Nazwa przedmiotu:
Podstawy gospodarki przestrzennej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. arch. Ewa Jarecka-Bidzińska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Geoinformatyka
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
1060-GI000-ISP-5007
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Liczba godzin kontaktowych – 32 godzin, w tym: a) uczestnictwo w wykładach - 30 godz. b) udział w konsultacjach (na żywo lub przez MS Teams) - 2 godz. 2. Praca własna studenta – 28 godzin, w tym: a) studia nad literaturą przedmiotu i materiałami dydaktycznymi - 8 godz. b) przygotowanie się do sprawdzianu zaliczającego wykłady 20 godz. Łączny nakład pracy studenta wynosi 60 godzin, co odpowiada 2 punktom ECTS.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,3 pkt. ECTS - liczba godzin kontaktowych 32, w tym: a) uczestnictwo w wykładach - 30 godz. b) udział w konsultacjach - 2 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,3 pkt. ECTS - 32 godz., w tym: a) obecność na wykładach wraz z częścią dyskusyjną - 30 godz. b) konsultacje związane z przygotowaniem do kolokwium - 2 godz.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Brak
Limit liczby studentów:
50 – studentów na wykładzie
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przekazanie podstawowej wiedzy dotyczącej gospodarki przestrzennej, w tym: aspektów formalno - prawnych, urbanistycznych, funkcjonalno – przestrzennych, przyrodniczych, gospodarczo - społecznych, kulturowych oraz dotyczących współczesnych trendów w urbanistyce i planowaniu przestrzennym. Zdobycie umiejętności odczytania wartości dziedzictwa kulturowego w zagospodarowaniu przestrzennym oraz zrozumienia potrzeby jego ochrony. Zdobycie świadomości: znaczenia dziedzictwa kulturowego i aspektów społecznych w kształtowaniu krajobrazu miasta oraz różnorodnych uwarunkowań procesu kształtowania przestrzeni, w tym wpływu nurtów estetycznych. Wiedza ogólna dot. aspektów formalnych procesu rewitalizacji i jej przykładów oraz koncepcyjnych projektów urbanistycznych i planistycznych w budowaniu analitycznego podejścia do kształtowania przestrzeni oraz własnej świadomej postawy twórczej.
Treści kształcenia:
1. Podstawy gospodarki przestrzennej - wprowadzenie. Wielodyscyplinarne podejście do gospodarki przestrzennej. Pojęcia: gospodarki przestrzennej, urbanistyki, regionu, miasta, urbanizacji i suburbanizacii. Znaczenie czynników miastotwórczych. Funkcje miasta w znaczeniu urbanistycznym. Karta Ateńska, Karta Lipska. Rola miasta we współczesnej gospodarce. Problemy współczesnych miast. Rozwój zrównoważony miast. Le Corbusier i jego wizje. 2. Planowanie przestrzenne- informacje ogólne 3. Urbanistyka w gospodarce przestrzennej/ Przestrzenie publiczne w mieście, teoria i praktyka 4. Gleboznawstwo w gospodarce przestrzennej - infomacje ogólne 5. Przeznaczenie gruntów na cele nierolnicze i nieleśne 6. Główne koncepcje dotyczące smart cities, pojazdów autonomicznych w mieście. Przykłady wdrożeń pojazdów autonomicznych do użytku publicznego. Przedstawienie uwarunkowań i założeń konkretnej koncepcji projektu urbanistycznego z wykorzystaniem technologii AV. 7. Ochrona i kształtowanie ekosystemów w gospodarce przestrzennej 8. Wybrane wpółczesne trendy w urbanistyce i gospodarce przestrzennej - omówienie na przykładach 9. Rola gospodarki przestrzennej w adaptacji do zmian klimatu 10. Dziedzictwo kulturowe i tożsamość miejsca. Waloryzacja w analizie urbanistycznej. Znaczenie ciągłości historycznej i tożsamości miejsca w projektach przestrzennych oraz kształtowaniu nowych struktur urbanistycznych. 11. Aspekty społeczne planowania przestrzennego. Przestrzeń społeczna w mieście. Socjologiczne aspekty struktury miasta. Problematyka społeczności lokalnych. Problem gentryfikacji w mieście a proces rewitalizacji. Różnice społeczne, konflikty miejskie i polaryzacja. 12.Rewitalizacja aspekty formalne, wprowadzenie. Pojęcie rewitalizacji i partycypacji społecznej. Problemy społeczne w procesie planowania przestrzennego. 13. Rewitalizacja omówienie na przykładach 14. Termin I - Kolokwium zaliczeniowe. 15. Termin poprawkowy - Kolokwium zaliczeniowe.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładu następuje w dwóch częściach: I. W formie kolokwium - pisemnego sprawdzianu końcowego obejmującego zagadnienia teoretyczno-problemowe (zaliczenie wymaga uzyskania minimum 50% punktów) odnoszącego się do treści omawianych na wykładach. OCENA KOŃCOWA = OCENA Z EGZAMINU Wyniki zostaną udostępnione finalne w systemie USOS PW. Oceny: 5,0 - pięć, 4,5 - cztery i pół, 4,0 - cztery, 3,5 - trzy i pół, 3,0 - trzy, 2,0 - dwa. Dodatkowo jest możliwość uzyskania "upgrade" oceny - wyłącznie dla chętnych. Za aktywność w trakcie końcowych dyskusji lub wykonanie w 100% zaproponowanego przez prowadzącego nieobowiązkowego krótkiego quizu lub bezbłędnie innego krótkiego nieobowiązkowego zadania podsumowującego wykład - wówczas można uzyskać „+” (dla chętnych – pod koniec wykładu) . Zebranie pięciu „+” jest równoznaczne z podniesieniem końcowej oceny semestralnej o 0,5 stopnia w górę, czyli np. z 4,5 na 5,0. O przyznaniu „+” każdorazowo decyduje wykładowca. Oczywiście zaproponowany "upgrade" jest nieobowiązkowy, tak jak obecność na wykładach i ma służyć aktywizacji w trakcie zajęć. Samo napisanie kolokwium na ocenę 5 jest zdecydowanie wystarczające do uzyskania tej oceny.
Egzamin:
nie
Literatura:
Chmielewski J.M.: Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2001 Chmielewski J. M., Węcławowicz G., Degórska B., Bartoszczuk W., Brzosko-Sermak A., Kraków. Wyzwania rozwojowe polityki przestrzennej, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2013. Chmielewski J.M., Teoria i praktyka planowania przestrzennego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2016. Domański G., Dobrzańska B. M., Kiełczewski D.; Ochrona środowiska przyrodniczego; Wyd. Ekonomia i Środowisko 1997, Domański R.; Gospodarka przestrzenna, podstawy teoretyczne; Wyd. naukowe PWN, Warszawa, 2007 Ekologia i ochrona środowiska, wybrane zagadnienia; Z. Wnuk (Red.); Wyd. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów, 2010, Gawryszewska B.J., Królikowski J. T.; Społeczno-kulturowe podstawy gospodarowania przestrzenią, wybór tekstów; wybór i komentarz; Wyd SGGW, Warszawa, 2009 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Dz.U.03.164.1587 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, Dz.U.04.118.1233 Strategia rozwoju kraju 2020; Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Warszawa, 2012 Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z dnia 27 marca 2003r., Dz.U.03.80.717 z późn. zm. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 1232 z późn. zm.). Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania terenu, Dz.U.03.164.1588 Strony internetowe: 1. http://mapa.um.warszawa.pl/ 2. https://www.geoportal.gov.pl/
Witryna www przedmiotu:
_
Uwagi:
W ramach przygotowania i prowadzenia przedmiotu zastosowano innowacyjne formy, umiejetności kształcenia oraz nowoczesne, kreatywne metody dydaktyczne. Wykorzystano również umiejętności prezentacyjne i prowadzenia dyskusji.

Efekty uczenia się

Profil praktyczny - wiedza

Charakterystyka GI.ISP-5007_W01
ma podstawową wiedzę o normach i przepisach prawnych dotyczących gospodarowania przestrzenią, w tym: ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami oraz planowania przestrzennego; niezbędną do projektowania aplikacji (programów, systemów) wspomogających pracę planistów przestrzennych
Weryfikacja: ocena sprawdzianu z wykładów
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_W18
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG, I.P6S_WK

Profil praktyczny - umiejętności

Charakterystyka GI.ISP-5007_U01
potrafi wykorzystać wiedzę z różnych dziedzin, niezbędną do oceny stanu istniejącego oraz planowanego danej przestrzeni; posiada umiejętność pracy z ustawami i rozporządzeniami z zakresu m.in. planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomosciami i ochrony środowiska
Weryfikacja: ocena sprawdzianu z wykładów
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_U01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW

Profil praktyczny - kompetencje społeczne

Charakterystyka GI.ISP-5007_K01
ma świadomość odpowiedzialności za podejmowane decyzje, rozumie konsekwencje ich realizacji, w tym odnoszących się do środowiska; zna rolę poszczególnych uczestników w procesie sporządzania dokumentów planistycznych, w tym w kontaktach z lokalnym samorządem oraz mieszkańcami
Weryfikacja: ocena sprawdzianu z wykładów
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_K02, K_K03
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KK, I.P6S_KO, I.P6S_KR