Nazwa przedmiotu:
Rysunek techniczny w inżynierii chemicznej
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Antoni Rożeń, profesor uczelni
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inzynieria Chemiczna i Procesowa
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
1070-IC000-ISP-OB41
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim wynikające z planu studiów 15 2. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim w ramach konsultacji, egzaminów, sprawdzianów etc. 5 3. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do zajęć oraz opracowania sprawozdań, projektów, prezentacji, raportów, prac domowych etc. - 4. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do egzaminu, sprawdzianu, zaliczenia etc. 8 Sumaryczny nakład pracy studenta 28
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
1. Zapoznanie studentów z zasadami kreślenia rysunku metodą rzutowania prostokątnego. 2. Opanowanie przez studentów podstawowych zasad kreślenia i odczytywania rysunków technicznych wykonawczych. 3. Opanowanie przez studentów podstawowych zasad kreślenia i odczytywania rysunków technicznych złożeniowych.
Treści kształcenia:
1. Miejsce rysunku technicznego w przemyśle. Rodzaje rysunków. Normy rysunkowe. Podział rysunków maszynowych ze względu na sposób rzutowania. Rzutowanie prostokątne na 6 rzutni wg metody pierwszego i trzeciego kąta. 2. Rola i zasady rysowania widoków i przekrojów różnego rodzaju tj.: przekrój prosty, półprzekrój, przekrój kilkoma przecinającymi się płaszczyznami, kład, przekrój miejscowy (wyrwanie), widok cząstkowy, przekrój cząstkowy. Rysowanie przerwań długich przedmiotów, powiększanie małych elementów przedmiotów. 3. Podstawy wymiarowania przedmiotów. Tolerancje i pasowania poszczególnych części przedmiotów. 4. Zasady tworzenia i odczytywania rysunków złożeniowych (numeracja rysunków, numeracja poszczególnych części, oznaczenia części znormalizowanych). Zasady rysowania i cel stosowania sprzęgieł. Zasady rysowania zaworów i uszczelnień hydraulicznych. 5. Rodzaje połączeń. Zasady wykonywania i rysowania połączeń gwintowych. Zasady rysowania połączeń wpustowych, wielowypustowych i wielokarbowych.. Zasady wykonywania i rysowania połączeń spawanych. 6. Zasady wykonywania i rysowania kół i przekładni zębatych. Zasady rysowania łożysk i uszczelnień. 7. Zasady rysowania schematów technologicznych.
Metody oceny:
1. sprawdzian pisemny 2, dyskusja
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Oleniak J., Rysunek techniczny w inżynierii chemicznej, Oficyna Politechniki Warszawskiej, 2020. 2. Lewandowski T., Rysunek techniczny dla mechaników. Podręcznik, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2018 3. Filipowicz K., Kowal A., Kuczaj M.: „Rysunek techniczny”, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2011.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Przedmiot jest realizowany w formie wykładu (15 godz.). Jeżeli w trakcie semestru zajdzie konieczność przeprowadzenia zajęć metodą zdalną, to zostaną one przeprowadzone za pomocą aplikacji Microsoft Teams, a prowadzący zajęcia będzie dostępny dla studentów za pomocą kanałów komunikacji zdalnej (poczta e mail i aplikacja MS Teams). Harmonogram wykładów jest udostępniony do pobrania na stronie internetowej https://www.ichip.pw.edu.pl/ w dziale materiałów dydaktycznych kierownika przedmiotu. Weryfikacja osiągnięcia efektów uczenia się jest dokonywana na podstawie wyniku sprawdzianu pisemnego z wykładów. Dopuszcza się możliwość jednokrotnej poprawy tego sprawdzianu. Na sprawdzianie studenci mogą posiadać jedynie materiały dostarczone przez prowadzącego i własne notatki z wykładów. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie ze sprawdzianu pisemnego co najmniej 26 punktów. Ocena końcowa z przedmiotu zależy od sumy punktów uzyskanych na sprawdzianie wg następującej skali: (0,0 – 25,5) 2,0 (26,0 – 30,5) 3,0 (31,0 – 35,5) 3,5 (36,0 – 40,5) 4,0 (41,0 – 45,5) 4,5 (46,0 – 50,0) 5,0 W przypadku nieuzyskania zaliczenia przedmiotu konieczne jest jego powtórzenie w kolejnym cyklu realizacji zajęć. Oceny uzyskane w wyniku weryfikacji efektów uczenia się są umieszczane w systemie USOSweb.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Ma podstawową wiedzę z zakresu zagadnień inżynierskich powiązanych z inżynierią chemiczną.
Weryfikacja: 1. dyskusja 2. sprawdzian pisemny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_W11
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o, III.P6S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Potrafi komunikować się przy użyciu różnych technik w środowisku zawodowym.
Weryfikacja: 1. sprawdzian pisemny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_U02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UK, I.P6S_UU, P6U_U
Charakterystyka U2
Potrafi wykonać i odczytać rysunek techniczny oraz korzystać z oprogramowania grafiki komputerowej.
Weryfikacja: 1. sprawdzian pisemny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_U13
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka KS1
Jest gotów do krytycznej oceny swojej wiedzy i jej doskonalenia z wykorzystaniem różnych źródeł informacji.
Weryfikacja: 1. sprawdzian pisemny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KK, P6U_K