Nazwa przedmiotu:
Rachunkowość finansowa
Koordynator przedmiotu:
dr Agnieszka Tomczak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Administracja
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
A13_RF
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Forma nakładu pracy studenta (udział w zajęciach, aktywność, przygotowanie sprawozdania, itp.) Obciążenie studenta [h]: Udział w wykładach 10 Udział w ćwiczeniach 10 Praca własna: przygotowanie do zajęć 5 czytanie wskazanej literatury 5 Sumaryczne obciążenie pracą studenta 30
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,8 p. ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0, p. ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia150h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość podstaw teorii kosztów w przedsiębiorstwie - mikroekonomia
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Cele: wykłady – zaznajomienie studentów z istotą, funkcjami, metodami i narzędziami rachunkowości finansowej. W szczególności - znajomość elementów majątku jednostki i źródeł jego finansowania, dokumentacji i księgowania operacji gospodarczych, systematyki kosztów i przychodów oraz ustalania wyniku finansowego jednostki, a także zasad sporządzania sprawozdań finansowych w wersji uproszczonej. Cele: ćwiczenia – celem jest nabycie umiejętności z dziedziny rachunkowości - klasyfikacji elementów majątku jednostki i źródeł jego finansowania, klasyfikacji operacji gospodarczych i ich księgowania na kontach, a także bilansowania oraz sporządzania uproszczonego rachunku zysków i strat, jak również interpretacji danych ze sprawozdań finansowych.
Treści kształcenia:
Wykłady 1. Pojęcie, funkcje i zasady rachunkowości. Podstawowe regulacje prawne w zakresie rachunkowości. Elementy bilansu – charakterystyka. Istota operacji gospodarczych i ich dokumentacja księgowa. Zasady ewidencji naq kontach - operacje bilansowe (3 godz.). 2. Zasady klasyfikacji i ewidencji podstawowych kategorii bilansowych: aktywa trwałe i obrotowe - środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, rozrachunki, inwestycje, zapasy, kapitały własne i zobowiązania (3 godz.) 3. Klasyfikacja i ewidencja kosztów i przychodów; ustalanie wyniku finansowego; sporządzanie rachunku zysków i strat. Przykłady sprawozdań finansowych (3 godz.) 4. Test z teorii rachunkowości i jego weryfikacja (1 godz.). Ćwiczenia 1. Klasyfikacja elementów bilansu - ćwiczenia. Bilansowanie aktywów i pasywów w jednostce gospodarczej. Zasady księgowania na kontach (3 godz. ). 2. Sprawdzian nr I – klasyfikacja aktywów i pasywów ora sporządzenie bilansu. Wybrane zagadnienia z zakresu ewidencji i wyceny środków trwałych, zapasów, rozrachunków i aktywów finansowych oraz podstawowych rodzajów zobowiązań (3 godz.) 3. Sprawdzian nr II – księgowanie operacji ekwiwalentnych na kontach księgowych. Klasyfikacja i ewidencja kosztów i przychodów; zasada współmierności kosztów i przychodów. Sporządzanie uproszczonego rachunku zysków i strat (3 godz.). 4. Sprawdzian nr III – rachunek zysków i strat, omówienie prawidłowego rozwiązania, zaliczenie (1 godz.).
Metody oceny:
Ocena za przedmiot Ocena: Student, który zaliczył przedmiot (moduł) wie / umie / potrafi: 3.0 Uzyskał 50% maksymalnej liczby punktów za test i ćwiczenia; był obecny na ćwiczeniach i aktywnie w nich uczestniczył. Umie zaklasyfikować aktywa i pasywa, sporządzić uproszczony bilans, wie jak poprawnie zinterpretować rachunek zysków i strat w wersji uproszczonej. 3.5 Uzyskał 60% maksymalnej liczby punktów za test i ćwiczenia; był obecny na ćwiczeniach i aktywnie w nich uczestniczył. Potrafi to co na ocenę 3.0 a ponadto poprawnie zaksięgować podstawowe operacje bilansowe. 4.0 Uzyskał 70 % maksymalnej liczby punktów za test i ćwiczenia; był obecny na ćwiczeniach i aktywnie w nich uczestniczył. Umie to samo co na ocenę 3,5 a ponadto sporządzić rachunek zysków i strat na podstawie podanych kosztów i przychodów. 4.5 Uzyskał 80% maksymalnej liczby punktów za test i ćwiczenia; był obecny na ćwiczeniach i aktywnie w nich uczestniczył. Wykazał się systematycznym przygotowaniem do zajęć, Potrafi to co na ocenę 4.0 a ponadto umie zakwalifikowac koszty i przychody i ustalić wynik finansowy jednostki gospodarczej. Ma rozeznanie w podstawowych metodach wyceny aktywów i pasywów. 5.0 Uzyskał 90% maksymalnej liczby punktów za test i ćwiczenia; był obecny na wszystkich ćwiczeniach i aktywnie w nich uczestniczył. Wykazał się systematycznym przygotowaniem do zajęć, Potrafi to samo co na ocenę 4,5 a ponadto zaksięgować poprawnie operacje gospodarcze różnych typów, sporządzić rachunek zysków i strat, dobrze interpretuje i stosuje zasady rachunkowości.
Egzamin:
nie
Literatura:
Z. Messner (red.), Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007 M. Andrzejewski (red.), Podstawy rachunkowości. Zbiór zadań, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2005 P. Szczypa (red.), Rachunkowośc dla ciebie. Rachunkowość finansowa, CeDEWu. Pl, Warszawa 2008 E. Komajda, Wprowadzenie do rachunkowości, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2002
Witryna www przedmiotu:
---
Uwagi:
Na zajęcia został przygotowany materiał dydaktyczny do ćwiczeń, w formie pliku elektronicznego. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone z wykorzystaniem kompetencji i umiejętności z zakresu wyszukiwania i weryfikacji informacji, komunikacji, prezentacji informacji, dystrybucji i zarządzania informacją, uzyskanych na kursie w ramach projektu „Kompetentny wykładowca – wysoki poziom nauczania” w dniach 19-20 czerwca 2018 r. Zastosowano modele i techniki poznane na kursie, m.in. GROW, GOLD, „strategię efektywnej wypowiedzi”, „model wycieraczki”, przykłady z życia gospodarczego. Wskazywano konsekwencje, jakie może spowodować niewłaściwe działanie, w tym błędy i zaniechania. W materiale do ćwiczeń i wykładów dokonano modyfikacji, odpowiednio do wskazań uzyskanych na kursie – jak „prezentacja informacji i komunikacja” oraz „dystrybucja”.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W_01
Zna podstawowe regulacje prawne w zakresie rachunkowości i dokumentację księgową oraz rodzaje sprawozdań finansowych.
Weryfikacja: Praca na zajęciach – rozwiązywanie zadań, sprawdziany z zadań, test na zakończenie zajęć
Powiązane efekty kierunkowe: K_W04, K_W07
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W03, S1A_W07, S1A_W09, S1A_W11, S1A_W11
Efekt W_02
Wie, jak posługiwać się urządzeniami księgowymi i jak interpretować ewidencjonowane na nich operacje gospodarcze.
Weryfikacja: Praca na zajęciach – rozwiązywanie zadań, sprawdziany z zadań, test na zakończenie zajęć.
Powiązane efekty kierunkowe: K_W06, K_W10
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W05, S1A_W06, S1A_W05, S1A_W06

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U_01
Umie sporządzić uproszczony bilans oraz rachunek zysków i strat jak też dokonać ich interpretacji.
Weryfikacja: Test, rozwiązywanie zadań, sprawdziany z zadań, dyskusja na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe: K_U04
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U01, S1A_U02, S1A_U03, S1A_U04, S1A_U05, S1A_U06, S1A_U07, S1A_U08
Efekt U_02
Potrafi zgodnie z przepisami zaklasyfikować elementy majątku oraz koszty i przychody, a także klasyfikować operacje gospodarcze wraz ze wskazaniem ich skutków dla sytuacji finansowej podmiotu.
Weryfikacja: Test, rozwiązywanie zadań, sprawdziany z zadań, dyskusja na zajęciach.
Powiązane efekty kierunkowe: K_U01
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U01, S1A_U02, S1A_U03, S1A_U05, S1A_U06, S1A_U07, S1A_U08, S1A_U09, S1A_U10
Efekt U_03
Umie wskazać ośrodki powstawania kosztów oraz stosować zasadę wpólmierności kosztów i przychodów.
Weryfikacja: Test, rozwiązywanie zadań, sprawdziany z zadań.
Powiązane efekty kierunkowe: K_U02, K_U03
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U01, S1A_U02, S1A_U04, S1A_U06, S1A_U07, S1A_U02, S1A_U03, S1A_U06, S1A_U08

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K_01
Stosuje przepisy prawa i jest świadomy odpowiedzialności za podejmowane zadania w zakresie rachunkowości i oceny rentowności działalności firmy.
Weryfikacja: Przygotowanie się do testu.
Powiązane efekty kierunkowe: K_K01, K_K03
Powiązane efekty obszarowe: S1A_K01, S1A_K02, S1A_K03, S1A_K04, S1A_K05, S1A_K07, S1A_K04, S1A_K06