Nazwa przedmiotu:
Systemy energetyczne w przemyśle
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Mariusz Markowski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
MS2A_19
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 45, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10, przygotowanie do kolokwium - 20, razem - 75;
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 45 h; Razem - 45 h = 1,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład45h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej typowych układów cieplnych, stosowanych w procesach przemysłowych. Rozszerzenie wiedzy zdobytej w ramach wykładów z przedmiotów: „Wytwarzanie i użytkowanie energii”, „Gospodarka energetyczna w zakładach przemysłowych”, prowadzonych na studiach inżynierskich.
Treści kształcenia:
W1 - Bilanse masowe i cieplne – obróbka danych uzyskanych z pomiarów przemysłowych z wykorzystaniem statystyki oraz rachunku wyrównawczego.; W2 - Przemysłowe źródła ciepła: elektrociepłownie, kotłownie, piece technologiczne.; W3 - Systemy dystrybucji nośnika ciepła.; W4 - Układy ogrzewania i schładzania stosowane w procesach przemysłowych.; W5 - Obiegi chłodnicze.; W6 - Układy do regeneracji ciepła w procesach przemysłowych.; W7 - Układy pomiarowe i regulacyjne w racjonalizacji zużycia energii.
Metody oceny:
" Warunki zaliczenia przedmiotu: Forma zaliczenia – ocena z wykładu na podstawie kolokwium. Ocena z wykładu jest uzyskiwana na podstawie jednego kolokwium sprawdzającego pod koniec semestru. Termin kolokwium jest uzgadniany na pierwszych zajęciach. Przed kolokwium podawana jest przez prowadzącego punktacja za każde pytanie oraz sposób przeliczania punktów na ocenę. Zgodnie z obowiązującym Regulaminem studiów w PW, przypadki nieuczciwego postępowania studentów podczas kontroli wyników nauczania będą traktowane jako podstawa do decyzji o negatywnym wyniku zaliczenia. "
Egzamin:
nie
Literatura:
"1. Chmielniak T.: Technologie energetyczne. WNT, Warszawa 2008 2. Górzyński J., Urbaniec K.: Wytwarzanie i użytkowanie energii w przemyśle. OW PW, Warszawa 2000 3.Szargut J., Ziębik A.: Podstawy energetyki cieplnej. PWN , Warszawa 1998 "
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów, w tym nowe specjalności dostosowane do potrzeb rynku pracy, przygotowany w ramach zadania 7 projektu NERW PW

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01_02
Ma poszerzoną wiedzę ogólną niezbędną do formułowania i rozwiązywania typowych problemów związanych z energetyką cieplną. Zna metody i narzędzia stosowane przy rozwiązywaniu zagadnień.
Weryfikacja: Wykład: kolokwium (W1 - W7)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M2A_W01_02
Powiązane charakterystyki obszarowe: