Nazwa przedmiotu:
Zastosowania geoinformatyki w transporcie
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. Piotr Jaskowski, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Systemów Informatycznych i Mechatronicznych w Transporcie
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
60 godz., w tym: praca na wykładach 15 godz., praca na zajęciach komputerowych 15 godz., studiowanie literatury przedmiotu 10 godz. (w tym studiowanie literatury przedmiotu w zakresie zajęć komputerowych 5 godz.), przygotowanie się do egzaminu 7 godz., przygotowanie się do kolokwiów z zajęć komputerowych 8 godz., konsultacje 3 godz. (w tym konsultacje z zajęć komputerowych 2 godz.), udział w egzaminie 2 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,5 pkt. ECTS (35 godz., w tym: praca na wykładach 15 godz., praca na zajęciach komputerowych 15 godz.; konsultacje 3 godz., udział w egzaminie 2 godz.).
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,0 pkt ECTS (30 godz., w tym: praca na zajęciach komputerowych 15 godz., studiowanie literatury przedmiotu w zakresie zajęć komputerowych 5 godz., przygotowanie się do kolokwiów z zajęć komputerowych 8 godz.,, konsultacje z zajęć komputerowych 2 godz.).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe15h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Wykład: 100 osób, zajęcia komputerowe: 14 osób.
Cel przedmiotu:
Zapoznanie się z systemami informacji geograficznej (GIS) w zastosowaniu w transporcie. Nabycie umiejętności czytania map oraz tworzenia własnych przy wykorzystaniu narzędzia QGIS.
Treści kształcenia:
Wykład: Dane i informacja przestrzenna. Cyfrowa reprezentacja rzeczywistości. Charakterystyka systemów informacji geograficznej (GIS). Formaty danych przestrzennych. Bazy danych przestrzennych (wykorzystywanych w transporcie). Projektowanie, zarządzanie, indeksy, zapytania. Topologia, zapytania przestrzenne i atrybutowe. Wprowadzenie do układów współrzędnych i odwzorowania kartograficznego w projektach GIS. Procedury przetwarzania danych wektorowych i rastrowych. Metodyka analiz przestrzennych. Przykłady wykorzystania GIS w administracji, gospodarce i nauce. Zajęcia komputerowe: Wprowadzenie do podstawowych funkcji i narzędzi GIS. Kompozycja mapy. Budowa bazy danych przestrzennych. Geoodniesienie - wpasowanie rastra w układ współrzędnych projektu GIS. Budowa bazy danych przestrzennych. Kodowanie danych przestrzennych. Budowa bazy danych przestrzennych. Sprawdzenie poprawności topologicznej danych wektorowych. Budowa bazy danych przestrzennych. Pozyskiwanie, weryfikacja i aktualizacja danych opisowych. Budowa rastra. Podstawowe operacje na rastrach, funkcje lokalne. Tworzenie zapytań do bazy danych przestrzennych. Wykorzystanie gotowych baz danych w zastosowaniach transportu.
Metody oceny:
Wykład: Ocena z wykładu wystawiana jest na podstawie oceny z egzaminu. Pytania na egzaminie dotyczą materiału obejmującego całą treść wykładu. Minimum po 1 pytaniu do każdego wykładu. Każde z pytań jest punktowane. Warunkiem otrzymania oceny pozytywnej jest otrzymanie minimum połowy punktów pozytywnych. Na egzaminie brak możliwości korzystania z materiałów pomocniczych. Możliwość zwolnienia studenta z egzaminu pod warunkiem wygłoszenia referatu na wykładzie na wskazany temat inżynierski związany z systemami informacji geograficznej i aktywności na zajęciach wykładowych. Zajęcia komputerowe: Indywidualne zadania dotyczące praktycznego zastosowania informacji poznanych podczas zajęć wykładowych. Projekt oceniany indywidualnie na cenę. Ocena pozytywna wystawiana na podstawie spalenia minimalnych wymagań formalnych: opracowanie sprawozdań z zajęć komputerowych na podstawie zakładanej koncepcji i przygotowanie merytorycznego materiału do obrony projektów. Ocena zintegrowana: średnia arytmetyczna ocen z poszczególnych form zajęć.
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa: 1)Iwańczak B.: QGIS 3.14 : tworzenie i analiza map. Helion 2020 2)Madry S.: Introduction to QGIS: Open Source Geographic Information System. 2021 3)Shammunul I.: Hands-On Geospatial Analysis with R and QGIS. 2018. 4)Cutts A.: QGIS Quick Start Guide: A beginner's guide to getting started with QGIS 3.4. 2019. Literatura uzupełniająca: 1) Longley P., Goodchild M., Maguire D., Rhind D., Geographic Information Systems and Science, 4th Edition, Wiley 2015. 2) Blachowski J., GIS in mining. Politechnika Wrocławska, Wrocław 2020. 3) Menke K.: Discover QGIS 3.x: A Workbook for Classroom or Independent Study. 2019. 4) https://github.com/qgis/QGIS
Witryna www przedmiotu:
https://epw.pw.edu.pl
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z efektami uczenia się określonymi dla programu studiów w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Ma niezbędną wiedzę teoretyczną o systemach informacji geograficznej, stosowanych w transporcie.
Weryfikacja: Udzielenie ponad 50% poprawnych odpowiedzi z egzaminu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07, Tr1A_W09
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Ma umiejętność i biegłość merytoryczną oraz sprawność techniczną w czytaniu map oraz tworzeniu własnych, dostosowanych do postawionego problemu.
Weryfikacja: Wykonanie sprawozdań z zajęć komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U01, Tr1A_U05, Tr1A_U09
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW.o, P6U_U, I.P6S_UO, III.P6S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K01
Rozumie potrzebę podnoszenia kwalifikacji zawodowych i osobistych związanych z wpływem i skutkami działalności inżynierskiej na środowisko naturalne, szczególnie jego ochrony.
Weryfikacja: Wykonanie sprawozdań z zajęć komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_K01, Tr1A_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_K, I.P6S_KK