Nazwa przedmiotu:
Zastosowanie teledetekcji
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Joanna Pluto-Kossakowska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Geodezja i Kartografia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
GK.NMS314
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
obecność na zajęciach projektowych - 16h przygotowanie do zajęć projektowych - 16h zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10h przygotowanie do sprawdzianu - 8h konsultacje - 2h Razem nakład pracy studenta - 52h, co odpowiada 2p. ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
obecność na zajęciach projektowych - 16h konsultacje - 2h Razem 18h, co odpowiada 0,6p. ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
obecność na zajęciach projektowych - 16h przygotowanie do zajęć projektowych - 16h Razem 32h, co odpowiada 1,2p. ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt16h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Umiejętność interpretacji zdjęć lotniczych i satelitarnych, Znajomość podstawowych metod przetwarzania obrazów. Zaliczony przedmiot "Cyfrowe przetwarzanie obrazów satelitarnych".
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie się z możliwościami praktycznego wykorzystania danych teledetekcyjnych: satelitarnych i lotniczych. W ramach ćwiczeń student zapozna się z katalogami zdjęć satelitarnych, możliwościami pozyskiwania nieodpłatnie zdjęć satelitarnych oraz praktycznymi zastosowaniami danych teledetekcyjnych w różnych serwisach, geoportalach czy przy tworzeniu systemów informacji przestrzennej.
Treści kształcenia:
Jako zadanie projektowe student samodzielnie opracuje i wykona mapę obrazową w oprogramowaniu GIS służącą jako warstwa podkładowa do prezentowania danych przestrzennych lub funkcjonująca jako samodzielny produkt. A także oceni możliwość wykorzystania ortofotomapy lotniczej RGB i CIR w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do procedury kontroli na miejscu, w tym tworzenie i aktualizacja danych katastralnych. Ponadto student dokona oceny różnych systemów teledetekcyjnych: HR, HVR i radarowych pod względem ich parametrów technicznych i praktycznego zastosowania. a także przeglądu geoportali pod względem wykorzystania danych teledetekcyjnych: lotniczych, satelitarnych, NMT. Zapozna się z Międzynarodową Kartą Przestrzeni Kosmicznej i Kataklizmów oraz z serwisem COPERNICUS.
Metody oceny:
Do zaliczenia przedmiotu należy: wykonać wszystkie opisane zadania, a ich rezultaty należy przekazać w formie elektronicznej na zajęciach (sprawozdanie bądź mapa) oraz opracować wybrany (podany na zajęciach) temat z zakresu zastosowań teledetekcji w formie pisemnego raportu i wykonać ustną prezentację na zajęciach. Ocena końcowa to średnia arytmetyczna ze wszystkich zadań. Ocena może zostać podwyższona za zaangażowanie i aktywność studenta, bądź obniżona za nieterminowość i spóźnienia.
Egzamin:
nie
Literatura:
Ciołkosz, A., Kęsik, A. (1989). Teledetekcja satelitarna. PWN Richards, J., A. (2013). Remote Sensing Digital Image Analysis. Fifth Edition, Springer Jensen, J.R., (2006). Remote Sensing of the Environment: An Earth Resource Perspective (2nd Edition). Prentice Hall
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:
Dopuszczalne są 2 nieobecności, które należy zgłosić do prowadzącego celem uzgodnienia formy i trybu wykonania i zaliczenia zadań.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt GK.NMS314_U1
potrafi dokonać wyboru odpowiednich danych satelitarnych do wykonania analizy zmian zachodzących w środowisku z uwzględnieniem specyfiki terenu, rodzaju analizy oraz wielkości obszaru
Weryfikacja: wykonanie raportów z ćwiczeń i zadań projektowych, wykonanie prezentacji
Powiązane efekty kierunkowe: K_U05, K_U20
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U10, T2A_U11, T2A_U09, T2A_U10, T2A_U12, T2A_U17, T2A_U18
Efekt GK.NMS314_U2
potrafi wykonać analizę zmian czasowych na podstawie obrazów satelitarnych i lotniczych oraz integrować tego typu dane z innymi danymi w systemach informacji przestrzennej.
Weryfikacja: sprawozdanie z zadań projektowych
Powiązane efekty kierunkowe: K_U03, K_U20
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U04, T2A_U09, T2A_U10, T2A_U12, T2A_U17, T2A_U18