmiotu jest średnią 3 ocen z wykładu i zajęć komputerowych. Ocena wykładu odbywa się na zasadzie kolokwium zaliczeniowego w 2 terminach (podstawowy i dodatkowy). Ocen zajęć komputerowych odbywa się na zasadzie kolokwium zaliczeniowego w 2 terminach (podstawowy i dodatkowy).
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa: 1) Jajszczyk A.: Wstęp do telekomutacji. Wydanie 4 WNT, Warszawa 2016; 2) Dyduch J., Moczarski J.: Podstawy eksploatacji systemów sterowania ruchem kolejowym. Wydawnictwo: Radom: Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, 2019; 3) Komar B.: TCP/IP dla każdego. Helion, Gliwice 2002; 4) Kula S.: Systemy teletransmisyjne. Wydanie 2006 WKiŁ, Warszawa 2006; 5) Baza wiedzy Riverbed Modeler https://supportkb.riverbed.com/support/index?page=home 6) Materiały dydaktyczne ATDI HTZ Warfare https://atdi.com/training/
Witryna www przedmiotu:
www.twt.wt.pw.edu.pl
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z efektami uczenia się określonymi dla programu studiów w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Posiada podstawową wiedzę o teorii eksploatacji, ogólnych warunkach eksploatacji i klasyfikacji systemów teleinformatycznych w transporcie.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe w 2 terminach (termin podstawowy i dodatkowy)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W09
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o
Charakterystyka W02
Posiada wiedzę teoretyczną dotyczącą metodyki projektowania systemów teleinformatycznych, pomiarów i zaleceń w zakresie parametrów, procedur i testów systemów teleinformatycznych w transporcie.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe w 2 terminach (termin podstawowy i dodatkowy)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W09
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Posiada umiejętność przeprowadzania pomiarów światłowodowych torów transmisyjnych.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe w 2 terminach (termin podstawowy i dodatkowy)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U20
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o, P6U_U
Charakterystyka U02
Posiada umiejętność planowania sieci radiowych wraz z optymalizacją tych sieci oraz zna funkcje opracowane specjalnie do zarządzania przyszłymi technologiami bezprzewodowymi typu 5G.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe w 2 terminach (termin podstawowy i dodatkowy)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U20
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o