Nazwa przedmiotu:
Technologia nawierzchni
Koordynator przedmiotu:
Jan Król, dr hab. inż., prof. PW
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
1080-BUIPB-MZP-0418
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 78 godz. = 3 ECTS: Wykład 16, laboratorium 32, przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 10, przygotowanie sprawozdania z ćwiczeń 10, przygotowanie do zaliczenia przedmiotu i obecność na egzaminie 10.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 50 godz. = 2 ECTS: Wykład 15, laboratorium 32, egzamin 2.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Razem 52 godz. = 2 ECTS: Obecność w laboratorium 32, przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 10, napisanie sprawozdania, weryfikacja 10.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład16h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium32h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowe wiadomości z zakresu drogowych materiałów wiążących, kruszyw i dodatków. Umiejętność doboru materiałowego przy projektowaniu mieszanek mineralno-asfaltowych do nawierzchni drogowych oraz kształtowania właściwości kompozytów asfaltowych o ciągłym uziarnieniu typu beton asfaltowy. Podstawowa wiedza z zakresu technologii robót drogowych. Ukończenie z wynikiem pozytywnym przedmiotu na poziomie średnio-zaawansowanym na studiach I stopnia: „Technologia materiałów i nawierzchni drogowych” lub „Technologia kompozytów asfaltowych” lub „Podstawy technologii materiałów i nawierzchni drogowych” lub „Zrównoważone materiały budowlane” lub przedmiotów tożsamych.
Limit liczby studentów:
bez limitu
Cel przedmiotu:
Poszerzenie zakresu wiedzy nt. oceny właściwości lepkosprężystych materiałów asfaltowych. Umiejętność doboru materiałowego i ocena właściwości mieszanek mineralno-asfaltowych do warstw ścieralnych, wiążących i podbudowy nawierzchni drogowej i do warstw nawierzchni na obiekcie mostowym. Umiejętność kształtowania właściwości kompozytów asfaltowych w aspekcie środowiskowym i ich trwałości. Umiejętność doboru optymalnej technologii z zakresu mieszanek mineralno-asfaltowych stosowanych do warstwa konstrukcyjnych nawierzchni drogowych spełniających warunki obciążenia i warunki klimatyczne. Umiejętność oceny i analizy przyczyn powstawania zniszczeń asfaltowych nawierzchni drogowych.
Treści kształcenia:
Budowa chemiczna i koloidalna lepiszczy asfaltowych. Reologia asfaltów, model reologiczny, lepkosprężystość, lepkość, moduł sztywności. Rodzaje i właściwości modyfikowanych lepiszczy asfaltowych. Badania i właściwości kruszyw drogowych. Mieszanki mineralno-asfaltowe do warstw konstrukcyjnych nawierzchni: asfalt lany, mastyks grysowy - SMA, mieszanki o nieciągłym uziarnieniu, mieszanki asfaltu porowatego. Kształtowanie szkieletu mineralnego w kompozytach asfaltowych. Rola zjawiska adhezji i kohezji w kształtowaniu odporności na działanie wody kompozytów asfaltowych. Podstawy teoretyczne projektowania składu nowych mieszanek mineralno-asfaltowych. Zasady doboru składników mieszanki mineralnej. Nowe metody badań właściwości fizycznych i mechanicznych kompozytów asfaltowych. Cechy techniczne lepiszczy i kruszyw i ich rola w kształtowaniu właściwości kompozytów stosowanych w budowie nawierzchni. Izolacje pomostów mostów, nawierzchnie na mostach stalowych i betonowych. Zagadnienia zrównoważonego rozwoju w budownictwie drogowym - ochrona przed hałasem, technologie niskoemisyjne. Zniszczenia nawierzchni drogowych.
Metody oceny:
Egzamin pisemny. Test i sprawozdania z laboratorium.
Egzamin:
tak
Literatura:
[1] Piłat J., Radziszewski P., Król J. Technologia materiałów i nawierzchni asfaltowych. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2015. [2] Piłat J., Radziszewski P., Nawierzchnie asfaltowe. WKiŁ, Warszawa 2010. [3] Gaweł I., M. Kalabińska, Piłat J. Asfalty drogowe. WKiŁ, Warszawa 2014. [4] Błażejowski K., SMA. Teoria i praktyka, Rettenmaier, Warszawa 2007. [5] Read J. and Whiteoak D., The Shell Bitumen Handbook, Google boks or https://www.academia.edu/20953218/The_Shell_Bitumen_Handbook_Sixth_edition.
Witryna www przedmiotu:
http://www.ztmind.il.pw.edu.pl/
Uwagi:
REGULAMIN PRZEDMIOTU: Zasady wymaganej obecności studenta na zajęciach: – Obowiązkowa obecność: laboratoria/ćwiczenia/projekt – Jedna nieobecność nieusprawiedliwiona dopuszczalna, kolejne nieobecności wymagają usprawiedliwienia. Suma godzin nieusprawiedliwionych i usprawiedliwionych w semestrze nie może przekroczyć 1/3 zakresu godzinowego zajęć laboratoryjnych/ćwiczeniowych/projektowych przewidzianych w przedmiocie. Metody etapowej i/lub końcowej weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostały uregulowane w karcie przedmiotu Rodzaj materiałów i urządzeń dopuszczonych do używania przez studentów podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się: – Możliwość korzystania z kalkulatora, długopisu. Nie dopuszcza się używania telefonu komórkowego. W przypadku prezentowania przygotowanych przez siebie slajdów w trakcie wygłaszania prezentacji dopuszcza się używanie komputera oraz innych niezbędnych urządzeń multimedialnych. Zasady zaliczania przedmiotu i wystawiania oceny końcowej z przedmiotu zostały uregulowane w karcie przedmiotu Terminy i tryb ogłaszania ocen uzyskiwanych przez studentów oraz zasad ich poprawiania: – Ogłoszenie wyników zaliczenia pisemnego w ciągu 7 dni od zaliczenia. – Ogłoszenie ocen z prezentacji (jeśli dotyczy) bezpośrednio po zakończeniu prezentacji lub na koniec zajęć w danym dniu. – Ogłoszenie ocen łącznych w terminie rejestracji określonym w systemie USOS PW Możliwości i zasady udziału studentów w dodatkowych terminach sprawdzianów i egzaminów: – Laboratoria/ćwiczenia/projekt: jeden termin poprawy zaliczenia pisemnego (sprawdzian pisemny/test pisemny) nie później niż do ostatniego dnia sesji następującej po semestrze, w którym odbywały się zajęcia w terminie wyznaczonym przez prowadzącego zajęcia. – Wykład: dwa terminy poprawkowe (egzamin/zaliczenie) jednakże nie później niż do końca roku akademickiego w którym odbywały się zajęcia. Zasady powtarzania z powodu niezadowalających wyników w nauce poszczególnych typów zajęć realizowanych w ramach przedmiotu: – W przypadku nieuzyskania oceny łącznej do końca roku akademickiego w którym odbywały się zajęcia, przedmiot należy powtórzyć w kolejnym roku akademickim. Inne zasady: – Przestrzeganie zasad BHP podczas pracy na zajęciach, stosowanie się do poleceń prowadzącego.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Ma wiedzę z zakresu nowych metod badań i oceny właściwości reologicznych lepiszczy drogowych oraz nowych technologii mieszanek mineralno-asfaltowych.
Weryfikacja: egzamin pisemny,test i obrona sprawozdania z laboratorium.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W08, K2_W09, K2_W10
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o
Charakterystyka W2
Ma pogłębioną wiedzę z zakresu doboru składu kompozytów stosowanych w nowych rozwiązaniach technologicznych w budownictwie drogowym.
Weryfikacja: egzamin pisemny,test i obrona sprawozdania z laboratorium.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W13, K2_W18_IPB
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Potrafi ocenić właściwości reologiczne i funkcjonalne lepiszczy i mieszanek mineralno-asfaltowych na podstawie zaawansowanych badań laboratoryjnych.
Weryfikacja: egzamin, ćwiczenia laboratoryjne.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U06, K2_U07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o
Charakterystyka U2
Potrafi zaprojektować skład nowych kompozytów do warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowych spełniających warunki obciążenia i ochrony środowiska.
Weryfikacja: egzamin, ćwiczenia laboratoryjne.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U07, K2_U09
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K1
Potrafi pracować indywidualnie i w zespole.
Weryfikacja: zaliczenie przedmiotu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_K01, K2_K03
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K, I.P7S_KR, I.P7S_KK