Nazwa przedmiotu:
Grafika komputerowa w kartografii
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Andrzej Głażewski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Geodezja i Kartografia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
GK.SMS230
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Z osiągnięciem założonych efektów kształcenia wiąże się 50h pracy studenta, w tym: udział w wykładach: 15h, udział w konsultacjach: 10h; przygotowanie do zajęć i zaliczenia wykładu (praca własna z literaturą przedmiotu): 25h. Łącznie: 2 ECTS.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Student uczestniczy w zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczyciela w wymiarze 25h, w tym: wykłady - 15h, konsultacje - 10h, co odpowiada 1 ECTS.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
__
Limit liczby studentów:
__
Cel przedmiotu:
Poznanie zasad percepcji wzrokowej, uporządkowanie posiadanych wiadomości na temat zjawiska barwy w aspekcie fizycznym i percepcyjnym oraz poznanie funkcjonujących modeli barwy i metod kalibracji kolorystycznej urządzeń. Poznanie graficznych operacji rastrowych i przekształceń wektorowych oraz ogólnych zasad modelowania obiektów. Zapoznanie się z procesami skanowania, wektoryzacji i przetwarzania obrazów graficznych, w tym obróbki fotografii. Poznanie zasad przygotowania projektów graficznych do druku, tworzenia separacji barwnych i wykorzystania języka PostScript.
Treści kształcenia:
Treści wykładu: 1. Działanie zmysłu wzroku i zasady widzenia 2. Percepcja wzrokowa, teorie percepcji i zasady Gestalt 3. Barwa, aspekt fizyczny i percepcyjny 4. Modele barw, kalibracja i profile kolorystyczne urządzeń 5. Graficzne operacje rastrowe 6. Pismo i podstawy typografii 7. Przekształcenia wektorowe 8. Zasady modelowania obiektów 9. Metody modelowania oświetlenia 10. Skanowanie, wektoryzacja i przetwarzanie obrazów 11. Podstawy obróbki fotografii 12. Separacje barwne, język PostScript i przygotowanie do druku
Metody oceny:
Zaliczenie wykładu - na podstawie końcowej pracy pisemnej. Ocena z pracy jest końcową oceną z przedmiotu.
Egzamin:
nie
Literatura:
Jankowski M., Elementy grafiki komputerowej, WNT 2006, Zabrodzki J., Grafika komputerowa, metody i narzędzia, WNT 1994 Shirley P., Fundamentals of Computer Graphics, AK Peters 2005, Foley J.D., van Dam A., Feiner S.K., Hughes J.F., Computer Graphics, Priciples and Practice, Addison-Wesley Publ. Co. 1996.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:
__

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt GK.SMS230_W01
Posiada wiedzę dotyczącą zasad modelowania obiektów, w tym budowli, przy użyciu metod i narzędzi grafiki komputerowej. Posada poszerzoną wiedzę na temat przetwarzania obrazów graficznych.
Weryfikacja: Zaliczenie wykładu
Powiązane efekty kierunkowe: K_W10
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W04, T2A_W07
Efekt GK.SMS230_W02
Zna zasady modelowania graficznego obiektów, w tym znaków kartograficznych, podstawy typografii i zasady opisu map nazwami i skrótami objaśniającymi. Zna podstawy przetwarzania obrazów, technologiczne aspekty skanowania i wektoryzacji. Potrafi zastosować te zasady w wizualizacji wyników analiz przestrzennych.
Weryfikacja: Zaliczenie wykładu
Powiązane efekty kierunkowe: K_W11
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W04, T2A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt GK.SMS230_U01
W zakresie modelowania graficznego umie zastosować odpowiednie metody i technologie do przetwarzania danych i efektywnej wizualizacji wyników analiz przestrzennych i baz danych geograficznych.
Weryfikacja: zaliczenie wykładu
Powiązane efekty kierunkowe: K_U15
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U09, T2A_U18, T2A_U19, T2A_U15
Efekt GK.SMS230_U02
Posługuje się modelami barwy, znając zasady ich stosowania, zna zasady modelowania oświetlenia obiektów, organizacji scen graficznych, przetwarzania obrazów, w tym obrazów 3D, z zastosowaniem rastrowych i wektorowych przekształceń.
Weryfikacja: zaliczenie wykładu
Powiązane efekty kierunkowe: K_U17
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U10, T2A_U12
Efekt GK.SMS230_U03
Umie integrować informacje z literatury i innych źródeł i wykorzystywać je w odpowiedni sposób, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski.
Weryfikacja: zaliczenie wykładu
Powiązane efekty kierunkowe: K_U01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U01

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt GK.SMS230_K01
Zna zasady formowania przekazu graficznego i rozumie konsekwencje stosowania przekazu kartograficznego i skutki jego oddziaływania zarówno na społeczeństwo jak i środowisko naturalne. Współpracuje w grupie nad rozwiązywaniem postawionych problemów.
Weryfikacja: Zaliczenie wykładu
Powiązane efekty kierunkowe: K_K03, K_K04
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K02, T2A_K03