Nazwa przedmiotu:
Systemy transportu intermodalnego
Koordynator przedmiotu:
Prof. dr hab. inż. Dariusz Pyza, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Sterowania Ruchem i Infrastruktury Transportu
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
60 godzin, w tym: praca na wykładach 30 godz., studiowanie literatury przedmiotu 15 godz., konsultacje 2 godz., udział w egzaminach 2 godz., przygotowanie się do egzaminu z wykładu 11 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,5 pkt ECTS (34 godz., w tym: praca na wykładach 30 godz., konsultacje 2 godz., udział w egzaminach 2 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z zasadami organizowania przewozów intermodalnych oraz wpływem podsystemów transportu intermodalnego na efektywność realizowanych procesów transportowych.
Treści kształcenia:
Wykład: Transport intermodalny i jego charakterystyka. Przewozy intermodalne i ich znaczenie w transporcie ładunków. Dokumenty strategiczne i programowe normujące rozwój transportu intermodalnego w Polsce. Sieć infrastruktury transportu intermodalnego i jej znaczenie w efektywnej realizacji przewozów. Kategorie i klasy linii kolejowych objętych umowami AGTC. Jednostki ładunkowe transportu intermodalnego i ich charakterystyka. Systemy przewozowe transportu intermodalnego. Terminale przeładunkowe i ich rola w przewozach intermodalnych. Wymagania techniczno-technologiczne dla terminali przeładunkowych transportu intermodalnego. Zasady projektowania terminali przeładunkowych transportu intermodalnego. Wyposażenie terminali przeładunkowych transportu intermodalnego. Przykłady rozwiązań układów funkcjonalno-przestrzennych terminali przeładunkowych transportu intermodalnego. Procesy obsługi ładunkowej w terminalach przeładunkowych transportu intermodalnego w aspekcie różnych technologii przewozowych. Organizacja pracy terminala przeładunkowego. Mierniki i wskaźniki techniczno-technologiczne i organizacyjno-ekonomiczne oceny efektywności przeładunkowej terminali transportu intermodalnego oraz przewozów. Aspekty środowiskowe przewozów intermodalnych. Koszty transportu w przewozach intermodalnych i ich odniesienie do kosztów transportu drogowego. Koszty środowiskowo-społeczne w transporcie intermodalnym.
Metody oceny:
Wykład: egzamin pisemny, 5 pytań otwartych, każde pytanie punktowane jest 1 punktem. Wymagane jest uzyskanie co najmniej 50% punktów ze wszystkich możliwych do uzyskania.
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa: 1. Jacyna M., Pyza D., Jachimowski R., „Transport intermodalny. Projektowanie terminali przeładunkowych”. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017. 2. Kwaśniowski S., Nowakowski T., Zając M., Transport intermodalny w sieciach logistycznych”. Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2008. 3. Poliński J., „Rola kolei w transporcie intermodalnym”. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2015. 4. Wiśnicki B. (red.), „Vademecum konteneryzacji. Formowanie kontenerowej jednostki ładunkowej”. Wydawca Link I Maciej Wędziński, Szczecin 2006. Literatura uzupełniająca: 1. Stokłosa J., „Transport intermodalny. Technologia i organizacja”. Innovatio Press, Lublin 2011. 2. Wronka J., „Transport kombinowany/intermodalny. Teoria i praktyka”. Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2014. 3. Zalewska-Turzyńska M.: Technologie informacyjno-komunikacyjne w transporcie intermodalnym. Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Problemy transportu i logistyki, nr 27/2014.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
Przedmiot z uchwalonego przez Radę Wydziału wykazu dodatkowych przedmiotów obieralnych na rok akademicki 2022/2023. O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego modułu zajęć z kierunkowymi efektami kształcenia w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
główne tendencje rozwojowe i najistotniejsze nowe osiągnięcia w zakresie rozwoju systemów przewozowych transportu intermodalnego.
Weryfikacja: Egzamin pisemny, 5 pytań otwartych, każde pytanie punktowane jest 1 punktem. Wymagane jest uzyskanie co najmniej 50% punktów ze wszystkich możliwych do uzyskania.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W11
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P6S_WG.o, I.P6S_WG
Charakterystyka W02
metody i techniki wykorzystywane do oceny efektywności przeładunkowej terminali oraz przewozów intermodalnych w aspekcie techniczno-technologicznym oraz środowiskowym.
Weryfikacja: Egzamin pisemny, 5 pytań otwartych, każde pytanie punktowane jest 1 punktem. Wymagane jest uzyskanie co najmniej 50% punktów ze wszystkich możliwych do uzyskania.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W12
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych osiągnięć w zakresie systemów transportu intermodalnego, w tym potrafi sformułować techniczne oraz pozatechniczne kryteria oceny systemów transportu intermodalnego ze względu na: efektywność, bezpieczeństwo, energooszczędność i ochronę środowiska.
Weryfikacja: Egzamin pisemny, 5 pytań otwartych, każde pytanie punktowane jest 1 punktem. Wymagane jest uzyskanie co najmniej 50% punktów ze wszystkich możliwych do uzyskania.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U17
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW, III.P6S_UW.3.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka U01
uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych, w szczególności dotyczących transportu intermodalnego.
Weryfikacja: Egzamin pisemny, 5 pytań otwartych, każde pytanie punktowane jest 1 punktem. Wymagane jest uzyskanie co najmniej 50% punktów ze wszystkich możliwych do uzyskania.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KK