Nazwa przedmiotu:
Fizyka budowli
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Dorota Bzowska, prof. uczelni
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IIn2A_14
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2023/2024
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 8, przygotowanie do zajęć - 5h, zapoznanie ze wskazaną literaturą – 3h, przygotowanie do zaliczenia – 9h, razem – 25h; Laboratorium: liczba godzin według planu studiów - 8, przygotowanie do zajęć - 7h, przygotowanie do zaliczenia – 10h, razem – 25h; Projekt: liczba godzin według planu studiów - 8, przygotowanie do zajęć - 17h, razem – 25h; Razem - 75h.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 8h; Laboratoria- 8h, Projekty – 8h, Razem - 24h = 0,96 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Laboratoria- 25h, Projekty – 25h, Razem - 50h = 2 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład120h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium120h
  • Projekt120h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: zalecane 15 - 100, Laboratorium: zalecane 8 - 10, Projekt: zalecane 8 - 12.
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest edukacja studenta w zakresie: ustalonej i elementów nieustalonej wymiany ciepła w budynku. Wykorzystywania metod obliczeniowych do wyznaczania zapotrzebowania na energię w obiektach budowlanych. Nabycie wiedzy z zakresu przeprowadzania obliczeń niezbędnych do wykonania zabiegów termomodernizacyjnych i audytu energetycznego. Zrozumienia idei budownictwa energooszczędnego i stosowania m.in. rozwiązań heliotechnicznych oraz rozwiązań technicznych prowadzących do ograniczenia zużycia energii i zmniejszenia ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do środowiska w wyniku poprawy efektywności energetycznej.
Treści kształcenia:
W1. Wybrane zagadnienia ustalonej wymiany ciepła. W2. Wstęp do nieustalonych procesów wymiany ciepła. W3. Przykładowe rozwiązania nieustalonych procesów wymiany ciepła. W4. Dynamiczne charakterystyki cieplne PN-EN ISO13786, 2008. W5. Przykłady zastosowania metodyki wyznaczania dynamicznych charakterystyk cieplnych. W6. Cieplne własności użytkowe budynków PN-EN ISO 13789, 2008. W7 Elementy heliotechniki. W 8. Wybrane przedsięwzięcia termomodernizacyjne, materiały do izolacji cieplnej obiektów. budowlanych. W 9. Budownictwo energooszczędne - wymienniki gruntowe. W 10. Zastosowanie i zasada działania zawansowanej wentylacji naturalnej AVN. W 11. Materiały zmiennofazowe. W 12. Wpływ obudowy budynku na jego komfort cieplny. W 13. Przykładowe rozwiązania stosowane w biobudownictwie. W 14. Wykorzystanie termografii w procesie termomodernizacji obiektów budowlanych.L1 – Badanie współczynnika przewodzenia ciepła – λ materiału o różnej strukturze w warunkach laboratoryjnych lub terenowych; L2 – Pomiar i analiza zmienności parametrów powietrza zewnętrznego z lokalnej stacji meteorologicznej; L3 – Ocena jakości cieplnej przegrody budynku na podstawie badań termowizyjnych; L4 – Komfort cieplny w pomieszczeniu z wentylacją naturalną i/lub mechaniczną. P1 - Przykładowe rozwiązania z ustalonej wymiany ciepła oraz równania Fouriera dla nieustalonych przepływów ciepła w obiektach budowlanych w tym obliczanie wnikania ciepła w grunt. Obliczenia do założeń projektowych instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Obliczanie strat ciepła w budynkach izolowanych cieplnie z uwzględnieniem energii promieniowania słonecznego.
Metody oceny:
Zaliczenie przedmiotu odbywa się na podstawie pozytywnej, końcowej oceny łącznej. Łączna ocena końcowa z przedmiotu stanowi średnią ważoną z: wykładu - 30%, laboratorium - 35%, projektu - 35%. Zaliczenie zajęć wykładowych odbywa się na podstawie pozytywnej oceny z treści wykładu. Zaliczenie projektu uzyskuje się na podstawie pozytywnej oceny z samodzielnie wykonanego projektu w formie domowego zadania obliczeniowego. Zaliczenie laboratorium uzyskuje się na podstawie pozytywnych ocen ze sprawozdań z ćwiczeń laboratoryjnych w trakcie trwania semestru. Przy wystawianiu ocen stosowana jest skala ocen przyporządkowana do określonej procentowo przyswojonej wiedzy: 5,0 - 91%-100%, 4,5- 80%-91%, 4-71%-80%, 3,5-61%-70%, 3-51%-60%, 2- 0% - 50%. Obecność na projekcie i laboratorium jest obowiązkowa. W uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się nieobecność na maksymalnie dwóch zajęciach przy czym wymagane jest usprawiedliwienie nieobecności.
Egzamin:
nie
Literatura:
1) Wiśniewski S., Wymiana ciepła, PWN, Warszawa 1979. 2) Klemm P. i In. Budownictwo ogólne, T. II Fizyka budowli, Arkady, Warszawa 2005. 3) Grabarczyk S. Fizyka budowli. Komputerowe wspomaganie projektowania budownictwa energooszczędnego. OWPW, Warszawa 2005. 4) Recknagel, Sprenger, Schramek: Kompendium wiedzy Ogrzewnictwo, Klimatyzacja, Ciepła Woda, Chłodnictwo, Wydawnictwo Omni-Scala, Wrocław 2008. 5) Wnuk R.: Instalacje w Domu Pasywnym I Energooszczędnym, Wydawnictwo Przewodnik Budowlany, Warszawa 2007. 6) Chwieduk D. Energetyka słoneczna budynku, Arkady, Warszawa 2011. 7) Chwieduk D, Jaworski, M.: Energetyka Odnawialna w Budownictwie: Magazynowanie Energii, PWN, Warszawa 2021 r. 8) M. Robakiewicz. Audyty Energetyczne, zastosowanie, wymagania, metody wykonania, Oficyna Wyd. Polcen, 2022r.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01_01
Ma rozszerzoną i ugruntowaną wiedzę w zakresie fizyki budowli przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań związanych z inżynierią środowiska.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W14), Sprawozdania z laboratoriów (L1-L4)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_W01_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o
Charakterystyka W02
Ma szczegółową wiedzę o trendach rozwojowych i najistotniejszych nowych osiągnięciach z zakresu budownictwa
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W14), Sprawozdania z laboratoriów (L1-L4)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_W02
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG
Charakterystyka W07_01
Zna podstawowe metody, techniki, narzędzia i materiały stosowane przy rozwiązywaniu złożonych zadań inżynierskich z zakresu inżynierii środowiska.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W14), Sprawozdania z laboratoriów (L1-L4)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_W07_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U07
Potrafi posługiwać się technikami informacyjno-komunikacyjnymi właściwymi do realizacji zadań typowych dla działalności inżynierskiej w zakresie inżynierii środowiska.
Weryfikacja: Projekt P1
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_U07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o
Charakterystyka U08
Potrafi planować i przeprowadzać eksperymenty z zakresu fizyki budowli w obszarze właściwym dla kierunku inżynieria środowiska oraz potrafi interpretować uzyskane wyniki i wyciągać na ich podstawie wnioski.
Weryfikacja: Sprawozdania z laboratoriów (L1-L4)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_U08
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o
Charakterystyka U12
Potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych technik i technologii z zakresu inżynierii środowiska.
Weryfikacja: Projekt P1
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_U12
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P7S_UW.o, P7U_U, I.P7S_UW.o
Charakterystyka U15_02
Potrafi dokonać krytycznej analizy istniejących rozwiązań obiektów budowlanych.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W14), Sprawozdania z laboratoriów (L1, L3, L4)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_U15_02
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K02
Ma świadomości ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko oraz związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje.
Weryfikacja: Projekt P1, Sprawozdania z laboratoriów (L1-L4)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K, I.P7S_KK, I.P7S_KR
Charakterystyka K03
Potrafi współdziałać i pracować w grupie przejmując w niej różne role.
Weryfikacja: Projekt P1, Sprawozdania z laboratoriów (L1-L4)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: I2A_K03
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K, I.P7S_KO