Nazwa przedmiotu:
Programowanie w sieciach komputerowych
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. Marcin Ścibisz
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
profil informatyczny
Kod przedmiotu:
PSIKO
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
6
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
150h (6 ECTS): 10h (wykład) + 18h (laboratorium) + 1h (konsultacje grupowe) + 3h (konsultacje indywidualne) + 28x2h (przygotowanie do ćwiczeń laboratoryjnych) +28h (przygotowanie do kolokwium – wykład) + 34h (przygotowanie do kolokwium - laboratorium).
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,3 ECTS: 10h (wykład) + 18h (laboratorium) + 1h (konsultacje grupowe) + 3h (konsultacje indywidualne) = 32h.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
4,3 ECTS: 18h (laboratorium) + 28x2h (przygotowanie do ćwiczeń laboratoryjnych) + 34h (przygotowanie do kolokwium – laboratorium) = 108h.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium270h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość terminów i pojęć: system operacyjny, sieć komputerowa, stacja robocza, serwer, protokół komunikacyjny, WWW, HTML, język programowania, programowanie obiektowe, środowisko programistyczne, aplikacja, program, konsola, algorytm, składnia języka, typy zmiennych, tablice, operatory i wyrażenia, obiekty, deklaracje, definicje, funkcje i procedury, przesyłanie parametrów, operacje wejścia-wyjścia, komunikacja z użytkownikiem, kompilator, interpreter, kontrolki, biblioteki dynamiczne, baza danych, język SQL, serwer SQL.
Limit liczby studentów:
Od 15 osób do limitu miejsc w sali (wykład), od 10 do 30 (zajęcia laboratoryjne / projekty komputerowe)
Cel przedmiotu:
Opanowanie wiedzy i umiejętności związanych z programowaniem w sieciach komputerowych z położeniem nacisku na technologię WWW w zakresie podstawy języków opisu dokumentu (HTML, XML), języków programowania (JavaScript, PHP, JAVA), tworzenia i wykorzystywania usług sieciowych oraz wykorzystania baz danych w aplikacjach internetowych.
Treści kształcenia:
Wykład: 1) Wprowadzenie do programowania sieciowego i WWW. 2) Podstawy języka HTML. 3) Prezentacja dokumentów HTML w przeglądarce internetowej. 4) Podstawy programowania w języku JavaScript. 5) Wzorzec programowania obiektowego w języku JavaScript. 6) Język Java i aplety. 7) Język Java i servlety. 8) Java Server Pages i JSTL. 9) Java Server Pages i szablony aplikacji JSF (JavaServer Faces). 10) Język Java i bazy danych. 11) Usługi sieciowe. Laboratorium: 1) Język znaczników HTML i style CSS. 2) Skrypty wykonywane w przeglądarce stron WWW. 3) Wzorzec programowania obiektowego w języku JavaScript. 4) Język Java w aplikacjach sieciowych – serwlety i JSP 5) Język Java i bazy danych. 6) Usługi sieciowe.
Metody oceny:
Wykład: 1.Ocena formatywna: częściowo interaktywna forma prowadzenia wykładu. 2.Ocena sumatywna: przeprowadzenie egzaminu zwierającego pytania otwarte oraz proste zadania programistyczne; ocena z egzaminu w zakresie 2-5; do zaliczenia wymagane jest uzyskanie oceny >=3. Laboratorium: 1.Ocena formatywna: na zajęciach weryfikowane jest wykonanie ćwiczeń laboratoryjnych. 2.Ocena sumatywna: przeprowadzenie 2 kolokwiów w formie praktycznej realizacji zadań programistycznych w zintegrowanym środowisku programistycznym, ocena z laboratorium w zakresie 2-5; do zaliczenia wymagane jest uzyskanie oceny >=3. Końcowa ocena z przedmiotu: Przedmiot uznaje się za zaliczony, jeśli zarówno ocena z wykładu jak i laboratorium >=3; ocena z przedmiotu jest obliczana zgodnie z formułą: 2/3 * ocena z laboratorium + 1/3 * ocena z wykładu.
Egzamin:
tak
Literatura:
B.Danowski: Tworzenie stron WWW w praktyce, Helion, Gliwice 2014. M.Lis: JavaScript. Praktyczny kurs, Helion, Gliwice 2009. R.Nixon: PHP, MySQL i JavaScript. Wprowadzenie., Helion, Gliwice 2015. K.Rychlicki-Kicior: Java EE 6. Programowanie aplikacji WWW, Helion, Gliwice 2015.
Witryna www przedmiotu:
http://www.electurer.edu.pl
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt PSIKO_W01
Ma uporządkowaną wiedzę z zakresu programowania w sieciach komputerowych z położeniem nacisku na technologię WWW w zakresie języków opisu dokumentu i prezentacji dokumentu, języków programowania (JavaScript, PHP, Java) oraz podstaw tworzenia i wykorzystywania usług sieciowych.
Weryfikacja: Egzamin zwierający pytania otwarte oraz krótkie zadania, 2 kolokwia w formie praktycznej realizacji zadań programistycznych (laboratorium).
Powiązane efekty kierunkowe: K_W12
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W06

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt PSIKO_U01
Potrafi definiować i rozwiązywać problemy z technologii programowania w sieciach komputerowych, samodzielnie tworzyć, uruchamiać i testować programy sieciowe wykorzystujące język opisu i prezentacji dokumentów (HTML, CSS) oraz języki programowania JavaScript i Java.
Weryfikacja: Weryfikacja wykonania ćwiczeń laboratoryjnych, ocena kolokwiów sprawdzających oraz egzamin.
Powiązane efekty kierunkowe: k_U10
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U07

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt PSIKO_K01
Rozumie potrzebę zachowań personalnych i przestrzega zasad etyki, w tym uczciwości.
Weryfikacja: Ocena stopnia samodzielności pracy podczas zajęć laboratoryjnych, kolokwiów sprawdzających oraz egzaminu.
Powiązane efekty kierunkowe: K_K05
Powiązane efekty obszarowe: S1A_K04