Nazwa przedmiotu:
History of materials
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Rafał Wróblewski, dr hab. inż. Marek Kostecki, prof. PW
Status przedmiotu:
Fakultatywny dowolnego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Materials Science and Engineering
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
HM
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
wykład - 30 godzin opracowanie - 10 godzin prezentacja - 10 godzin
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
angielski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawy Nauki o Materiałach 1 i 2 (studia inżynierskie) Materiały ceramiczne i metody ich wytwarzania (studia inżynierskie)
Limit liczby studentów:
bez limitu
Cel przedmiotu:
Celem wykładu jest zapoznanie studentów z historycznym ujęciem wykorzystania materiałów naturalnych i wytwarzania nowych materiałów. W treści wykładu zawarte będą również informacje dotyczące historii badań w dziedzinach fizyki, chemii czy termodynamiki, które doprowadziły do powstania tego co dziś nazywamy Inżynierią Materiałową. Studenci po ukończeniu wykładu będą potrafili: - ogólną wiedzę historyczną w ujęciu rozwoju materiałów i inżynierii materiałowej oraz ich wpływie na cywilizację, - znać kluczowe daty i nazwy epok w dziejach ludzkości, w odniesieniu do inżynierii materiałowej, - znać nazwiska badaczy kluczowych dla rozwoju inżynierii materiałowej.
Treści kształcenia:
Przedmiot, o podłożu humanistycznym, poświęcony jest historycznym i społecznym aspektom rozwoju materiałów i inżynierii materiałowej. Wykład ma na celu uświadomienie studentom związków między wykorzystaniem coraz to nowych materiałów a rozwojem kultur i społeczeństw, w przeszłości jak i w obecnych czasach. 1. Historia metali i materiałów organicznych – 10 godzin – dr inż. Rafał Wróblewski - wykorzystanie samorodków do produkcji narzędzi, broni i ozdób, czym bronił się Ӧtzi, - narodziny metalurgii – redukcja rud i pierwsze stopy, epoka brązu, - metal, który nie istniał – wykorzystanie meteorytów żelaznych do produkcji broni i ozdób, - od dymarki do wielkiego pieca – epoka żelaza i stali, - układ fazowy Fe-C – historia badań, naukowych sporów i wykreślenia układu Fe-C, - nowe stopy – aluminium i nikiel w awiacji i nie tylko, - materiały funkcjonalne – od chińskiego kompasu do materiałów magnetokalorycznych, - od gałęzi i rzemienia, przez len i wełnę, po włókna węglowe i grafen – wykorzystanie materiałów organicznych pochodzenia naturalnego oraz tworzyw syntetycznych. 2. Historia ceramiki: od kamienia łupanego do nadprzewodników – 5 godzin – dr inż. Marek Kostecki - materiały naturalne wchodzące w skład skorupy ziemskiej, kształtowanie i zastosowanie pierwszych kamiennych narzędzi, - ceramika użytkowa wytwarzana w sposób tradycyjny, surowce ceramiczne, tradycyjne metody kształtowania i wypalania, - szkło jako najstarsze tworzywo sztuczne, - ceramiczne błyskotki: kamienie szlachetne nie tylko do biżuterii, - ceramiczne materiały budowlane – jak zbudować piramidę, beton to też ceramika, - historia ceramiki funkcjonalnej, zastosowanie i właściwości materiałów ceramicznych w elektronice: nadprzewodniki, cienkie warstwy.
Metody oceny:
- krótkie (max 3 strony), pisemne opracowanie zagadnienia związanego z tematyką wykładu (50% oceny) - krótka (max 5 min.) prezentacja związana z tematyką wykładu (50% oceny)
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Michael F. Ashby i David R.H. Jones, Engineering Materials 2 – An introduction to Microstructures, Processing and Design, 3rd Edition, 2006, ISBN–13: 978-0-7506-6381-6 2. Georgius Agricola, De Re Metallica, tłumaczenie: Herbert C. Hoover i Lou H. Hoover, 1950, ISBN-0-486-60006-8 3. David W. Richerson, The Magic of Ceramics, Second EditionAuthor(s): Copyright © 2012 The American Ceramic Society. Print ISBN:9780470638057 |Online ISBN:9781118392317 |DOI:10.1002/9781118392317 4. Wybór publikacji naukowych dostarczonych przez prowadzących
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka HM_W1
Student ma wiedzę historyczną w ujęciu rozwoju materiałów i inżynierii materiałowej oraz ich wpływie na cywilizację.
Weryfikacja: praca pisemna oraz prezentacja / written test and presentation
Powiązane charakterystyki kierunkowe: IM2_W09, IM2_W12
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG, III.P7S_WG.o, I.P7S_WK

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka HM_U1
Student, na podstawie wiedzy z wykładu i w oparciu o zalecaną literaturę lub inne źródła, potrafi zaprezentować w języku angielskim zagadnienia dotyczące historycznych i społecznych aspektów rozwoju materiałów i inżynierii materiałowej.
Weryfikacja: praca pisemna oraz prezentacja / written test and presentation
Powiązane charakterystyki kierunkowe: IM2_U01, IM2_U04, IM2_U06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UW, I.P7S_UK

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka HM_K1
Student jest świadomy związków między wykorzystaniem coraz to nowych materiałów a rozwojem kultur i społeczeństw, w przeszłości jak i w obecnych czasach.
Weryfikacja: praca pisemna oraz prezentacja / written test and presentation
Powiązane charakterystyki kierunkowe: IM2_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_KK, I.P7S_KR