Nazwa przedmiotu:
Podstawy teorii zarządzania zasobowego
Koordynator przedmiotu:
dr inź. Piotr Kryś
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie Bezpieczeństwem Infrastruktury Krytycznej
Grupa przedmiotów:
Kierunkowe
Kod przedmiotu:
-
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
3 ECTS 15h wykład + 10h przygotowanie do egzaminu + 15h ćwiczenia + 10h zapoznanie się ze wskazaną literaturą + 10h przygotowanie eseju + 15h analiza case study = 75h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,2 ECTS 15h wykład + 15h ćwiczenia = 30h
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2,4 ECTS 10h przygotowanie do egzaminu + 15h ćwiczenia + 10h zapoznanie się ze wskazaną literaturą + 10h przygotowanie eseju + 15h analiza case study = 60h
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
- od 25 osób do limitu miejsc w sali audytoryjnej (wykład) - od 25 osób do limitu miejsc w sali laboratoryjnej (ćwiczenia)
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest opanowanie przez studentów podstawowej wiedzy teoretycznej z zakresu zarządzania zasobami oraz wagi zasobów dla bezpieczeństwa organizacji.
Treści kształcenia:
A. Wykład: 1. Zarządzanie zasobowe. Zasoby w organizacji. 2. Budowanie kluczowych kompetencji przedsiębiorstwa. Identyfikacja potrzeb zasobowych organizacji. 3. Rola zasobów w kształtowaniu strategii rozwojowych przedsiębiorstwa. Zasoby przedsiębiorstwa jako element konstytuujący model biznesu. 4. Zarządzanie zasobami materialnymi i niematerialnymi w organizacji. Metody zarządzania i metody oceny efektywności zarządzania. 5. Transformacja zasobów w procesie tworzenia wartości. Zasoby krytyczne i ich ochrona. Znaczenie zasobów krytycznych dla organizacji. 6. Zapewnianie ciągłości działania. Logistyka a zasoby organizacji. Zasilanie zasobów organizacji. 7. Miejsce bezpieczeństwa w ujęciu zasobowym. B. Ćwiczenia: 1. Rodzaje, rola i funkcje zasobów wykorzystywanych przez organizacje. Podanie zasad zaliczania oraz rejestracja zespołów. Przy-dzielenie tematów esejów i prezentacji. Przydzielenie zagadnień do case study i omówienie założeń analizy. Dyskusja. 2. Klasyfikacja i struktura zasobów przedsiębiorstwa. Prezentacje i dyskusja. 3. Identyfikacja potrzeb zasobowych organizacji. Prezentacje i dyskusja. 4. Zasoby a strategia rozwoju firmy. Znaczenie zasobów dla doboru strategii przedsiębiorstwa. Case study. Prezentacje i dyskusja. 5. Zarządzanie zasobami materialnymi i niematerialnymi w organizacji. Metody zarządzania i metody oceny efektywności zarządzania. Prezentacje i dyskusja. 6. Zasoby krytyczne i ich ochrona. Znaczenie zasobów krytycznych dla organizacji. Prezentacje i dyskusja. 7. Zapewnianie ciągłości działania. Logistyka a zasoby organizacji. Zasilanie organizacji w zasoby. Prezentacje i dyskusja.
Metody oceny:
A. Wykład: 1. Ocena formatywna: Na wykładach dyskutowane są zagadnienia wykładowe. Za aktywność w tych dyskusjach studenci otrzymują dodatkowe punkty, które mogą posłużyć do podniesienia oceny z egzaminu, nie są jednak wymagane do osiągnięcia najlepszej oceny. Przedmiot zakończony jest egzaminem. 2. Ocena sumatywna : Ocena z egzaminu. W celu zaliczenia nie-zbędne jest zaliczenie egzaminu na ocenę min. dostateczną. B. Ćwiczenia: 1. Ocena formatywna: Każdy z ocenianych elementów będzie oceniany punktowo. Ocenie podlegać będzie przygotowany w grupach esej połączony z analizą case study, oraz poprawność wykonania ćwiczeń na zajęciach. 2. Ocena sumatywna: Ocena końcowa zależna jest od sumy uzyskanych punktów pochodzących ze wszystkich ocenianych elementów. E. Końcowa ocena z przedmiotu: Stanowi średnią ważoną oceny zaliczenia ćwiczeń i oceny z egzaminu.
Egzamin:
tak
Literatura:
Obowiązkowa: 1. Marek, S. i Białasiewicz, M., 2011. Podstawy nauki o organizacji. Przedsiębiorstwo jako organizacja gospodarcza. Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne 2. Bitkowska A., 2009. Zarządzanie procesami biznesowymi w przedsiębiorstwach, Warszawa: Vizja Press & IT 3. Floyd, S.W. i in., 2011. Zarządzanie strategiczne. Podejście zasobowe. Warszawa: Oficyna a Wolters Kluwer 4. M. Mroziewski, 2008. Kapitał intelektualny współczesnego przedsiębiorstwa. Koncepcje, metody wartościowania i warunki jego rozwoju, Warszawa: Difin Uzupełniająca: 1. Gierszewska G., Romanowska M., 2017. Analiza strategiczna przedsiębiorstwa, Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne 2. Zawiła-Niedźwiecki J., 2013. Zarządzanie ryzykiem operacyjnym w zapewnianiu ciągłości działania, Kraków-Warszawa: edu-Libri 3. Ficoń K., 2008. Logistyka Ekonomiczna procesy logistyczne, Warszawa: BEL Studio Sp. z o.o 4. Bozarth C.,Handfield R. B., 2007. Wprowadzenie do zarządzania operacjami i łańcuchem dostaw Kompletny podręcznik logistyki i zarządzania dostawami, Gliwice: Wydawnictwo HELION 5. Bitkowska A., 2019. Od klasycznego do zintegrowanego zarządzania procesowego w organizacjach, Warszawa: C.H.Beck
Witryna www przedmiotu:
www.olaf.wz.pw.edu.pl
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka B1_W01
Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu teorię oraz ogólną metodologię badań w zakresie zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem systemów i procesów zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, w zakresie podejścia zasobowego.
Weryfikacja: Egzamin, dyskusja na zajęciach, przygotowanie eseju, wykonanie zadań na zajęciach ćwiczeniowych
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka B1_W12
Absolwent zna i rozumie uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem w zakresie podejścia zasobowego.
Weryfikacja: Egzamin, dyskusja na zajęciach, przygotowanie eseju, wykonanie zadań na zajęciach ćwiczeniowych
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka B1_U01
Absolwent potrafi identyfikować i interpretować pod-stawowe zjawiska i procesy społeczne z wykorzysta-niem wiedzy z zakresu zarządzania, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań zarządzania bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej oraz zarządzania projektami.
Weryfikacja: Egzamin, dyskusja na zajęciach, przygotowanie eseju, wykonanie zadań na zajęciach ćwiczeniowych, case study
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka B1_U15
Absolwent potrafi projektować nowe rozwiązania, jak również doskonalić istniejące, zgodnie z przyjętymi założeniami ich realizacji i wdrożenia.
Weryfikacja: Wykonanie zadań na zajęciach ćwiczeniowych, case study
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka B1_U16
Absolwent potrafi komunikować się z użyciem specjalistycznej terminologii z zakresu nauk ekonomicznych, technicznych i zarządzania.
Weryfikacja: Dyskusja na zajęciach, przygotowanie eseju, wykonanie zadań na zajęciach ćwiczeniowych
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka B1_K01
Absolwent jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy.
Weryfikacja: Egzamin, dyskusja na zajęciach, przygotowanie eseju, wykonanie zadań na zajęciach ćwiczeniowych, case study
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka B1_K04
Absolwent jest gotów do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy.
Weryfikacja: Przygotowanie eseju, wykonanie zadań na zajęciach ćwiczeniowych, case study
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe: