Nazwa przedmiotu:
Prawo własności intelektualnej
Koordynator przedmiotu:
dr Marek Porzeżyński
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inzynieria Chemiczna i Procesowa
Grupa przedmiotów:
HES
Kod przedmiotu:
1070-IC000-ISP-H102
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim wynikające z planu studiów 15 2. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim w ramach konsultacji, egzaminów, sprawdzianów etc. 5 3. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do zajęć oraz opracowania sprawozdań, projektów, prezentacji, raportów, prac domowych etc. 5 4. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do egzaminu, sprawdzianu, zaliczenia etc. 5 Sumaryczny nakład pracy studenta 30
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
1. Celem zajęć jest zapoznanie studentów z aktualnym stanem prawnym w zakresie prawa własności intelektualnej w Polsce oraz Unii Europejskiej. Własność Intelektualna odnosi się do wytworów umysłu, takich jak utwory (działa literackie, artystyczne, projekty, grafiki) jak również wynalazki i nazwy wykorzystywane w obrocie gospodarczym. Własność intelektualna i jej ochrona ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju nowych technologii. W opinii niektórych prawa własności intelektualnej ograniczają i spowalniają rozwój technologiczny poprzez ograniczenie wolnego dostępu do technologii, choć to właśnie stymulacja rozwoju technologicznego leżała u ich podstaw. 2. Podczas zajęć studenci zostaną zapoznani z ideami leżącymi u podstaw ochrony własności intelektualnej, jak również jej ochrony. Zostanie omówiony ponadto krajowy i ponadnarodowy system ochrony własności intelektualnej. Studenci uzyskają podstawową wiedzę dotyczącą ochrony dóbr niematerialnych na różnych podstawach prawnych. Szczególny nacisk położony jest na objaśnienie znaczenia i wpływu ochrony własności intelektualnej i zarządzania własnością intelektualną w obrocie gospodarczym. Studenci zostaną również zaznajomieni z podstawą procedur zgłoszeniowych i zasadach łączących się z nimi. 3. Przedmiot zajęć obejmuje, oprócz problematyki ściśle cywilistycznej, również kwestie poziomu ochrony zapewnianej przedmiotom prawa własności intelektualnej na gruncie prawa międzynarodowego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej. 4. Zajęcia zostaną poszerzone o tematykę ochrony własności intelektualnej w sektorze nowych technologii.
Treści kształcenia:
1. Podstawowe założenia i zasady prawa własności intelektualnej. Ochrona własności intelektualnej w ujęciu historycznym. 2. Przedmiot prawa własności intelektualnej. 3. Wstęp do prawa autorskiego. Przedmiot i podmiot w prawie autorskim. Podział prawa autorskiego i najważniejsze konsekwencje. 4. Własność i inne prawa rzeczowe do dzieła. Dozwolony użytek publiczny i prywatny. Rozporządzanie utworem. 5. Odpowiedzialność cywilna za naruszenie praw do dzieła. Odpowiedzialność karna. 6. Prawo autorskie a nowe technologie. 7. Wstęp do prawa własności przemysłowej. Przedmiot prawa własności przemysłowej. Ochrona wynalazku (i podobnych przedmiotów ochrony). Wprowadzenie do procedur administracyjnych. 8. Ochrona znaków towarowych (i podobnych przedmiotów ochrony). Wprowadzenie do procedur administracyjnych. Ochrona znaków towarowych. 9. Komercjalizacja przedmiotów własności intelektualnej. Sposoby monetyzacji i możliwości w zakresie rozporządzania prawami. 10. Prawo własności intelektualnej w stosunkach pracowniczych. 11. Prawo własności intelektualnej w praktyce.
Metody oceny:
1. sprawdzian pisemny 2. dyskusja
Egzamin:
nie
Literatura:
1. J. Sieńczyło-Chlabicz (red.), Prawo własności intelektualnej, Wolters Kluwer 2018 2. R. Markiewicz, J. Barta, Prawo autorskie i prawa pokrewne, Wolters Kluwer 2021; 3. E. Nowińska, U. Promińska, M. du Vall, Prawo własności przemysłowej, Wolters Kluwer 2021; 4. E. Nowińska, M. du Vall, Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Komentarz, Warszawa 2010; 5. M. Jankowska, M. Pawełczyk (red.), Prawo informatyczne i geoinformacyjne, Warszawa 2021. 6. R. Markiewicz, J. Barta: Prawo autorskie. T. 2 Umowy międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej, wyd. 5 zm. rozszerzone
Witryna www przedmiotu:
.
Uwagi:
Uczestnictwo na ćwiczeniach jest obowiązkowe. Student może mieć dwie nieusprawiedliwione nieobecności. Zasady usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach: zaświadczenie lekarskie (bez wskazywania specjalizacji i/lub powodu wydania zaświadczenia) lub inny ważny powód uprzednio zgłoszony prowadzącemu zajęcia. Ćwiczenia zaliczane na podstawie: 1) obecności, 2) aktywności na zajęciach; i 3) zaliczenia pisemnego. Dopuszcza się możliwość przygotowania przez studenta lub grupę studentów opracowania tematu związanego z tematyką zajęć i jego przedstawienie (wraz z prezentacją) całej grupie, co przy pozytywnej ocenie przygotowanego materiału zwalnia z obowiązku zaliczenia pisemnego. Przygotowywanie się do zajęć na podstawie podanej literatury i materiałów źródłowych. Obowiązkowe posiadanie tekstów aktów prawnych wskazanych przez prowadzącego. W sytuacji konieczności prowadzenia zajęć w trybie zdalnym zajęcia będą prowadzone na platformie Microsoft Teams. 1. Zaliczenie pisemne składa się z testu (pytań zamkniętych ze wskazanymi odpowiedziami) i/lub pytań otwartych. Osoby, które opracowały i zaprezentowały opracowanie tematu w uzgodnieniu z prowadzącym oraz otrzymały pozytywną ocenę wykonania powyższego zadania są zwolnione z obowiązku przystąpienia do testu. 2. Student ma prawo do dwóch terminów zaliczenia, ale nie później niż do końca semestru, w którym odbywają się zajęcia w danej edycji. 3. Wyniki przekazywane są studentom w terminie do 7 dni na indywidualnym koncie studenta lub osobiście w tracie zajęć. 4. Zaliczenie odbędzie się w jednej z dwóch form: - stacjonarnej – zaliczenie pisemne w formie testu przeprowadzone na terenie Politechniki Warszawskiej z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa (zgodne z przyjętym planem) - zdalnej – zaliczenie pisemne w formie testu z wykorzystaniem narzędzia MS Teams.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Zna i rozumie potrzebę zachowywania prawa własności intelektualnej, a także skutki jego niezachowania.
Weryfikacja: sprawdzian pisemny, dyskusja
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_W10
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WK, P6U_W

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Potrafi korzystać z wszelkiego rodzaju informacji i je analizować.
Weryfikacja: dyskusja
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_U01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UK, P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o
Charakterystyka U2
Ma umiejętność dokształcania się i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych.
Weryfikacja: dyskusja
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_U21
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UU, P6U_U

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka KS1
Wykazuje się inicjatywą, elastycznością i samodzielnością – jako podstawami przygotowania i podejmowania decyzji w prostych problemach społecznych, ekonomicznych, prawnych i innych.
Weryfikacja: dyskusja
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_K01, K1_K02, K1_K03, K1_K04, K1_K05
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KK, P6U_K, I.P6S_KR, I.P6S_KO