- Nazwa przedmiotu:
- Technologia II
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. Janusz Sobieszczański, adiunkt
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Mechatronika
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- brak
- Semestr nominalny:
- 3 / rok ak. 2009/2010
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Wskazana jest znajomość podstaw metaloznawstwa, wytrzymałości materiałów, rysunku technicznego
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- Umiejętność doboru metod odlewania i konstruowania odlewów. Umiejętność doboru metod spajania i projektowania połączeń spawanych i zgrzewanych. Rozwiązywanie podstawowych zadań plastycznego odkształcania metali i doboru procesu technologicznego obróbki plastycznej.
- Treści kształcenia:
- Odlewnictwo: Tworzywa odlewnicze i obróbka cieplna odlewów. Tworzenie się odlewu w formie. Technologia odlewania w formach piaskowych. Podstawy projektowania odlewów. Specjalne metody odlewania. Technologiczność konstrukcji odlewów. Spawalnictwo: Istota procesów spajania. Budowa i właściwości złącza spawanego. Pękanie połączeń spawanych. Naprężenia i odkształcenia spawalnicze. Spawalność. Metody spawania. Projektowanie połączeń spawanych. Metody zgrzewania. Projektowanie połączeń zgrzewanych. Procesy cięcia i pokrewne. Obróbka plastyczna: Mechanizmy odkształceń plastycznych. Korelacja pomiędzy naprężeniem i odkształceniem w uplastycznionym materiale. Hipotezy plastyczności i wzmocnienia. Zagadnienia kruchości i plastyczności. Procesy technologiczne kucia i prasowania. Procesy technologiczne walcowania. Procesy technologiczne tłoczenia: cięcie, gięcie, wytłaczanie, przetłaczanie, ciągnienie. Zasady opracowywania procesów technologicznych obróbki plastycznej. Podstawowe maszyny stosowane w kuŹnictwie, walcownictwie i tłocznictwie.
- Metody oceny:
- Trzy kolokwia w terminach ustalonych ze studentami. W pierwszym kolokwium, z odlewnictwa, oddzielnie oceniane jest zadanie i część opisowa. Kolokwia oceniane są w skali od 2 do 5. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie czterech pozytywnych ocen.
- Egzamin:
- Literatura:
- brak
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się