Nazwa przedmiotu:
Metody statystyczne w technice
Koordynator przedmiotu:
Prof. dr hab. inż. Jarosław Zawadzki (wykład), mgr inż. Ewa Duda (ćwiczenia).
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Ogólne
Kod przedmiotu:
1110-ISCOW-MSP-1102
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
60h. Obecność na zajęciach. Prace domowe, przygotowanie się do zajęć i egzaminów.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Matematyka I, Fizyka, Podstawy Informatyki
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Zrozumienie roli zjawisk i procesów losowych występujących w technice i zachodzących w środowisku antropogenicznym. Umiejętność wnioskowania statystycznego o własnościach lub współzależności, występujących układach (obiektach) technicznych, oraz prognozowania ich parametrów. Umiejętności prowadzenia obliczeń statystycznych w pracach projektowych z zakresu inżynierii środowiska. Umiejętność efektywnego planowania pomiarów technicznych. Znajomość słownictwa statystycznego i umiejętność komunikacji w tym zakresie przy rozwiązywaniu problemów technicznych.
Treści kształcenia:
Program wykładu Elementy statystyki opisowej: rozkłady empiryczne jednej zmiennej i sposoby ich prezentacji. Klasyczne i pozycyjne miary tendencji centralnej. Miary rozproszenia. Miary asymetrii i koncentracji. Metody prezentacji danych. Interpretacja wyników z prób statystycznych. Wybrane rozkłady statystyczne, ich własności i zastosowania. Standaryzacja danych. Podstawy estymacji punktowej. Estymacja przedziałowa parametrów populacji. Wyznaczanie niezbędnej liczebności próby losowej. Weryfikacja hipotez statystycznych. Poziom istotności hipotezy, zbiór krytyczny hipotezy. Błędy pierwszego i drugiego rodzaju. Parametryczne testy istotności: test dla wartości średniej, test dla dwóch średnich, test dla wskaźnika struktury, test dla wariancji, testy jednorodności wielu wariancji. Badanie statystyczne ze względu na dwie cechy. Diagramy i tablice korelacyjne. Test niezależności chi-kwadrat, współczynnik zbieżności Czuprowa. Definicja i własności współczynnika korelacji liniowej z próby (współczynnika Pearsona). Test istotności dla współczynnika korelacji. Współczynnik korelacji rang Spearmana. Linie regresji pierwszego i drugiego rodzaju. Zamiana niektórych przypadków nieliniowych funkcji regresji na liniowe. Program ćwiczeń audytoryjnych Zagadnienia i problemy statystyki opisowej na przykładzie eksperymentów pomiarowych z zakresu ciepłownictwa, ogrzewnictwa, klimatyzacji lub gazownictwa. Wykorzystanie metod statystyki opisowej do analizy struktury zjawiska masowego na przykładach środowiskowych Zmienna losowa. Dystrybuanta. Wariancja. Rozkłady skokowe i ciągłe zmiennej losowej. Własności i zastosowania przykładowych rozkładów prawdopodobieństwa np. występujących w zagadnieniach inżynierii środowiska. Estymacja punktowa. Własności, kryteria oceny i metody wyznaczania estymatorów. Przykład estymacji w wybranym zagadnieniu środowiskowym demonstrujący problemy praktyczne. Badanie statystyczne ze względu na dwie cechy na przykładzie pomiarów wilgotności i temperatury powietrza. Funkcje regresji pierwszego i drugiego rodzaju.
Metody oceny:
Kolokwium zaliczeniowe. Obecność na ćwiczeniach. Prace domowe. Zasady tworzenia oceny końcowej np. 0,6 W+ 0,4 Ć
Egzamin:
nie
Literatura:
1. J. Koronacki, J. Mielniczuk Statystyka dla kierunków technicznych i przyrodniczych, WNT, Warszawa. 2. W Krysicki i in., Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna w zadaniach, cz. I i II, PWN, Warszawa. 3. Jerzy Greń, Modele i zadania statystyki matematycznej, PWN , Warszawa 1970 4. Internetowy Podręcznik Statystyki, http://www.statsoft.pl/textbook/stathome.html
Witryna www przedmiotu:
Wydziałowy System Moodle
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt IS_W01, IS_W11
Student zna rolę zjawisk i procesów losowych występujących w technice i zachodzących w środowisku antropogenicznym. Potrafi obliczyć i zinterpretować parametry statystyki opisowej związane z rozkładami empirycznymi jednej zmiennej. Posiada odpowiednią wiedzę (estymacja punktowa i przedziałowa parametrów, hipotezy statystyczne, badania statystyczne ze względu na dwie cechy) na temat wnioskowania statystycznego pozwalającego badać własności układów (obiektów) technicznychlub współzależności występujących w tych układach, oraz prognozowania ich parametrów.
Weryfikacja: Praca na zajęciach, kolokwium.
Powiązane efekty kierunkowe: IS_W01, IS_W11
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W01, T2A_W04, T2A_W05, T2A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt IS_U04, IS_U11, IS_U22
Student potrafi wykonywać obliczenia statystyczne w pracach projektowych z zakresu inżynierii środowiska. W szczególności posiada umiejętność efektywnego planowania i interpretacji w oparciu o metody statystyczne pomiarów technicznych. Potrafi wybrać i wykorzystać metody statystyczne do analizy wyników różnych eksperymentów pomiarowych z zakresu ciepłownictwa, lub ogrzewnictwa lub klimatyzacji lub gazownictwa, lub zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków lub elementów konstrukcji w inżynierii i gospodarce wodnej. Potrafi korzystać ze słownictwa statystycznego.
Weryfikacja: Praca na ćwiczeniach, kolokwia.
Powiązane efekty kierunkowe: IS_U04, IS_U11, IS_U22
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U08, T2A_U09, T2A_U08, T2A_U09, T2A_U06, T2A_U07, T2A_U08, T2A_U09, T2A_U10

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt IS_K01, IS_K02, IS_K06
Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych w zakresie metod statystycznych. Ma świadomość potrzeby komunikacji z wykorzystaniem terminologii statystycznej przy rozwiązywaniu problemów technicznych, przestrzegania zasad etyki zawodowej i poszanowania prawa w tym praw autorskich.
Weryfikacja: Wpisz opis
Powiązane efekty kierunkowe: IS_K01, IS_K02, IS_K06
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K01, T2A_K02, T2A_K07