Nazwa przedmiotu:
Laboratorium dynamiki procesowej
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. Marek Henczka
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inzynieria Chemiczna i Procesowa
Grupa przedmiotów:
obowiązkowe
Kod przedmiotu:
1070-IC000-MSP-218
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim wynikające z planu studiów. 45 2. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim w ramach konsultacji, egzaminów, sprawdzianów etc. 15 3. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do zajęć oraz opracowania sprawozdań, projektów, prezentacji, raportów, prac domowych etc. 40 4. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do egzaminu, sprawdzianu, zaliczenia etc. 15 Sumaryczny nakład pracy studenta 115
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium45h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zaliczenie przedmiotu Dynamika procesowa.
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
1. Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z: metodyką doświadczalnej identyfikacji własności dynamicznych obiektów fizycznych, praktyczną realizacją regulacji automatycznej podstawowych parametrów operacyjnych procesów inżynierii chemicznej i praktycznymi aspektami doboru regulatorów i ich nastaw w zależności od rodzaju obiektu regulacji. 2. Nabycie przez studentów praktycznych umiejętności prowadzenia procesów regulacji automatycznej temperatury, przepływu, poziomu cieczy i mieszania w typowych obiektach inżynierii chemicznej (reaktory, mieszalniki, piece elektryczne, rurociągi, zbiorniki magazynowe). 3. Nabycie przez studentów praktycznych umiejętności dobierania typów i nastaw regulatorów w zależności od własności dynamicznych obiektów i układów regulacji.
Treści kształcenia:
Laboratorium 1. Badanie przebiegu dwustawnej regulacji temperatury w piecu elektrycznym. 2. Badanie dynamiki mieszania cieczy w kaskadzie mieszalników zbiornikowych i w reaktorze rurowym. 3. Badanie dynamicznych własności rezystancyjnych i ciśnieniowych przetworników temperatury. 4. Badanie przebiegu regulacji poziomu cieczy w zbiorniku z wypływem swobodnym. 5. Dobór nastaw regulatorów typu P, PI i PID metodą Zieglera-Nicholsa pracujących w układzie zamkniętym z kaskadą reaktorów chemicznych. 6. Dynamika nieizotermicznego reaktora chemicznego w układzie proporcjonalno-całkującej regulacji poziomu cieczy. 7. Badanie dynamiki regulacji automatycznej temperatury w reaktorze zbiornikowym z mieszadłem. 8. Badanie przebiegu nadążnej regulacji przepływu dwóch strumieni cieczy. 9. Badanie wpływu typu i nastaw regulatorów na przebieg regulacji temperatury w reaktorze zbiornikowym z mieszadłem.
Metody oceny:
1.sprawdzian pisemny 2. referat 3. sprawozdanie 4. kolokwium 5. dyskusja 6. seminarium
Egzamin:
nie
Literatura:
1. J. Kostro, Elementy, urządzenia i układy automatyki, WSiP. 2. B. Chorowski, M. Werszko, Mechaniczne urządzenia automatyki, WNT. 3. A. Burghardt, G. Bartelmus, Inżynieria reaktorów chemicznych, Wydawnictwo Naukowe PWN. 4. J. Brzózka, Regulatory i układy automatyki, MIKOM. 5. A. Dębowski, Automatyka – podstawy teorii, WNT. 6. Materiały wykładowe przedmiotu Dynamika procesowa (studia II stopnia, I sem.)
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Uczestnictwo w zajęciach laboratoryjnych jest obowiązkowe. Program zajęć obejmuje wykonanie w podgrupach 8 ćwiczeń laboratoryjnych w trybie zdalnym. Terminy wykonywania poszczególnych ćwiczeń określa „Harmonogram zajęć laboratoryjnych”. Instrukcje do ćwiczeń są udostępnione do pobrania na stronie internetowej z materiałami dydaktycznymi kierownika przedmiotu lub w zakładce Pliki na MS Teams. Instrukcje można otrzymać także od osób prowadzących ćwiczenia. Instrukcja zawiera podstawowe informacje teoretyczne dotyczące tematyki oraz sposobu wykonania danego ćwiczenia. Zawarty w instrukcji spis literatury określa zakres wiedzy wymaganej do zaliczenia sprawdzianu końcowego z wykonanego ćwiczenia. Warunkiem zaliczenia całego ćwiczenia laboratoryjnego jest jego prawidłowe wykonanie, poprawne sporządzenie i oddanie sprawozdania (jeżeli dotyczy) oraz zaliczenie sprawdzianu końcowego w formie ustalonej przez prowadzącego. Szczegółowe zasady i terminy zaliczenia poszczególnych ćwiczeń określa prowadzący podczas zajęć zdalnych. W przypadku nie zaliczenia sprawdzianu końcowego w wymaganym terminie zaliczenie musi zostać powtórzone w terminie poprawkowym. Podczas sprawdzianów studenci nie mogą korzystać z żadnych materiałów i urządzeń. Wszelkie zaległości w zaliczeniach ćwiczeń mogą być uzupełnione w terminach dodatkowych wskazanych przez prowadzącego. Student ma prawo do zaliczenia w trybie poprawkowym dwóch ćwiczeń, niezależnie od przyczyny powstania zaległości. Zaliczenie przedmiotu uzyskuje się po zaliczeniu wszystkich ćwiczeń przewidzianych w programie zajęć. Ocenę końcową z przedmiotu stanowi średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych z poszczególnych ćwiczeń, przy czym uwzględnia się zarówno otrzymane oceny niedostateczne, jak i oceny z zajęć poprawkowych. W przypadku nieuzyskania zaliczenia przedmiotu konieczne jest jego powtórzenie w kolejnym cyklu realizacji zajęć i wykonanie wszystkich ćwiczeń objętych programem zajęć.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Ma wiedzę o podstawach teoretycznych i zasadach praktycznych sterowania i regulacji procesów inżynierii chemicznej i procesowej z uwzględnieniem własności dynamicznych obiektów fizycznych, w tym regulatorów i układów regulacji.
Weryfikacja: sprawdzian pisemny, referat, sprawozdanie, dyskusja, seminarium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Posiada umiejętność doświadczalnej identyfikacji własności dynamicznych obiektów fizycznych typowych dla inżynierii chemicznej.
Weryfikacja: referat, sprawozdanie, dyskusja, seminarium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U05
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o
Charakterystyka U2
Posiada umiejętność doświadczalnej identyfikacji własności dynamicznych obiektów fizycznych typowych dla inżynierii chemicznej.
Weryfikacja: referat, sprawozdanie
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U08, K2_U16
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UO, P7U_U, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o
Charakterystyka U3
Potrafi twórczo pracować w zespołach.
Weryfikacja: dyskusja, seminarium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UO, P7U_U

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka KS1
Rozumie potrzebę dokształcania się i podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych.
Weryfikacja: kolokwium
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K, I.P7S_KK