Nazwa przedmiotu:
Filozofia polityki
Koordynator przedmiotu:
dr hab. Jan Zubelewicz prof. nzw. PW
Status przedmiotu:
Fakultatywny dowolnego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Przedmioty do wyboru
Kod przedmiotu:
HESWY1
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 50 godz.= 2 ECTS: obecność na zajęciach 30 godz., praca własna studenta 20 godz. w tym: 3 godz. przygotowanie się do wykładów, 17 godz. przygotowanie się do sprawdzianu.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 30 godz. = 1 ECTS: wykład 30 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Brak
Limit liczby studentów:
bez limitu
Cel przedmiotu:
- Zapoznanie studentów z podstawowymi trendami i stanowiskami politycznymi oraz ich przesłankami antropologicznymi. Wybrane zjawiska polityczne analizowane będą na tle przeobrażeń w cywilizacji Zachodu <li>Zapoznanie się z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami z filozofii, etyki. <li>Zdobycie wiedzy o filozoficzno-społecznych uwarunkowaniach działalności inżynierskiej. <li>Zdobycie umiejętności w zakresie interpretowania zjawisk w zakresie filozoficzno-społecznych aspektów działalności inżynierskiej. <li>Zdobycie kompetencji w sprawie uświadomienia wielkiej wagi środków masowego przekazu, ich roli pozytywnej i negatywnej. <li>Zdobycie kompetencji w sprawie uświadomienia roli społecznej absolwenta uczelni technicznej i rangi edukacji w życiu społecznym.</ol>
Treści kształcenia:
1. Istota polityczności polega na odróżnieniu przyjaciela od wroga (Carl Schmitt: 1888 –1985). 2. O celach deklarowanych i celach rzeczywistych w kontaktach miedzy ludźmi. 3. Język propagandy politycznej 4. Czy dziennikarze stanowią czwartą władzę? Nie stanowią. Czwartą władzę stanowią dysponenci mediów. 5. Ksenofobia i wspólnota. O sprzężeniu ksenofobii z ojkofilią (miłość do własnej tradycji). Walka z ksenofobią jest walką z ojkofilią. 6. Państwo „stróż nocny” a państwo opiekuńcze. O procesie etatyzacji życia. 7. Aktywizm prawniczy jako współczesny wyraz zwiększania się władzy sądowniczej. 8. Rola praw człowieka w cywilizacji Zachodu. Prawa człowieka a prawa obywatelskie. 9. Powstanie władzy psychiatryczno-psychologicznej. Powstanie władzy ekologicznej. 10. Aksjologiczne podłoże podziału sceny politycznej. Lewica: równościowa (socjalizm i komunizm) i wolnościowa (socliberalizm i anarchizm). 11. Prawica: idei (konserwatywno-liberalna i narodowo-liberalna) i wiary (chrześcijańsko-integrystyczna i chrześcijańsko-demokratyczna). 12. Polityczna poprawność. 13. Politologia Stanisława Cata-Mackiewicza (1896 –1966). Uważał on m.in., że polityka rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w latach 1939-1945 była fatalna. 14. Wybrane aktualne zagadnienia polityczne i ich interpretacja.
Metody oceny:
Sprawdzian pisemny.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Carl Schmitt, Pojęcie polityczności, w: tegoż: Teologia polityczna i inne pisma, Warszawa 2012 (Znak, Kraków 2000) (wybrany fragment). 2. Ulrich Schrade, Międzywojenna polska myśl narodowa. Od patriotyzmu do globalizmu, Kraków 2004 (wybrany fragment). 3. Zbigniew Musiał, Bogusław Wolniewicz, Ksenofobia i wspólnota. Przyczynek do filozofii człowieka, Antyk, Komorów 2010 (wybrane rozdziały). 4. S. Cat-Mackiewicz, Agentury obce, w: tegoż, Lady Makbet myje ręce. Broszury emigracyjne 1944-1946, Kraków 2014], http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/agentury-obce 5. P. Zychowicz, Czarna rozpacz, Posłowie do zbioru broszur S. Cata-Mackiewicza Albo-albo, Kraków 2014, www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/czarna-rozpacz 6. S. Michalkiewicz, Od ściany do ściany, „Opcja na prawo” [kwartalnik], 2014, nr 2 (135); blog S. Michalkiewicza, 24.06. 2014, http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=3142 7. Wybrane artykuły.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt HESWY1_W1
Ma podstawową wiedzę niezbędną do rozumienia politycznych uwarunkowań działalności inżynierskiej.
Weryfikacja: sprawdzian
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt HESWY1_U2
Ma świadomość konieczności samokształcenia się.
Weryfikacja: sprawdzian
Powiązane efekty kierunkowe: K1_U26
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01, T1A_U03, T1A_U04, T1A_U05, T1A_U07

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt HESWY1_K1
Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się
Weryfikacja: Sprawdzian
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:
Efekt HESWY1_K2
Ma świadomość roli społecznej absolwenta uczelni technicznej
Weryfikacja: sprawdzian
Powiązane efekty kierunkowe: K1_K07
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K03, T1A_K07