- Nazwa przedmiotu:
- Praca dyplomowa 2
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. Sobolewska Olga
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Zarządzanie
- Grupa przedmiotów:
- kierunkowe
- Kod przedmiotu:
- -
- Semestr nominalny:
- 6 / rok ak. 2022/2023
- Liczba punktów ECTS:
- 8
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 8 ECTS:
200h = 110h badania, analizy, studia literaturowe, prace projektowe związane z przygotowanie fragmentów pracy dyplomowej zgodnie z harmonogramem realizacji pracy + 60h konsultacje z promotorem pracy + 30h przygotowanie się do egzaminu dyplomowego i przygotowanie prezentacji na egzamin dyplomowy
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 3,6 ECTS
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- -
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt30h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Kwalifikacje pełne na poziomie 5 PRK
- Limit liczby studentów:
- - od 12 osób do limitu miejsc w sali ćwiczeniowej (ćwiczenia)
- Cel przedmiotu:
- Celem przedmiotu jest samodzielne przygotowanie pod opieką promotora pracy o charakterze analitycznym, gdzie dokonywana jest analiza i ocena wybranego obszaru działalności gospodarczej i/lub projektowym, gdzie rozwiązywany jest problem wymagający opracowania projektu z obszaru zarządzania. Praca dyplomowa powinna przygotować studenta do wykorzystania wiedzy i umiejętności zdobytych podczas studiów do samodzielnego identyfikowania, analizowania i rozwiązywania typowych problemów z obszaru zarządzania w przyszłej pracy zawodowej.
- Treści kształcenia:
- Przekazanie treści kształcenia odbywa się w trybie indywidualnych konsultacji w następujących obszarach:
1. Specyfika pracy licencjackiej, projektowy bądź analityczny charakter pracy licencjackiej
2. Zasady pisania prac licencjackich, Formułowanie celów pracy i ich realizacja.
3. Narzędzia, metody i techniki realizacji celów
4. Stopień spełnienia wymogów formalnych (struktura pracy, zgodność z zasadami redakcji prac dyplomowych)
5. Zasady etyki, ochrony własności intelektualnej oraz prawa autorskiego.
6. Przygotowanie do egzaminu dyplomowego, w tym przygotowanie prezentacji pracy
- Metody oceny:
- Projekt:
1. Ocena formatywna: ocena terminowości realizacji kolejnych fragmentów pracy dyplomowej (na podstawie indywidulanie ustalonego wraz z promotorem harmonogramu realizacji pracy i konspektu), weryfikacja doboru źródeł, metod i narzędzi do wykorzystania w pracy.
2. Ocena sumatywna: Po zakończeniu pisania pracy promotor ocenia pracę w następujących aspektach:
• Zgodność tytułu pracy z jej treścią
• Wartość merytoryczna pracy (identyfikację problemu, sformułowanie celu, dobór i sposób wykorzystania narzędzi, oraz sposób rozwiązania problemu badawczego/projektowego/organizacyjnego,
• Analiza literaturowa, dobór i sposób wykorzystania źródeł
• Trafność i spójność wniosków
• Układ i redakcja pracy (struktura formalna, przejrzystość, staranność edytorska, poprawność języka, wykorzystanie materiału ilustracyjnego).
• Dbałość o ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.
- Egzamin:
- tak
- Literatura:
- Obowiązkowa:
1. Regulamin procesu dyplomowania na Wydziale Zarządzania Politechniki Warszawskiej https://wz.pw.edu.pl/index.php/Studia/Proces-dyplomowania2
2. Informacje dla autorów prac dyplomowych i naukowych – materiał na stronach Biblioteki Głównej PW: http://www.bg.pw.edu.pl/index.php/przypisy-i-bibliografia
Uzupełniająca:
1. Czakon W. (red.) (2020) Podstawy Metodologii badań w naukach o zarządzaniu – wydanie III rozszerzone, Wydawnictwo Nieoczywiste.
2. Jemielniak D. (2021). Badania jakościowe. Metody i narzędzia tom 2, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
3. Lisiński M., Szarucki M. (2020) Metody badawcze w naukach o zarządzaniu i jakości, PWE, Warszawa
4. Nowosielski S. (2016). Cele w badaniach naukowych w zakresu zarządzania. Aspekty metodologiczne. w: Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nr 241, ss. 468-482
5. Sułkowski Ł., Lenart Gansiniec R. (2021). Epistemologia, metodologia i metody badań w naukach o zarządzaniu i jakości, http://monografie.san.edu.pl/wp-content/uploads/2021/05/%C5%81S_RL-G_Epistemologia.pdf
6. Hanneman, Robert A., et al. (2012) Basic Statistics for Social Research, John Wiley & Sons
- Witryna www przedmiotu:
- moodle.usos.pw.edu.pl
- Uwagi:
- -
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka Z1_WG3
- Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu, czym zajmuje się wybrana przez niego na potrzeby pracy dyplomowej subdyscyplina (subdyscypliny) nauk o zarządzaniu, jaki był jej rozwój i jakie są jej stanowiska wobec dylematów współczesnej cywilizacji w perspektywie zachodzącej transformacji gospodarki
Weryfikacja: Ocena merytoryczna pracy, w tym narzędzi i metod wykorzystanych w pracy dyplomowej.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka Z1_WK12
- Absolwent zna i rozumie w zaawansowanym stopniu podstawowe pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego niezbędne do opracowania pracy dyplomowej
Weryfikacja: Ocena merytoryczna pracy w aspekcie metod i narzędzi analizy pierwotnych i wtórnych źródeł informacji wykorzystanych w pracy dyplomowej oraz dbałości o ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka Z1_UO13
- Absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę, najnowsze narzędzia oraz zaawansowane techniki informacyjno-komunikacyjne (w tym z obszaru zarządzania projektami) do planowania i organizowania pracy indywidualnej w związku z realizacją pracy dyplomowej
Weryfikacja: Ocena terminowości realizacji pracy w stosunku do harmonogramu
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka Z1_UO14
- Absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę do samodzielnego planowania i poszerzania własnej wiedzy podczas opracowywania pracy dyplomowej, w szczególności śledzenia najnowszych trendów w obszarze zarządzania, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz gospodarki cyfrowej.
Weryfikacja: Ocena merytoryczna pracy, w tym metod i narzędzi wykorzystanych w pracy dyplomowej oraz dbałość o ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka Z1_UW1 Z1_UW2 Z1_UW3
- Absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę z dziedziny zarządzania oraz dziedzin pokrewnych do formułowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów z różnych subdyscyplin zarządzania, w szczególności w zakresie analizy i oceny problemu, syntezy informacji, formułowania wymagań oraz proponowania rozwiązań biorąc pod uwagę efekty weryfikacji opłacalności oraz wykazanie zasadności planowanej zmiany. Wykorzystuje do tego poznane metody, narzędzia i rozwiązania (w tym technologiczne) oraz prezentuje w formie pracy dyplomowej.
Weryfikacja: Ocena stopnia zaawansowania pracy dyplomowej, ocena merytoryczna kolejnych rozdziałów pracy, w tym metod i narzędzi wykorzystanych w pracy dyplomowej.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka Z1_UW9
- Absolwent realizując pracę dyplomową kieruje się normami etycznymi oraz potrafi zastosować właściwe zasady z zakresu ochrony własności intelektualnej i prawa autorskiego.
Weryfikacja: Ocena stopnia zaawansowania pracy dyplomowej, ocena merytoryczna kolejnych rozdziałów pracy, w tym metod i narzędzi wykorzystanych w pracy dyplomowej oraz dbałość o ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Charakterystyka Z1_KK1
- Absolwent podczas opracowywania pracy dyplomowej dokonuje krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odebranych w procesie uczenia treści w szczególności w obszarze zarządzania w warunkach gospodarki cyfrowej oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.
Weryfikacja: Ocena stopnia zaawansowania pracy dyplomowej, ocena merytoryczna kolejnych rozdziałów pracy, w tym metod i narzędzi wykorzystanych w pracy dyplomowej oraz dbałość o ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka Z1_KK2
- Absolwent podczas opracowywania pracy dyplomowej uznaje znaczenie wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych z zakresu zarządzania w warunkach gospodarki cyfrowej, w środowisku międzynarodowym oraz zasięga opinii promotora w przypadku napotkania ograniczeń samodzielnego rozwiązania problemów.
Weryfikacja: Ocena stopnia zaawansowania pracy dyplomowej, ocena merytoryczna kolejnych rozdziałów pracy , w tym metod i narzędzi wykorzystanych w pracy dyplomowej oraz dbałość o ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
Powiązane charakterystyki obszarowe: