Program | Wydział | Rok akademicki | Stopień |
---|---|---|---|
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji | Wydział Zarządzania | 2012/2013 | inż |
Rodzaj | Kierunek | Koordynator ECTS | |
Stacjonarne | Zarządzanie i Inżynieria Produkcji | Mgr inż. Agata Maciszewska |
Cele:
Sylwetki zawodowe absolwentów studiów inżynierskich
Wydział Zarządzania PW
Absolwenci kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji są inżynierami mającymi wykształcenie zarówno w obszarze nauk przyrodniczo-technicznych jak również w dziedzinie nauk ekonomicznych, prawnych i społecznych.
Absolwenci, niezależnie od studiowanego zakresu inżynierii oraz niezależnie od wybranej specjalności, uzyskują kierunkową wiedzę w zakresie: działalności gospodarczej, procesów i systemów produkcyjnych, systemów informatycznych, ekonomiki produkcji, systemów jakości, ergonomii, badań i rozwoju produkcji. Wiedza ta pozwala na racjonalizację działań we wszystkich działach gospodarki, gałęziach przemysłu oraz w poszczególnych przedsiębiorstwach, rozwiązywanie problemów z zakresu optymalizacji techniczno-ekonomicznej, planowanie rozwoju przedsiębiorstw oraz kooperacji z partnerami krajowymi i zagranicznymi. Możliwe jest również wykonywanie prac związanych z zarządzaniem takimi funkcjami w przemyśle i gospodarce jak: marketing, logistyka, dystrybucja, zarządzanie inwestycjami rzeczowymi, zarządzanie kapitałem itp.
Zakres fachowej wiedzy oraz kwalifikacje i umiejętności dla poszczególnych zakresów inżynierii można scharakteryzować następująco:
ścieżka: Inżynieria/Technologia budowlana
Absolwenci posiadają podstawową wiedzę z zakresu usytuowania budownictwa w gospodarce oraz jego specyfiki w zakresie technologii i konstrukcji materiałów budowlanych, jak również technologii i konstrukcji charakterystycznych dla poszczególnych rodzajów obiektów i rodzajach budownictwa. W trakcie nauki studenci poznają podstawowe technologie stosowane w realizacji obiektów budowlanych oraz zasady organizacji takich procesów i budów. Zakres uzyskiwanej wiedzy ogólnoinżynierskiej jest wystarczający do zrozumienia zagadnień i procesów związanych z wytwarzaniem materiałów i konstrukcji budowlanych, a w szczególności do uczestnictwa w profesjonalnym zrządzaniu tymi procesami.
Przedmioty konieczne do rozumienia zagadnień związanych z wytwarzaniem w przemyśle budowlanym to, między innymi: materiały budowlane, konstrukcje i instalacje budowlane i metalowe, budownictwo komunikacyjne, organizacja produkcji budowlanej oraz technologie robót budowlanych. Absolwenci znają: podstawowe rodzaje procesów występujących w budownictwie, podstawowe zasady fizyki budowli, wytrzymałości materiałów i mechaniki budowli, zasady konstruowania typowych obiektów w różnych rodzajach budownictwa oraz zasady organizowania budowlanego procesu inwestycyjnego.
Absolwenci uzyskują konieczną wiedzę w zakresie właściwości materiałów budowlanych, ich systematyki, zasad produkcji i zastosowania. Znają i potrafią dobierać odpowiednie technologie do produkcji różnych rodzajów materiałów budowlanych, prefabrykatów żelbetowych, metalowych, drewnianych i innych. Znają zasady organizowania pracy w takich zakładach.
ścieżka: Inżynieria/Technologia chemiczna
Absolwenci posiadają podstawową wiedzę z zakresu nauk chemicznych i technicznych oraz chemicznych procesów technologicznych wystarczającą do sformułowania zadań i bliskiej współpracy ze specjalistami z obszaru technologii chemicznej. Przedmioty konieczne do rozumienia zagadnień związanych z wytwarzaniem w przemyśle chemicznym i przemysłach pokrewnych oraz firmach produkujących nowoczesne materiały podzielono na trzy grupy.
W zakresie wiedzy ogólno inżynierskiej są to: podstawy chemii ogólnej i nieorganicznej, analitycznej, organicznej, fizycznej, biochemii, ergonomii oraz, ekologii wytwarzania i ochrony środowiska w chemicznych procesach technologicznych.
W obszarze procesowo aparaturowym są to: projektowanie i grafika inżynierska, podstawy inżynierii chemicznej i procesowej (w tym elementy inżynierii reaktorów) oraz aparatura chemiczna.
W bloku technologicznym są to: podstawy materiałoznawstwa i korozji; metrologia, pomiary i automatyka; zagrożenia i bezpieczeństwo chemiczne; zarządzanie produktami chemicznymi REACH; podstawy technologii chemicznej (nieorganicznej, organicznej, polimerów i biotechnologii), w tym surowce pierwotne, roślinne i zwierzęce oraz projektowanie procesów technologicznych.
Absolwenci posiadają elementy wiedzy w zakresie aparatury przemysłu chemicznego, umiejętności wykonywania podstawowych obliczeń projektowych, wykonywania pomiarów technologicznych oraz stosowania aparatury kontrolno-pomiarowej w przemyśle chemicznym.
Przykładowe możliwości zatrudnienia i kariery
po skończeniu studiów inżynierskich na Wydziale Zarządzania PW ścieżka: Technologia Chemiczna
- Zakłady przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego i pokrewnych (działy inwestycji i marketingu, stanowiska kierownicze);
- Prowadzenie własnej firmy w branżach jak wyżej;
- Przedsiębiorstwa państwowe opracowujące różnego rodzaju dokumenty związane z produkcją w ww branżach (normy polskie i europejskie, wytyczne, zasady, legalizacje itp.);
- Ministerstwa w działach oceniających wnioski i przyznających środki na projekty krajowe i europejskie (granty, projekty celowe, badawczo-rozwojowe itp.);
- Urzędy i działy administracji państwowej zajmujące się zagadnieniami ekologii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa chemicznego.
ścieżka: Inżynieria/Technologia informatyczna
Profil przygotowuje inżyniera z umiejętnościami i wiedzą konieczną do projektowania, implementacji i eksploatacji systemów informatycznych w zakresie obsługi i rozwiązywania zadań projektowych oraz technicznych.
Absolwent profilu posiada wiedzę z zakresu: architektury systemów komputerowych, podstaw algorytmiki i struktur danych, kompilatorów i języków programowania, programowania proceduralnego i obiektowego, technik multimedialnych, baz danych, systemów operacyjnych, sieci komputerowych oraz aplikacji sieciowych, komputerowych systemów wspomagania projektowania (CAD) i wytwarzania (CAM), komputerowego wspomagania badań w technice oraz zastosowania metod sztucznej inteligencji do rozwiązywania zadań technicznych. W ramach profilu studenci poznają wybrane narzędzia i technologię firm objętych programem nauczania, zajmujących wysokie pozycje na rynku projektowania, implementacji i eksploatacji wysoko zaawansowanych rozwiązań informatycznych, takich przykładowo jak: IBM, Microsoft, SAS, StatSoft oraz Sybase. Studenci mogą ubiegać się o certyfikaty potwierdzające zapoziektórymi narzędziami informatycznymi.
Absolwent jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwie, organizacji lub jednostce badawczej, która poszukuje inżynierów łączących wiedzą informatyczną z wiedzę menedżerską.
ścieżka: Inżynieria/technologia elektroniczna
Absolwenci posiadają podstawową wiedzę z zakresu konstrukcji i technologii aparatury elektronicznej. Wiedza ogólnoinżynierska niezbędna do zrozumienia zagadnień związanych z wytwarzaniem aparatury elektronicznej obejmuje: podstawy metrologii, podstawy teorii obwodów, właściwości materiałów stosowanych w elektronice, zasady działania podstawowych elementów elektronicznych i fotonicznych oraz układów elektronicznych a także problematykę uzysku i niezawodności.
Absolwenci uzyskują podstawowe umiejętności konstruowania i oprogramowywania systemów mikroprocesorowych, projektowania obwodów drukowanych, konstruowania urządzeń elektronicznych, uzyskują także niezbędne informacje na temat badań i certyfikacji wyrobów elektronicznych. Otrzymują również niezbędną wiedzę dotyczącą automatyzacji procesu produkcji, technologii montażu urządzeń elektronicznych oraz problematyki badań i certyfikacji wyrobów elektronicznych. Ponadto absolwenci uzyskują podstawową wiedzę z zakresu produkcji elementów elektronicznych i układów scalonych oraz mikro- i nano-systemów.
Absolwenci są przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją urządzeń elektronicznych wszelkiego typu, zarówno powszechnego użytku (np. odbiorników telewizyjnych), jak i profesjonalnych (np. aparatury kontrolno-pomiarowej).
ścieżka: Inżynieria/Technologia elektryczna
Absolwenci posiadają wiedzę ogólno inżynierską konieczną do rozumienia zagadnień związanych z funkcjonowaniem, konstrukcją, technologią oraz eksploatacją systemów zasilania, maszyn, urządzeń i aparatów elektrycznych, zwłaszcza w zakresie: materiałoznawstwa elektrycznego, elektrotechniki, metrologii wielkości elektrycznych i magnetycznych, elektroenergetyki, elektroniki i energoelektroniki oraz ich zastosowań. Zakres ich wykształcenia obejmuje wiedzę o działaniu i konstrukcji maszyn, urządzeń i aparatów elektrycznych, a w szczególności: stosowanych w przemyśle, transporcie, robotyce i automatyce oraz powszechnego użytku.
Absolwenci uzyskują wiedzę i elementarne umiejętności projektowania, z wykorzystaniem metod komputerowego wspomagania prac inżynierskich, konstrukcji elektromechanicznych, sieci i instalacji elektrycznych, projektowania i eksploatacji maszyn, urządzeń i aparatów elektrycznych.
Absolwenci posiadają także podstawową wiedzę i umiejętności w zakresie badania i diagnostyki maszyn i urządzeń elektrycznych.
Specjalności na studiach I stopnia kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Zakres fachowej wiedzy oraz umiejętności dla poszczególnych specjalności można scharakteryzować następująco:
Specjalność: Jakość i informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem
Wiedza specjalistyczna z zakresu systemów operacyjnych, kosztów jakości, zintegrowanych systemów zarządzania
Umiejętności i kompetencje projektowania informatycznych systemów zarządzania, inżynierii oprogramowania, programowania w sieciach komputerowych oraz projektowania systemów zarządzania jakością.
Przykładowe zagadnienia: inżynieria oprogramowania, projektowanie informatycznych systemów zarządzania, systemy operacyjne, programowanie w sieciach komputerowych, projektowanie systemów zarządzania jakością, koszty jakości, zintegrowane systemy zarządzania.
Specjalność: Zarządzanie produkcją i środowiskiem pracy
Wiedza specjalistyczna z zakresu podstaw zarządzania produkcją, zarządzania logistycznego, ergonomii przemysłowej i zarządzania środowiskiem pracy.
Umiejętności i kompetencje koncentrować się będą na projektowaniu systemów produkcyjnych, systemach ERP, zarządzaniu bezpieczeństwem pracy i ryzykiem zawodowym.
Przykładowe zagadnienia: projektowanie systemów produkcyjnych, podstawy zarządzania produkcją, zarządzanie logistyczne, laboratorium systemów ERP, zarządzanie bezpieczeństwem pracy i ryzykiem zawodowym, ergonomia przemysłowa, zarządzanie środowiskiem pracy.
Warunki przyjęć:
Świadectwo maturalne. Uzyskanie określonej liczby punktów w postępowaniu kwalifikacyjnym. Więcej informacji http://www.pw.edu.pl/Kandydaci
Efekty uczenia się
Semestr 1: | ||||||||||
Blok | Grupa | nazwa | ECTS | Wykłady | Ćwiczenia | Laboratoria | Projekt | Lekcje komputerowe | Suma | sylabus |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 Wykształcenia ogólnego | wspólna | Wychowanie fizyczne | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
2 Podstawowe | wspólna | Algebra i geometria analityczna | 4 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Analiza matematyczna | 6 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Ekonomia | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Matematyka dyskretna | 4 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Podstawy ergonomii | 3 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Podstawy informatyki | 4 | 30 | 0 | 30 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Podstawy zarządzania | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Propedeutyka prawa | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=28 | ||||||||||
3 Kierunkowe Menedżerskie | wspólna | Wprowadzenie do studiów menedżerskich | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
∑=2 | ||||||||||
Suma semestr: | ∑= | |||||||||
Semestr 2: | ||||||||||
Blok | Grupa | nazwa | ECTS | Wykłady | Ćwiczenia | Laboratoria | Projekt | Lekcje komputerowe | Suma | sylabus |
1 Wykształcenia ogólnego | wspólna | Język obcy | 4 | 0 | 60 | 0 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Wychowanie fizyczne | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=4 | ||||||||||
2 Podstawowe | wspólna | Fizyka 1 | 4 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Podstawy biznesu | 3 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Statystyka | 6 | 45 | 30 | 0 | 0 | 0 | 75 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Profil 1 | Technologie Chemiczne | Chemia analityczna | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Chemia ogólna i nieorganiczna | 3 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Laboratorium chemii analitycznej | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Laboratorium chemii ogólnej i nieorganicznej | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Metrologia, pomiary i automatyka | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Projektowanie i grafika inżynierska | 3 | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=14 | ||||||||||
Profil 2 | Technologie Elektroniczne | Elementy elektroniczne | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Materiały dla elektroniki i optoelektroniki | 2 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Nanotechnologia | 2 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | sylabus |
  |   | Podstawy miernictwa | 2 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Wstęp do mikrosystemów | 2 | 375 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 | sylabus |
  |   | Wstęp do teorii obwodów i sygnałów elektronicznych | 2 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Profil 3 | Technologie Elektryczne | Materiałoznawstwo | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Metrologia | 3 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Podstawy elektrotechniki | 5 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Projektowanie i grafika inżynierska | 3 | 15 | 0 | 0 | 30 | 0 | 45 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Profil 4 | Technologie Budowlane | Materiałoznawstwo | 6 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 40 | sylabus |
  |   | Materiały budowlane | 4 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Miernictwo budowlane | 4 | 15 | 15 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Projektowanie i grafika inżynierska | 3 | 15 | 0 | 0 | 30 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Systematyka i zadania budowlanych dzieł inżynierskich | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=19 | ||||||||||
Profil 5 | Technologie informatyczne | Algorytmy i struktury danych | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Architektura systemów komputerowych | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Bezpieczeństwo systemów informatycznych | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Podstawy programowania | 3 | 15 | 0 | 30 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Projektowanie interfejsów | 3 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Suma semestr: | ∑= | |||||||||
Semestr 3: | ||||||||||
Blok | Grupa | nazwa | ECTS | Wykłady | Ćwiczenia | Laboratoria | Projekt | Lekcje komputerowe | Suma | sylabus |
1 Wykształcenia ogólnego | wspólna | Język obcy | 4 | 0 | 60 | 0 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Wychowanie fizyczne | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=4 | ||||||||||
2 Podstawowe | wspólna | Fizyka 2 | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=3 | ||||||||||
3 Kierunkowe Informatyczne | wspólna | Bazy danych | 3 | 15 | 0 | 30 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
∑=3 | ||||||||||
3 Kierunkowe Menedżerskie | wspólna | Badania marketingowe | 2 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Podstawy marketingu | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Rachunkowość finansowa | 4 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
∑=9 | ||||||||||
3 Kierunkowe Organizacyjne | wspólna | Organizacja technicznego przygotowania produkcji | 2 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=2 | ||||||||||
Profil 1 | Technologie Chemiczne | Chemia fizyczna | 3 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Inżynieria chemiczna i procesowa | 3 | 30 | 15 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Materiałoznawstwo i korozja | 2 | 225 | 225 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=8 | ||||||||||
Profil 2 | Technologie Elektroniczne | Elementy fotoniczne | 3 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | sylabus |
  |   | Metody diagnostyki elementów elektronicznych | 3 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | sylabus |
  |   | Układy elektroniczne i wstęp do mikroelektroniki | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
∑=9 | ||||||||||
Profil 3 | Technologie Elektryczne | Elektrotechnika | 4 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Podstawy elektroniki i energoelektroniki | 5 | 30 | 15 | 15 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
∑=9 | ||||||||||
Profil 4 | Technologie Budowlane | Mechanika budowli | 5 | 30 | 15 | 0 | 15 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Wytrzymałość materiałów | 6 | 30 | 15 | 15 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
∑=11 | ||||||||||
Profil 5 | Technologie informatyczne | Programowanie sieciowe | 5 | 15 | 0 | 45 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Projektowanie serwisów internetowych | 4 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
∑=9 | ||||||||||
T - Technologiczny | profil informatyczny | Architektura systemów komputerowych | 2 | 210 | 0 | 0 | 0 | 0 | 14 | sylabus |
∑=0 | ||||||||||
Suma semestr: | ∑= | |||||||||
Semestr 4: | ||||||||||
Blok | Grupa | nazwa | ECTS | Wykłady | Ćwiczenia | Laboratoria | Projekt | Lekcje komputerowe | Suma | sylabus |
1 Wykształcenia ogólnego | wspólna | Język obcy | 4 | 0 | 60 | 0 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Wychowanie fizyczne | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=4 | ||||||||||
3 Kierunkowe Menedżerskie | wspólna | Rachunek kosztów w przedsiębiorstwie | 2 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=2 | ||||||||||
3 Kierunkowe Organizacyjne | wspólna | Organizacja i normowanie pracy | 3 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Organizacja produkcji | 5 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
∑=8 | ||||||||||
Profil 1 | Technologie Chemiczne | Aparatura procesowa | 4 | 15 | 15 | 30 | 0 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Chemia organiczna | 2 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Laboratorium inżynierii chemicznej i procesowej | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Podstawy biochemii | 2 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Zagrożenia i bezpieczeństwo chemiczne | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Zarządzanie produktami chemicznymi REACH | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Profil 2 | Technologie Elektroniczne | Inżynieria montażu urządzeń elektronicznych | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Podstawy automatyzacji | 2 | 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | sylabus |
  |   | Podstawy technologii przyrządów, układów i systemów | 3 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Problemy bezpieczeństwa pracy | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Projektowanie obwodów drukowanych | 2 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | sylabus |
  |   | Wstęp do systemów mikroprocesorowych | 2 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Profil 3 | Technologie Elektryczne | Instalacje elektryczne | 2 | 0 | 0 | 0 | 30 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Komputerowe wspomaganie prac inżynierskich | 2 | 15 | 0 | 0 | 15 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Konstrukcje elektromechaniczne w przemyśle | 2 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Maszyny i napęd elektryczny | 4 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Podstawy elektroenergetyki | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=12 | ||||||||||
Profil 4 | Technologie Budowlane | Budownictwo ogólne i konstrukcje budowlane cz.1 | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Chemia budowlana | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Instalacje budowlane | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Procesy technologiczne w robotach budowlanych | 4 | 45 | 0 | 0 | 15 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Zarządzanie przedsięwzięciem inwestycyjno-budowlanym. Etap przygotowania | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Profil 5 | Technologie informatyczne | Administracja baz danych | 4 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Administracja systemami operacyjnymi | 4 | 15 | 0 | 30 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Metody wytwarzania oprogramowania | 3 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Projektowanie hurtowni danych | 2 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=13 | ||||||||||
Specjalność 1 | Jakość i informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem | Systemy operacyjne | 3 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=3 | ||||||||||
Specjalność 2 | Zarządzanie produkcją i środowiskiem pracy | Zarządzanie bezpieczeństwem pracy i ryzykiem zawodowym | 3 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=3 | ||||||||||
Suma semestr: | ∑= | |||||||||
Semestr 5: | ||||||||||
Blok | Grupa | nazwa | ECTS | Wykłady | Ćwiczenia | Laboratoria | Projekt | Lekcje komputerowe | Suma | sylabus |
3 Kierunkowe Informatyczne | wspólna | Informatyczne systemy zarządzania | 3 | 15 | 0 | 30 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Sieci komputerowe | 2 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=5 | ||||||||||
3 Kierunkowe Organizacyjne | wspólna | Sterowanie procesami produkcyjnymi | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=3 | ||||||||||
Profil 1 | Technologie Chemiczne | Laboratorium chemii organicznej | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Technologia chemiczna 1 cz1 (nieorganiczna i organiczna) | 2 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Technologia chemiczna 2 cz.1 (polimery i biotechnologie | 2 | 525 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | sylabus |
∑=5 | ||||||||||
Profil 2 | Technologie Elektroniczne | Kompatybilność elektromagnetyczna | 2 | 270 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Techniki konstrukcji urządzeń elektronicznych | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=5 | ||||||||||
Profil 3 | Technologie Elektryczne | Automatyzcja procesów produkcyjnych | 2 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń elektrycznych | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Inżynieria elektryczna transportu | 2 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=5 | ||||||||||
Profil 4 | Technologie Budowlane | Budownictwo ogólne i konstrukcje budowlane cz.2 | 3 | 30 | 0 | 0 | 15 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Zarządzanie przedsięwzięciem inwestycyjno-budowlanym. Etap realizacji | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=5 | ||||||||||
Profil 5 | Technologie informatyczne | Grafika komputerowa | 3 | 15 | 0 | 30 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Programowanie aplikacji | 2 | 0 | 0 | 30 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=5 | ||||||||||
Specjalność 1 | Jakość i informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem | Inżynieria oprogramowania | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Koszty jakości | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Projekt przejściowy | 5 | 0 | 0 | 0 | 60 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Projektowanie systemów zarządzania jakością | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Zintegrowane systemy zarządzania | 3 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=15 | ||||||||||
Specjalność 2 | Zarządzanie produkcją i środowiskiem pracy | Ergonomia przemysłowa | 3 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Podstawy zarządzania produkcją | 4 | 15 | 0 | 30 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Projekt przejściowy | 5 | 0 | 0 | 0 | 60 | 0 | 60 | sylabus |
  |   | Projektowanie systemów produkcyjnych | 3 | 15 | 0 | 15 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=15 | ||||||||||
Specjalności | wspólna | Przedmioty fakultatywne specjalności | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=2 | ||||||||||
Obieralne | Kreatywny Semestr Projektowania | Informacje | ||||||||
Suma semestr: | ∑= | |||||||||
Semestr 6: | ||||||||||
Blok | Grupa | nazwa | ECTS | Wykłady | Ćwiczenia | Laboratoria | Projekt | Lekcje komputerowe | Suma | sylabus |
1 Wykształcenia ogólnego | wspólna | Historia Gospodarcza | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Psychologia | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=6 | ||||||||||
2 Podstawowe | wspólna | Ekologia wytwarzania i ochrona środowiska | 2 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
3 Kierunkowe Organizacyjne | wspólna | Zarządzanie jakością | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=3 | ||||||||||
Profil 1 | Technologie Chemiczne | Technologii chemiczna 1 cz.2 (nieorganicznej i organicznej) | 2 | 300 | 225 | 0 | 0 | 0 | 35 | sylabus |
  |   | Projektowanie procesów technologicznych | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Technologia chemiczna 2 cz.2 (polimery i biotechnologie) | 2 | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | sylabus |
∑=6 | ||||||||||
Profil 2 | Technologie Elektroniczne | Inżynieria produkcji materiałów i struktur elektronicznych | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Specyficzne badania i certyfikacja wyrobów | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 20 | sylabus |
  |   | Uzysk i niezawodność w elektronice | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
∑=6 | ||||||||||
Profil 3 | Technologie Elektryczne | Badanie i diagnostyka maszyn i aparatów elektrycznych | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Ekologiczne oddziaływanie systemów prądu stałego i przemiennego | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Eksploatacja urządzeń elektrycznych powszechnego użytku | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Elektrokonstrukcje pojazdów | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=6 | ||||||||||
Profil 4 | Technologie Budowlane | Kosztorysowanie w budownictwie | 2 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Procesy technologiczne w produkcji wyrobów budowlanych | 4 | 30 | 0 | 0 | 15 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Systemy konstrukcyjno-technologiczne w budownictwie | 1 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
∑=7 | ||||||||||
Profil 5 | Technologie informatyczne | Implementacja informatycznego systemu zarządzania | 4 | 15 | 0 | 0 | 30 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Projektowanie i administracja sieci komputerowych | 3 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
∑=7 | ||||||||||
Specjalność 1 | Jakość i informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem | Programowanie w sieciach komputerowych | 4 | 15 | 0 | 30 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Projektowanie informatycznych systemów zarządzania | 4 | 15 | 0 | 0 | 30 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Seminarium dyplomowe | 2 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
∑=10 | ||||||||||
Specjalność 2 | Zarządzanie produkcją i środowiskiem pracy | Laboratorium systemów ERP | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Seminarium dyplomowe | 2 | 0 | 15 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
  |   | Zarządzanie logistyczne | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
  |   | Zarządzanie środowiskiem pracy | 2 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 15 | sylabus |
∑=9 | ||||||||||
Specjalności | wspólna | Przedmioty fakultatywne specjalności | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=2 | ||||||||||
Obieralne | Kreatywny Semestr Projektowania | Informacje | ||||||||
Suma semestr: | ∑= | |||||||||
Semestr 7: | ||||||||||
Blok | Grupa | nazwa | ECTS | Wykłady | Ćwiczenia | Laboratoria | Projekt | Lekcje komputerowe | Suma | sylabus |
1 Wykształcenia ogólnego | wspólna | Ochrona własności intelektualnej | 4 | 30 | 0 | 15 | 0 | 0 | 45 | sylabus |
  |   | Socjologia | 3 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=7 | ||||||||||
2 Podstawowe | wspólna | Badania operacyjne | 4 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=4 | ||||||||||
3 Kierunkowe Organizacyjne | wspólna | Logistyka w przedsiębiorstwie | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=2 | ||||||||||
Specjalności | wspólna | Praktyka zawodowa | 0 | 165 | 0 | 0 | 0 | 0 | 160 | sylabus |
  |   | Przedmioty fakultatywne specjalności | 2 | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | sylabus |
∑=2 | ||||||||||
Obieralne | Kreatywny Semestr Projektowania | Informacje | ||||||||
Suma semestr: | ∑= |
Efekty kierunkowe
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt K_W01
- ma podstawową wiedzę w zakresie matematyki, statystyki i badań operacyjnych tzn. liczby zespolonych, wielomianów, macierzy, działań na macierzach, wyznaczników i ich podstawowych własności, układów równań liniowych, geometrii analitycznej, ciągów liczbowych i ich granic, granic i ciągłość funkcji jednej zmiennej, pochodnych i jej interpretacji i zastosowania, całki nieoznaczonej i całki oznaczonej, szeregów liczbowych i potęgowych, elementów rachunku różniczkowego i całkowego dwóch i trzech zmie
- Efekt K_W02
- ma uporządkowaną wiedzę w zakresie dynamiki punktów materialnych, prędkości, siły, przyspieszenia, równania ruchu, energii, pędu, prawa zachowania, dynamiki ciała sztywnego, ruchu obrotowego, prędkości kątowej, tensor bezwładności sprężystości, hydrostatyki, hydrodynamiki, przepływu cieczy nielepkiej, Lepkości, przepływu cieczy lepkiej, przepływu laminarnego, przepływu turbulentnego, liczby Reynoldsa, podstawowych właściwości światła, prędkości światła w różnych ośrodkach, załamania światła, soc
- Efekt K_W03
- ma elementarną wiedzę w zakresie budowy materii i klasyfikacji pierwiastków, podstawowych pojęć i praw chemii, wiązań chemicznych, podstaw chemii nieorganicznej, organicznej, analitycznej i fizycznej, transportu ciepła i masy, rozdzielania mieszanin, podstaw technologii chemicznej.
- Efekt K_W04
- ma elementarną wiedzę w zakresie rynku i gospodarki rynkowej, teorii zachowania się konsumenta, teorii produkcji, modeli konkurencji rynkowej, równowagi mikroekonomicznej, alternatywnej teorii przedsiębiorstwa, rynków czynników produkcji, równowagi konkurencyjnej i elementów teorii dobrobytu, gospodarki narodowej, równowagi makroekonomicznej, produktu społecznego, dochodu narodowego, budżet państwa, deficytu i długu publicznego, pieniądza i systemu bankowego, rynku pieniądza, makroekonomii keyne
- Efekt K_W05
- ma elementarną wiedzę z zakresu prawa działalności gospodarczej - wpisy, koncesje, zezwolenia, Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestr Przedsiębiorców, Spółek prawa handlowego, fundacji i stowarzyszenia. Ochrona konkurencji i konsumenta. Prawo ubezpieczeń gospodarczych, prawa upadłościowego, postępowania układowego, odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania, umów o usługi: o dzieło, zlecenie, agencyjna, rachunku bankowego, rodzaju i przyczyn powstawania zobowiązania,
- Efekt K_W06
- ma elementarną wiedzę z zakresu marketingu, jego miejsca w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa, otoczenia rynkowego przedsiębiorstwa, marketingu dobru produkcyjnych i konsumpcyjnych, towarów, usług i informacji, zachowania nabywców, systemu informacji marketingowej, segmentacji rynku i pozycjonowanie oferty, decyzji marketingowych dotyczących produktu, cen, promocji i dystrybucji, etapów i procedur zarządzania marketingowego, marketingu i konkurowania w nowej gospodarce - marketing partnerski.
- Efekt K_W07
- ma podstawową wiedzę z polityki ekologicznej państwa, procesów zachodzących w biosferze, ochrony litosfery, hydrosfery i atmosfery, ochrony przyrody i krajobrazu, zanieczyszczenia naturalnego i antropogennego oraz ich oddziaływanie na środowisko, rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, monitoringu zanieczyszczeń, gospodarki wodnej: ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, gospodarowania powierzchnią Ziemi i rekultywacja terenów zdegradowanych, gospodarki odpadami: recykling surowcowy i materia
- Efekt K_W08
- ma uporządkowaną wiedzę w zakresie zarządzanie, w tym jego istoty i znaczenie, instytucji w otoczeniu jako obiektu zarządzania, procesu zarządzania produkcją: planowania, sterowania, kontrolowania, procesów zarządzania zasobami ludzkimi: organizowania zatrudnienia, kierowania, motywowania i kontrolowania, cech i celów organizacji oraz jej części składowych, struktur organizacyjnych - typów struktur i ich projektowania w zależności od warunków techniczno-organizacyjnych, procesów informacyjno-dec
- Efekt K_W09
- ma uporządkowaną wiedzę w zakresie systemów finansowych państwa w gospodarce rynkowej, strumieni i zasobów finansowych w gospodarce, powiązań systemu finansowego przedsiębiorstwa z systemem finansowym państwa, zasad finansowania i inwestowania - kapitał obcy i jego pozyskiwanie, kosztów kapitału własnego i długów, inwestowania, metod oceny projektów inwestycyjnych, rachunkowości, jako systemu informacyjnego przedsiębiorstwa, Zasad i podstaw prawnych rachunkowości, majątku i kapitał przedsiębiors
- Efekt K_W10
- ma elementarną wiedzę z zakresu zarządzania produkcją i usługami, produktu (wyrób lub usługa): projektowanie, jakość, niezawodność, konkurencja, prognozowanie popytu, wybór i projektowanie procesu technologicznego, procesu: rozmieszczenie urządzeń (przedmiotowe, technologiczne, mieszane), normatywy sterowania przepływem produkcji, sterowania wewnątrzkomórkowego i zewnątrzkomórkowego, zarządzania zdolnością produkcyjną, analizy przepływu produkcji - metod symulacyjnych i analitycznych, przedsiębi
- Efekt K_W100
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania zintegrowanych informatycznych systemów wspomagających zarządzanie przedsiębiorstwem przemysłu elektromaszynowego bazujących na modelach MRP/MRPII/ERP z wykorzystaniem dedykowanych pakietów oprogramowania (MFG/PRO).
- Efekt K_W101
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie badania i oceny warunków pracy w przedsiębiorstwie, niezbędną do opracowywania i wdrażania systemów zarządzania środowiskiowego, bezpieczeństwem pracy, jakością, zarządzania zdrowiem, odpowiedzialnością społeczną biznesu, GMP, GHP, HACCP.
- Efekt K_W11
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu, zarządzania jakością i bezpieczeństwem, znaczenia zarządzania jakością w przedsiębiorstwie, filozofii zarządzania jakością, zasad zarządzania jakością, środowiska zarządzania jakością, kosztów jakości, metod i techniki zarządzania jakością, wdrażania zarządzania jakością, standardów systemów zarządzania jakością: system zarządzania jakością - ISO z serii 9000, system bezpieczeństwa produktu, systemy dobrej praktyki, system zarządzania bezpieczeństwem pracy, sys
- Efekt K_W12
- ma usystematyzowaną wiedzę z zakresu znaczenia i zadań logistyki, procesów logistycznych, podstaw i istoty podejścia systemowego w logistyce, systemów logistycznych, infrastruktury procesów logistycznych, logistyki zaopatrzenia, logistyki produkcji, logistyki dystrybucji, łańcucha logistycznego, podziału łańcucha logistycznego, procesu tworzenia wartości w łańcuchu logistycznym, efektywności systemów logistycznych i jej pomiaru, kosztów logistycznych, projektowania systemów logistycznych, komput
- Efekt K_W13
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie nauki o materiałach, materiałach technicznych: naturalne (drewno) i inżynierskie (metalowe, polimerowe, ceramiczne, kompozytowe) - porównania ich struktury, własności i zastosowań, zasad doboru materiałów inżynierskich, podstaw projektowania materiałowego, źródeł informacji o materiałach inżynierskich, ich własnościach i zastosowaniach, umocnienia metali i stopów oraz kształtowania ich struktury i własności metodami technologicznymi (krystalizacja, odkształc
- Efekt K_W14
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu projektowania inżynierskiego i grafiki inżynierskiej: projektowania obiektów i procesów jako podstawowych elementów działalności inżynierskiej, holistycznego ujęcia procesu projektowania. Układy techniczne (maszyny, urządzenia, infrastruktury i procesów w ujęciu systemowym, formułowania i analizy problemu, poszukiwania koncepcji rozwiązania - metody i techniki wspomagającej, kształtowania wybranych charakterystyk obiektów technicznych - obliczeń inżynierskich, s
- Efekt K_W15
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie procesów produkcyjnych: procesów ciągłych i dyskretnych, wyboru procesu i technologii wytwarzania, analizy procesu przepływu produkcji, projektowania przepływu produkcji, organizacji i form przepływu produkcji, optymalizacji przebiegu procesów produkcyjnych, projektowania systemów produkcyjnych - produkcja seryjna, jednostkowa, technologia grupowa, elastyczne systemy produkcyjne, ewidencja i kontrolowanie przepływu produkcji, dokumentacja związana z przepływ
- Efekt K_W16
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych: mechanizacji, automatyzacji, robotyzacji procesów produkcyjnych, struktury funkcjonalnej sterowania numerycznego i automatycznej regulacji, rodzajów sygnałów - układy ciągłe i dyskretne, technicznych możliwości systemów automatyzacji - układów mechanicznych, hydraulicznych, pneumatycznych, elektrycznych i mieszanych, podstawy sterowania cyfrowego, struktury i funkcji zautomatyzowanych systemów produkcyjnych, ty
- Efekt K_W17
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie metrologii: pomiaru jako źródła informacji, wielkości, pomiaru, wzorca, przyrządów pomiarowych, przetworników pomiarowych, międzynarodowego układu jednostek miar, błędu pomiaru, źródła błędów, niepewności pomiaru, wyrażania i wyznaczania niepewności pomiaru według przewodnika ISO, metrologii wielkości geometrycznych: specyfikacja geometrii wyrobów, wzorce długości i kąta, przyrządy pomiarowe i pomiary długości, kąta, odchyłek geometrycznych oraz chropowatośc
- Efekt K_W18
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu informatyki i komputerowego wspomagania prac inżynierskich: architektury systemów komputerowych, podstaw algorytmiki, baz danych i relacyjnych bazy danych, kompilatorów i języków programowania, programowania proceduralnego i obiektowego, technik multimedialnych, Sieci komputerowych i aplikacji sieciowych, systemów komputerowego wspomagania: projektowania - CAC (Computer Aided Design), wytwarzania - CAM (Computer Aided Manufacturing) projektowania materiałowego -
- Efekt K_W19
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie systematyki budowlanych dzieł inżynierskich i ich właściwościami związanymi z zaspokajanymi przez nie potrzeb
- Efekt K_W20
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu mechaniki budowli, przebiegu wykresów sił wewnętrznych w konstrukcjach statycznie wyznaczalnych i prostych konstrukcjach statycznie niewyznaczalnych oraz z podstawowymi metodami określania wielkości statycznych w konstrukcjach
- Efekt K_W21
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstawowych właściwości wytrzymałości materiałów, pojęć stanu naprężenia, odkształcenia i przemieszczenia oraz zależności i związków pomiędzy nimi, wyznaczanie sił przekrojowych w statycznie wyznaczalnych płaskich układach prętowych
- Efekt K_W22
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu działań, które trzeba wykonać w etapie przygotowania inwestycyjnego budowlanego przedsięwzięcia, oraz metodami dochodzenia do optymalnych decyzji oraz jego realizacji i przekazywaniu do eksploatacji.
- Efekt K_W23
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstawowych pojęć, definicji i i obowiązujących głównych przepisów w zakresie budownictwa, podstawowych układów nośnych i ustrojów konstrukcyjnych oraz ich elementów, właściwego ich doboru, obciążeń działających na konstrukcję budynków i budowli.
- Efekt K_W24
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu takich instalacji sanitarnych jak: wodna i kanalizacji, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, spalinowa oraz instalacji elektrycznej i systemów ciepłowniczych
- Efekt K_W25
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie zagadnień związanych z chemią materiałów budowlanych oraz ich podstawowych charakterystyk.
- Efekt K_W26
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu podziału realizacji przedsięwzięcia budowlanego na poszczególne procesy technologiczne, znajomości typowych technologicznych procesów w realizacji przedsięwzięcia, umiejętności doboru rodzajów środków mechanizacji do poszczególnych procesów mechanizacji.
- Efekt K_W27
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstawowych pojęć dotyczących budownictwa systemowego oraz korzyści wynikających z jego zastosowania, znajomości podstawowych systemów budownictwa systemowego mieszkalnego i halowego
- Efekt K_W28
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu produkcji wyrobów i prefabrykatów: betonowych, drewnianych i stalowych, procesów technologicznych i metod organizacyjnych realizacji procesów podstawowych.
- Efekt K_W29
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie zagadnień dotyczących nakładów inwestycyjnych, umiejętność ustalania wartości kosztorysowej inwestycji budowlanej, zasad sporządzania opracowań kosztowych i przedmiarowania w poszczególnych stadiach dokumentacji.
- Efekt K_W30
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu wiązań chemicznych na poziomie molekularnym oraz rodzaje oddziaływań w układach makroskopowych.
- Efekt K_W31
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstawowych pojęć i najważniejszych zagadnień z dziedziny chemii organicznej, najważniejszych grup związków organicznych i ich własności a także wpływem chemii organicznej na różne dziedziny życia i gospodarki.
- Efekt K_W32
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie głównych działów chemii fizycznej: statyki, termodynamiki chemicznej, kinetyki, elektrochemii i spektroskopii molekularnej.
- Efekt K_W33
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu podstawowych wiadomości inżynierii chemicznej i procesowej, przenoszenia pędu, energii i masy, zasad bilansowania oraz inżynierii reaktorów chemicznych i bioreaktorów.
- Efekt K_W34
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu podstaw biochemii komórki, biochemii białek, cukrów i kwasów nukleinowych, podstawowych pojęć i terminów enzymologii, metod oczyszczania białek, podstawowe elementy struktury i metody ich ustalania. Enzymy w przemyśle, biotechnologii i medycynie.
- Efekt K_W35
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie chemii organicznej, najważniejszych grup związków organicznych i ich własności a także wpływem chemii organicznej na różne dziedziny życia i gospodarki.
- Efekt K_W36
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu: podstaw teorii wybranych procesów realizowanych w aparatach procesowych, obliczeń inżynierskich prowadzonych w związku z realizowanym procesem, budowy i zasady działania wybranych aparatów procesowych, a także umiejętność doboru aparatury ze względu na prowadzony proces jednostkowy.
- Efekt K_W37
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie zagrożeń występujących w procesach chemicznych oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie zapobiega wypadkom.
- Efekt K_W38
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu zarządzania produkcją z uwzględnieniem wymagań w zakresie jakości, bezpiecznego stosowania, składowania, transportu oraz utylizacji chemikaliów, podstawowych regulacji prawnych w zakresie zarządzania chemikaliami (karta bezpieczeństwa substancji, recykling, utylizacja) oraz programów realizowanych przez przemysł w tym zakresie, REACH – Regulation Evaluation Authorization Restriction of Chemicals.
- Efekt K_W39
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie zasad technologicznych stosowanych przy organizacji procesów przemysłu chemicznego na trzech poziomach: procesu chemicznego w reaktorze przemysłowym, układu technologicznego złożonego z wielu aparatów (reaktorów i in.), przedsiębiorstwa o złożonym programie produkcyjnym.
- Efekt K_W40
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu projektowania i wdrażania procesu technologicznego w skali przemysłowej, metodyki opracowywania technologii syntezy chemicznej i biochemicznej pod kątem.
- Efekt K_W41
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstawowych pojęć dotyczących sygnałów oraz podstawowej wiedzy z zakresu stało- i zmiennoprądowych obwodów elektrycznych i metod ich rozwiązywania
- Efekt K_W42
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu zasad działania i przebiegu charakterystyk elektrycznych podstawowych elementów elektronicznych
- Efekt K_W43
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie mikrosystemów, popularnie zwanej MEMS (micro-electrical-mechanical-systems).
- Efekt K_W44
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu nanonauk a także uwarunkowań technologicznych i technicznych ich praktycznej realizacji oraz klasycznych i fundamentalnych ograniczeń związanych z wytwarzaniem struktur w skali nanometrycznej.
- Efekt K_W45
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstaw działania, konstrukcji i zastosowań elementów fotonicznych, będących podstawą funkcjonowania współczesnych układów przetwarzania i zapisu informacji oraz systemów telekomunikacyjnych.
- Efekt K_W46
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu elektrycznych metod diagnostyki współczesnych elementów elektronicznych ze szczególnym zwróceniem uwagi na elementy półprzewodnikowe
- Efekt K_W47
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie budowy i projektowania wybranych układów elektronicznych, analizy ich parametrów oraz doboru właściwego rozwiązania do wybranego typu aplikacji.
- Efekt K_W48
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu technologii wytwarzania przyrządów elektronicznych, układów i systemów mikroelektronicznych, optoelektronicznych i mikro(opto)mechanicznych,
- Efekt K_W49
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie projektowania i działania prostych systemów opartych na mikrokontrolerach oraz elementarnych umiejętności programowania mikrokontrolerów.
- Efekt K_W50
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu funkcjonalnych, konstrukcyjnych, środowiskowych, technologicznych i ekonomicznych uwarunkowań projektowania obwodów drukowanych.
- Efekt K_W51
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie doboru systemów automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych dotyczących produkcji sprzętu elektronicznego.
- Efekt K_W52
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu technologii i technik montażu sprzętu stosowanych we współczesnej elektronice.
- Efekt K_W53
- ma usystematyzowaną wiedzę o procesie konstruowania, wpływie narażeń środowiskowych na podzespoły i urządzenia elektroniczne, zna podstawowe pojęcia z niezawodności oraz metodykę postępowania przy konstruowaniu modułowych urządzeń elektronicznych
- Efekt K_W54
- ma uporządkowaną wiedzę o mechanizmach powstawania i przenoszenia zaburzeń elektromagnetycznych w urządzeniach elektronicznych oraz podstawowych normach na kompatybilność elektromagnetyczną dla urządzeń profesjonalnych i sprzętu powszechnego użytku.
- Efekt K_W55
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie oceny niezawodności elementów, urządzeń i systemów elektronicznych, projektowania niezawodnych elementów i urządzeń oraz podstawowymi metodami kontroli, monitorowania i sterowania jakością produkcji.
- Efekt K_W56
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu modułów oceny zgodności obowiązujących w Unii Europejskiej, wymagań prawnych dla sprzętu elektrycznego (elektrotechnicznego i elektronicznego) stawianym producentom,
- Efekt K_W57
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie projektowania materiałów i struktur elektronicznych oraz projektowania procesów ich wytwarzania.
- Efekt K_W58
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu projektowania, produkcji i używania urządzeń elektronicznych, uwarunkowań prawnych europejskich i krajowych związanych z ochroną środowiska w produkcji przemysłowej.
- Efekt K_W59
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstaw elektrotechniki obliczeń rozpływu prądu i mocy w liniowych obwodach rozgałęzionych.
- Efekt K_W60
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu analizy obwodów elektrycznych prądu stałego i zmiennego w stanie ustalonym i nieustalonym oraz syntezy parametrów obwodu o zadanej charakterystyce
- Efekt K_W61
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie doboru urządzeń elektronicznych do zastosowań w łączności, wyboru urządzeń przekształtnikowych do zastosowań przemysłowych, pomiarów wielkości elektrycznych oscyloskopami
- Efekt K_W62
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu kluczowych aspektów organizacyjno-prawnych oraz techniczno-ekonomicznych działania sektora elektroenergetycznego oraz jego części składowych, koniecznych do jego prawidłowej analizy za pomocą metod i narzędzi z dziedziny ekonomiki i zarządzania
- Efekt K_W63
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie budowy i zasady działania maszyn elektrycznych oraz napędu elektrycznego, charakterystyk mechanicznych i regulacyjnych maszyn elektrycznych.
- Efekt K_W64
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu pojęć związanych z architekturą systemów komputerowych, ich oprogramowaniem oraz zastosowaniem zwłaszcza w zakresie wspomagania praz inżynierskich.
- Efekt K_W65
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie konstrukcji, zasad działania i podstaw klasycznej teorii maszyn elektrycznych najczęściej stosowanych w przemyśle elektromaszynowym: transformatorów, generatorów mocy, silników indukcyjnych i maszyn komutatorowych
- Efekt K_W66
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu instalacji elektrycznych i podstawowych etapów projektowania tych instalacji.
- Efekt K_W67
- ma usystematyzowaną wiedzę z zakresie programowanych urządzeń do automatyzacji procesów, podstaw programowania sterowników przemysłowych.
- Efekt K_W68
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa elektrycznego: działania prądu na organizm ludzki, zagrożeń dla ludzi ze strony urządzeń elektrycznych, ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej.
- Efekt K_W69
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie technicznych właściwości systemów i środków transportu elektrycznego, ekologicznych systemów transportu, wyznaczanie zużycia energii na cele transportowe, oceny specyfiki technicznej systemów transportu elektrycznego w zależności od zapotrzebowania na przewozy.
- Efekt K_W70
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu wpływu energii elektrycznej i elektromagnetycznej pochodzącej z pracujących urządzeń i systemów, pochodzenia naturalnego na funkcjonowanie urządzeń w pobliżu.
- Efekt K_W71
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie doboru typu konstrukcji pojazdu do zastosowania, właściwości pojazdów trakcyjnych.
- Efekt K_W72
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu zagadnień diagnostycznych maszyn elektrycznych, umiejętność analizy sygnału pomiarowego w ujęciu diagnostycznym, zasad prawidłowej eksploatacji i metod diagnozowania stanu technicznego maszyn i aparatów elektrycznych.
- Efekt K_W73
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstawowych typów maszyn elektrycznych sprzętu powszechnego użytku, obszaru ich zastosowań, charakterystyk napędowych oraz parametrów eksploatacyjnych.
- Efekt K_W74
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu narzędzi wspomagających rozwiązywanie różnorodnych zagadnień matematycznych, inżynierskich i innych za pomocą komputera.
- Efekt K_W75
- ma usystematyzowaną wiedzę z zakresu programowania w języku wyższego poziomu z położeniem nacisku na programowanie zorientowane obiektowo.
- Efekt K_W76
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu budowy i struktury współczesnych systemów komputerowych, w szczególności, infrastruktury fizycznej Centrów Przetwarzania Danych (CPD).
- Efekt K_W77
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie współcześnie stosowanych zaleceń i wymagań dotyczącymi bezpieczeństwa systemów informatycznych, zaleceń i rozwiązań technicznych dotyczących bezpieczeństwa informacji w systemach informatycznych; ze szczególnym uwzględnieniem właściwego zarządzania konfiguracją i zmianami, szyfrowania i podpisu cyfrowego.
- Efekt K_W78
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu teorii, projektowania i wdrażania interfejsów użytkownika, możliwych rozwiązań technologicznych i metod ich doboru, miejsca, roli i znaczenia projektowania interakcji i interfejsów użytkownika w projektowaniu systemów informatycznych.
- Efekt K_W79
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie projektowania serwisów internetowych oraz podstaw e marketingu (w zakresie niezbędnym do budowy serwisu www), podstaw tworzenia grafiki użytkowej, projektowania serwisów internetowych i związanych z tym standardów, wyspecjalizowanych przedsiębiorstw (agencji interaktywnych) oraz zagadnienia z zakresu e-marketingu
- Efekt K_W80
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu programowania w sieciach komputerowych z położeniem nacisku na technologię WWW, podstawy języka opisu i prezentacji dokumentów (HTML), technologie i związane z nimi języki programowania (JavaScript, PHP, Java) oraz podstawy tworzenia i wykorzystywania usług sieciowych.
- Efekt K_W81
- ma usystematyzowaną wiedzę z zakresu teorii, projektowania instalacji, wdrożenia i eksploatacji systemów operacyjnych.
- Efekt K_W82
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu teorii, projektowania i wdrażania hurtowni danych. Poznanie obszarów stosowalności rozwiązań hurtowni danych w odniesieniu do obszarów zastosowań baz transakcyjnych.
- Efekt K_W83
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie architektury i sposobów zarządzania relacyjnymi bazami danych na przykładzie bazy danych Oracle 11g.
- Efekt K_W84
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu teorii, projektowania i wdrażania oprogramowania, procesu związanego z tworzeniem i wykorzystywaniem systemów informatycznych - cyklu życia oprogramowania.
- Efekt K_W85
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie implementacji aplikacji oraz zapoznanie z problemami implementacji oprogramowania w zależności od architektury aplikacji.
- Efekt K_W86
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu teorii i funkcjonowania oraz projektowania i zarządzania sieciami komputerowymi o różnym zakresie terytorialnym: od sieci lokalnych do sieci globalnych.
- Efekt K_W87
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie umiejętności budowy i integracji różnych komponentów środowiska informatycznego w jedno większe rozwiązanie informatyczne spełniające określone oczekiwania funkcjonalne co umożliwia studentom wykonania pełnej implementacji zaprojektowanego systemu informatycznego dla hipotetycznej firmy/usługi.
- Efekt K_W88
- ma uporządkowaną wiedzę w zakresie inżynierii oprogramowania, struktury i działania współczesnych systemów operacyjnych, zarówno scentralizowanych jak i rozproszonych, zarządzania procesami (koordynacja scentralizowana i rozproszona), zjawiska blokad, zarządzaniem pamięcią operacyjną, pamięcią wirtualną oraz pamięcią pomocniczą (systemy plików).
- Efekt K_W89
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie całego procesu związanego z tworzeniem i wykorzystywaniem systemów informatycznych - cyklu życia oprogramowania. Materiał obejmuje budowanie i zarządzanie projektem z zakresu informatyki i inżynierii oprogramowania, właściwą identyfikację i definicję wymagań oraz opis działań związanych z zapewnieniem odpowiedniej jakości powstającego oprogramowania. Zapoznanie z UML w modelowaniu i projektowaniu systemów.
- Efekt K_W90
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu projektowania zarządzania jakością, analizy procesowej organizacji ukierunkowanej na wymagania klienta, projektowania systemu zarządzania jakością wg wymagań PN EN ISO 9001:2001 oraz reprezentatywnych dokumentów tego systemu: polityki jakości, mapy procesów, karty zadań, karty wybranego procesu, procedury oraz wskazanych formularzy.
- Efekt K_W91
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie kosztów jakości w obszarach funkcjonalnych przedsiębiorstwa, sposobach wykorzystania parametru kosztów jakości w zarządzaniu przedsiębiorstwem
- Efekt K_W92
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu zintegrowanych systemów zarządzania jakością oraz innych nowoczesnych systemów zarządzania w tym zarządzania środowiskowego wg ISO 14001, zarządzania usługami wg ISO/IEC 20000, zarządzania bezpieczeństwem żywności wg ISO 22000, zarządzania bezpieczeństwem informacji wg ISO/IEC 27001, oraz bezpieczeństwem w łańcuchu dostaw wg ISO 28000.
- Efekt K_W93
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie informatycznych systemów zarządzania: procesów projektowania informatycznego systemu zarządzania, odpowiedzialności projektanta za jego kształt, nowoczesność, niezawodność, bezpieczeństwo, zdolność do ewolucji, a także terminowość i budżet projektu z uwzględnieniem ryzyk towarzyszących przedsięwzięciu projektowemu.
- Efekt K_W94
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu programowania w sieciach komputerowych z położeniem nacisku na technologię WWW, języków opisu dokumentu (HTML, XML), języki programowania (VBScript, JavaScript, PHP, JAVA), podstawy tworzenia i wykorzystywania usług sieciowych.
- Efekt K_W95
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie systemów zarządzania bhp, Zarządzaniem bhp i ergonomią, systemu zarządzania bhp wg PN-N-18001:2004, OHSAS 18001:2007.
- Efekt K_W96
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu metodyki projektowania systemów produkcyjnych, zasad analizy i diagnozy stanu istniejącego, formułowania zadania projektowego i zbioru ograniczeń.
- Efekt K_W97
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie podstawowych pojęć i problemów zarządzania produkcją oraz podstawowych metod i technik zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie.
- Efekt K_W98
- ma uporządkowaną wiedzę z zakresu przemysłowej w kształtowaniu warunków pracy i wizerunku przedsiębiorstwa oraz opracowania koncepcji projektu obiektu przemysłwego z uwzględnieniem zasad ergonomii.
- Efekt K_W99
- ma usystematyzowaną wiedzę w zakresie zarządzania logistycznego: analizy i projektowania łańcucha wartości dodanej i systemu jakości obsługi klienta, projektowania systemów i procesów logistycznych. oceny funkcjonalności. i rozwoju systemów i procesów logistycznych.
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt k_U01
- potrafi wykorzystywać nabytą wiedzę z matematyki i statystyki do opisu procesów zarządzania i budowy modeli ekonomicznych i zarządczych.
- Efekt k_U02
- potrafią pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych źródeł, integrować je, dokonywać interpretacji oraz wyciągać wnioski i formułować opije.
- Efekt k_U03
- potrafi pracować indywidualnie i w zespole, w tym także zarządzać swoim czasem oraz podejmować zobowiązania i dotrzymywać terminów.
- Efekt k_U04
- potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik w środowisku zawodowym oraz innych środowiskach, także z wykorzystaniem narzędzi informatycznych.
- Efekt k_U05
- posługuje się językiem angielskim w stopniu pozwalającym na po rozumieniu się przeczytaniu ze zrozumieniem tekstu i opisów programowych.
- Efekt k_U06
- potrafi wykorzystać nabytą wiedzę z zakresu nauki o organizacji do rozumienia podstaw teoretycznych, form organizacji oraz ogólnych zasad funkcjonowania organizacji i rozwiązywania pojawiających się problemów.
- Efekt k_U07
- ma umiejętności samokształcenia
- Efekt k_U08
- ma przygotowanie niezbędne do pracy w środowisku zawodowym oraz zna zasady bezpieczeństwa związany z tą pracą.
- Efekt k_U09
- potrafi ocenić przydatność rutynowych metod i narzędzi służących do rozwiązania prostego zadania menadżerskiego, typowego dla studiowanego kierunku studiów oraz wybrać i zastosować właściwą metodę i narzędzia.
- Efekt k_U10
- potrafi – zgodnie z zadaną specyfikacją – zaprojektować oraz zrealizować prosty proces, system, obiekt typowy dla studiowanego kierunku studiów, używając właściwych metod, technik i narzędzi.
- Efekt k_U100
- potrafi posługiwać się j zintegrowanymi systemami zarządzania jak i audytowania.
- Efekt k_U101
- potrafi posługiwać kompleksowymi procesami projektowania informatycznego systemu zarządzania
- Efekt k_U102
- potrafi wykorzystać podstawy teoretyczne praktyczne do zbudowania zaawansowanej, wielowarstwowej aplikacji internetowej.
- Efekt k_U103
- potrafi definiować, opracować i wdrożyć system zarządzania bhp wg PN-N-18001:2004, OHSAS 18001:2007.
- Efekt k_U104
- potrafi definiować strukturę systemów produkcyjnych, strukturę przestrzennej SP, rozmieszczanie stanowisk roboczych i ich wyposażenia technicznego, przepływ materiałów i zasileń energetycznych, ocenę kosztową projektu organizacji systemu produkcyjnego.
- Efekt k_U105
- potrafi posługiwać metodami i technikami stosowanymi w planowaniu, organizowaniu, kierowaniu, motywowaniu i kontroli produkcji w przedsiębiorstwie.
- Efekt k_U106
- potrafi wykorzystać zasady ergonomii przemysłowej do kształtowaniu warunków pracy i wizerunku przedsiębiorstwa.
- Efekt k_U107
- potrafi definiować łańcuch dostaw i systemu jakości obsługi klienta.
- Efekt k_U108
- potrafi posługiwać zestawem narzędzi do komputerowego wspomagania podejmowania decyzji menedżerskich z pomocą systemów ERP.
- Efekt k_U109
- potrafi wykorzystać zestaw narzędzi analitycznych pozwalających ocenić i wspomagać zarządzanie środowiskiem pracy w przedsiębiorstwie.
- Efekt k_U11
- potrafi dokonać matematycznego opisu zjawisk fizycznych i zagadnień technicznych; formułowania modeli matematycznych i ich stosowania.
- Efekt k_U12
- potrafi dokonać pomiaru podstawowych wielkości fizycznych; analizy zjawisk fizycznych i rozwiązywania zagadnień technologicznych w oparciu o prawa fizyki.
- Efekt k_U13
- potrafi definiować i analizować, procesy chemiczne i ich znaczenia w technologiach przemysłowych.
- Efekt k_U14
- potrafi posługiwać się podstawowymi procesami ekonomicznymi i zasadami sterowania tymi procesami.
- Efekt k_U15
- potrafi posługiwać się zasadami obowiązującymi w państwie prawa.
- Efekt k_U16
- potrafi wykorzystać planowanie marketingowe i realizować tego typu przedsięwzięcia.
- Efekt k_U17
- potrafi uwzględnić aspekty ekologiczne i ochrony środowiska przyrodniczego przy podejmowaniu decyzji i aktywności technologicznej.
- Efekt k_U18
- potrafi posługiwać podstawowymi zasadami z zakresu finansów i rachunkowości służącymi do prawidłowego funkcjonowania jednostek gospodarczych oraz ich finansowania.
- Efekt k_U19
- potrafi posługiwać się zarządzaniem procesami produkcyjnymi oraz usługami z wykorzystaniem narzędzi komputerowego wspomagania.
- Efekt k_U20
- potrafi definiować i posługiwać się podstawowymi zasadami zarządzania jakością i bezpieczeństwem w przedsiębiorstwie.
- Efekt k_U21
- potrafi posługiwać się systemami logistycznymi i projektować je z wykorzystaniem metod komputerowego wspomagania.
- Efekt k_U22
- potrafi wykorzystać dobór materiałów do zastosowania w technice z uwzględnieniem ich struktury i własności.
- Efekt k_U23
- potrafi posługiwać się projektowaniem inżynierskim obiektów i procesów technicznych z uwzględnieniem grafiki inżynierskiej oraz z zastosowaniem komputerowego wspomagania.
- Efekt k_U24
- potrafi posługiwać doborem procesów produkcyjnych oraz opracowywania dokumentacji związanej z przepływem produkcji.
- Efekt k_U25
- potrafi wykorzystać dobór systemów automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych w wybranym zakresie inżynierii produkcji
- Efekt k_U26
- potrafi korzystać z aparatury pomiarowej metrologii warsztatowej oraz metod oszacowania błędu pomiarów
- Efekt k_U27
- potrafi posługiwać się komputerowym wspomaganiem oraz metodami sztucznej inteligencji do rozwiązywania zadań technicznych
- Efekt k_U28
- potrafi definiować budowlane dzieła inżynierskie i ich właściwości związane z zaspokajanymi przez nie potrzeb
- Efekt k_U29
- potrafi posługiwać się przebiegiem wykresów sił wewnętrznych w konstrukcjach statycznie wyznaczalnych i prostych konstrukcjach statycznie niewyznaczalnych dotyczących mechaniki budowli.
- Efekt k_U30
- potrafi wykorzystać podstawowe właściwości wytrzymałości materiałów, rozumienie pojęcia stanu naprężenia, odkształcenia i przemieszczenia oraz zależności i związki pomiędzy nimi.
- Efekt k_U31
- potrafi definiować potrzeby, które są niezbędne na etapie przygotowania inwestycyjnego budowlanego przedsięwzięcia, oraz jego realizacji i przekazywaniu do eksploatacji.
- Efekt k_U32
- potrafi wykorzystać podstawowe pojęcia i definicje oraz obowiązujące przepisy w zakresie budownictwa, do doboru podstawowych układów nośnych i ustrojów konstrukcyjnych oraz ich elementów.
- Efekt k_U33
- potrafi posługiwać się nomenklaturą techniczną, podstawami projektowania instalacji sanitarnych, jak również zasadami ich bezpiecznego funkcjonowania i eksploatacji.
- Efekt k_U34
- potrafi definiować podstawowe i charakterystyczne zagadnienia związane z chemią materiałów budowlanych .
- Efekt k_U35
- potrafi wykorzystać znajomość podziału realizacji przedsięwzięcia budowlanego na poszczególne procesy technologiczne.
- Efekt k_U36
- potrafi definiować podstawowe pojęć dotyczących budownictwa systemowego oraz korzyści wynikających z jego zastosowania.
- Efekt k_U37
- potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu przemysłowej produkcji wyrobów i prefabrykatów: betonowych, drewnianych i stalowych, w zakresie procesów technologicznych i metod organizacyjnych realizacji procesów podstawowych.
- Efekt k_U38
- potrafi definiować nakładów inwestycyjne, wartość kosztorysową inwestycji budowlanej i sporządzać opracowania kosztowe i przedmiarowe w poszczególnych stadiach dokumentacji
- Efekt k_U39
- potrafi wykorzystać wiedzę nt. właściwości oraz metod otrzymywania pierwiastków oraz ich związków do produkcji substancji mających znaczenie we współczesnych technologiach.
- Efekt k_U40
- potrafi definiować zasady pracy w laboratorium analitycznymi i oznaczać substancje technikami klasycznymi i wybranymi instrumentalnymi
- Efekt k_U41
- potrafi wykorzystać zdobyte wiadomości na dalszych etapach studiów poświęconym zagadnieniom chemii fizycznej, a także ułatwić korzystanie z materiałów źródłowych z tej dziedziny.
- Efekt k_U42
- potrafi definiować zagadnienia inżynierii chemicznej i procesowej takie jak: przenoszenia pędu, energii i masy, zasad bilansowania oraz inżynierii reaktorów chemicznych i bioreaktorów.
- Efekt k_U43
- potrafi wykorzystać techniki stosowanych w biochemii i biotechnologii w sprawniejszym zarządzaniem tą gałęzią przemysłu
- Efekt k_U44
- potrafi definiować pojęcia i najważniejsze zagadnienia z dziedziny chemii organicznej, najważniejsze grupy związków organicznych i ich własnościami a także wpływ chemii organicznej na różne dziedziny życia i gospodarki.
- Efekt k_U45
- potrafi wykorzystać nabyte umiejętności w zakresie podstawowych obliczeń bilansowych, procesowych i inżynierskich.
- Efekt k_U46
- potrafi definiować zagrożenia występujące w procesach chemicznych oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie zapobiega wypadkom.
- Efekt k_U47
- Potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu zarządzania produkcją z uwzględnieniem wymagań w zakresie, jakości bezpiecznego stosowania, składowania, transportu oraz utylizacji chemikaliów od celów zawodowych.
- Efekt k_U48
- potrafi definiować podstawowe źródła surowców przemysłu chemicznego (rozmieszczenie, dostępność, prognozowane zasoby), najważniejsze procesy przetwarzające ropę naftową, gaz ziemny oraz węgiel w półprodukty wykorzystywane dalej w przemysłach petrochemicznym i chemicznym.
- Efekt k_U49
- potrafi wykorzystać wiedzę zdobytej na wcześniejszych latach studiów, do projektowania technologicznego.
- Efekt k_U50
- potrafi definiować podstawowe pojęcia dotyczące sygnałów oraz stało- i zmiennoprądowych obwodów elektrycznych i metod ich rozwiązywania
- Efekt k_U51
- potrafi wykorzystać zasady działania i przebiegi charakterystyk elektrycznych podstawowych elementów elektronicznych
- Efekt k_U52
- potrafi definiować podstawowe pojęcia z technologii mikrosystemowych, podstawowych elementów oraz podstawowych jej zastosowań
- Efekt k_U53
- potrafi wykorzystać podstawowe wiadomości na temat potencjału nanonauk a także uwarunkowań technologicznych i technicznych ich praktycznej realizacji.
- Efekt k_U54
- potrafi definiować wiedzę z zakresu fotoniki i jej zastosowań w nowoczesnych technikach społeczeństwa informacyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem technik przetwarzania i przesyłania informacji
- Efekt k_U55
- potrafi posługiwać się elektrycznymi metodami diagnostyki współczesnych elementów elektronicznych
- Efekt k_U56
- potrafi definiować i projektować wybranych układy elektroniczne, analizować ich parametrów oraz dobierać właściwe rozwiązania do wybranego typu aplikacji.
- Efekt k_U57
- potrafi wykorzystać technologię wytwarzania przyrządów elektronicznych, układów i systemów mikroelektronicznych, optoelektronicznych i mikro(opto)mechanicznych do optymalizacji danego procesu pod kątem uzyskania konkretnych rezultatów.
- Efekt k_U58
- potrafi definiować i projektować działanie prostych systemów opartych na mikrokontrolerach oraz elementarnych umiejętności programowania mikrokontrolerów.
- Efekt k_U59
- potrafi wykorzystać metody wytwarzania obwodów drukowanych, urządzeniami produkcyjnymi do wymagań dotyczących przygotowania dokumentacji produkcyjnej.
- Efekt k_U60
- potrafi definiować umiejętności i kompetencje w zakresie doboru systemów automatyzacji i robotyzacji procesów technologicznych w zakresie produkcji sprzętu elektronicznego.
- Efekt k_U61
- potrafi wykorzystać techniki montażu stosowane na poszczególnych poziomach sprzętu: układów scalonych, płytek obwodów drukowanych, prostych i złożonych urządzeń elektronicznych.
- Efekt k_U62
- potrafi definiować informacje o procesie konstruowania, o wpływie narażeń środowiskowych na podzespoły i urządzenia elektroniczne, podstawowe pojęcia z niezawodności oraz zna metodykę postępowania przy konstruowaniu modułowych urządzeń elektronicznych.
- Efekt k_U63
- potrafi wykorzystać oceny niezawodności elementów, urządzeń i systemów elektronicznych do projektowania niezawodnych elementów i urządzeń.
- Efekt k_U64
- potrafi umiejętnie korzystać z norm zharmonizowanych (zakres stosowania, okres obowiązywania, itd.), trybu badań i certyfikacji sprzętu elektrycznego, trendów ekologicznych w stosunku do sprzętu elektrycznego
- Efekt k_U65
- potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu projektowania materiałów i struktur elektronicznych oraz z zakresu projektowania procesów ich wytwarzania.
- Efekt k_U66
- potrafi definiować aspekty środowiskowe w projektowaniu, produkcji i używaniu urządzeń elektronicznych.
- Efekt k_U67
- potrafi wykorzystać umiejętność określenia spadków napięć i wartości prądów w obwodach nieliniowych do wykonywania podstawowych pomiarów w obwodach niskiego napięcia
- Efekt k_U68
- potrafi definiować obwody elektryczne prądu stałego i zmiennego w stanie ustalonym i nieustalonym oraz dokonać syntezy parametrów obwodu o zadanej charakterystyce
- Efekt k_U69
- potrafi wykorzystać usystematyzowaną wiedzę w zakresie doboru urządzeń elektronicznych do zastosowań w łączności, wyboru urządzeń przekształtnikowych do zastosowań przemysłowych, pomiarów wielkości elektrycznych oscyloskopami
- Efekt k_U70
- potrafi definiować aspekty organizacyjno-prawne oraz techniczno-ekonomiczne działania sektora elektroenergetycznego oraz jego części składowych.
- Efekt k_U71
- potrafi wykorzystać umiejętność doboru maszyn elektrycznych do napędu elektrycznego.
- Efekt k_U72
- potrafi definiować zasady i narzędzia informatyczne wspomagające podejmowanie decyzji, metody sztucznej inteligencji do rozwiązywania zadań technicznych i wspomagania prac inżynierskich
- Efekt k_U73
- potrafi wykorzystać umiejętności wykonywania podstawowych badań laboratoryjnych maszyn oraz określić ich podstawowe charakterystyki i parametry związane z pracą w napędowych układach przemysłowych.
- Efekt k_U74
- potrafi definiować zagadnienia z zakresu instalacji elektrycznych oraz ma opanowane podstawowe etapy projektowania instalacji elektrycznych.
- Efekt k_U75
- potrafi wykorzystać podstaw programowania sterowników przemysłowych, automatyzować proste i złożone procesy technologiczne.
- Efekt k_U76
- potrafi definiować bezpieczeństwo elektryczne: działanie prądu na organizm ludzki, zagrożenie dla ludzi ze strony urządzeń elektrycznych.
- Efekt k_U77
- potrafi wykorzystać właściwości systemów i środków transportu elektrycznego, ekologicznych systemów transportu, zużycia energii na cele transportowe, do oceny specyfiki technicznej systemów transportu elektrycznego w zależności od zapotrzebowania na przewozy.
- Efekt k_U78
- potrafi definiować wpływu energii elektrycznej i elektromagnetycznej pochodzącej z pracujących urządzeń i systemów, pochodzenia naturalnego na funkcjonowanie urządzeń w pobliżu.
- Efekt k_U79
- potrafi wykorzystać ocenę właściwości pojazdów trakcyjnych na podstawie parametrów konstrukcyjnych i parametrów obwodu głównego
- Efekt k_U80
- potrafi definiować stopnień degradacji maszyn na podstawie emitowanego hałasu i wpływu hałasu na otoczenie, dokonać diagnostyki maszyn elektrycznych w oparciu o pomiar prądu i pola rozproszenia
- Efekt k_U81
- potrafi wykorzystać umiejętność obliczania podstawowych wielkości elektrycznych i mechanicznych tej grupy maszyn (prąd, napięcie, moc, prędkość obrotowa, moment) i prawidłowej eksploatacji oraz metod diagnozowania ich stanu technicznego.
- Efekt k_U82
- potrafi definiować problemy z różnych dziedzin metodami stosowanymi w informatyce, techniki programowania, stosowane m.in. w pracach inżynierskich
- Efekt k_U83
- potrafi rozwiązać problemy z użyciem wzorca programowania zorientowanego obiektowo (klasy, metody, dziedziczenie), samodzielnie tworzyć, uruchamiać i testować programy w języku Java z wykorzystaniem zintegrowanego środowiska programistycznego
- Efekt k_U84
- potrafi definiować umiejętności oceny rozwiązań na etapie tworzenia koncepcji systemu komputerowego, dobrać odpowiednią architekturę dla określonych zastosowań.
- Efekt k_U85
- potrafi wykorzystać umiejętności do rozpoznawanie zagrożeń dla bezpieczeństwa informacji, śledzenie i reagowanie na zaobserwowane podatności oprogramowania i systemów informatycznych.; oceny rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa informacji w tym zarządzania konfiguracją, zmianami szyfrowania i podpisu cyfrowego.
- Efekt k_U86
- potrafi definiować model interakcji człowiek – komputer systemu informatycznego i uwzględnić go przy formułowaniu wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych na system, proces projektowania interfejsu użytkownika w harmonogramie projektu budowy systemu informatycznego
- Efekt k_U87
- potrafi zaprojektować serwis internetowy, lecz przede wszystkim poznaje narzędzia pozwalające mu na szczegółowe opracowanie założeń dla rozbudowanych serwisów internetowych.
- Efekt k_U88
- potrafi definiować i rozwiązywać problemy z technologii programowania w sieciach komputerowych, samodzielnie tworzyć, uruchamiać i testować programy sieciowe wykorzystujące język opisu i prezentacji dokumentów (HTML) oraz języki programowania JavaScript, PHP i Java.
- Efekt k_U89
- potrafi wykorzystać umiejętności i wiedzę, umożliwiające praktyczne administrowanie wybranym środowiskiem operacyjnym, co pozwoli na samodzielną pracę lub uczestniczenie w zespołach wdrażających i eksploatujących systemy informatyczne
- Efekt k_U90
- potrafi definiować właściwy typ bazy danych do zakresu funkcjonalności tworzonego informatycznego systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem.
- Efekt k_U91
- potrafi wykorzystać umiejętności i wiedzę, umożliwiające uczestniczenie w zespołach projektujących i wdrażających bazy danych Oracle.
- Efekt k_U92
- potrafi definiować wiedzę niezbędną do zrozumienia procesów zachodzących od powstania zapotrzebowania na rozwiązanie informatyczne do jego wdrożenia i eksploatacji, przygotować uczestników zajęć do udziału w małych i dużych przedsięwzięciach informatycznych w charakterze analityka lub projektanta.
- Efekt k_U93
- potrafi wykorzystać praktyczne spojrzenie na architekturę aplikacji służącej zarządzaniu przedsiębiorstwem z technologicznego punktu widzenia.
- Efekt k_U94
- potrafi definiować odpowiednie rozwiązania sprzętowe i programowe niezbędne do budowy powszechnie spotykanych sieci komputerowych oraz narzędzia pomocne przy projektowaniu sieci komputerowych.
- Efekt k_U95
- potrafi wykorzystać zdobytą podczas studiów wiedzę, co pozwoli na samodzielne tworzenie i wdrożenie systemów informatycznych lub czynne uczestnictwo w pracy zespołów projektowych i wdrażających systemy informatyczne
- Efekt k_U96
- potrafi wykorzystać systemy operacyjne w zakresie ochrony i bezpieczeństwa systemów komputerowych.
- Efekt k_U97
- potrafi brać udział w małych i dużych przedsięwzięciach informatycznych w charakterze analityka lub projektanta, rozumie procesy od powstania zapotrzebowania na rozwiązanie informatyczne do jego wdrożenia i eksploatacji
- Efekt k_U98
- potrafi w sposób praktyczny prowadzić komputerowe analizy i dokumentowania procesów z wykorzystaniem dostępnych na rynku pakietów.
- Efekt k_U99
- potrafi wykorzystać modele i sposoby ewidencji, rozliczania oraz analizy kosztów jakości w przedsiębiorstwie, koszty jakości w obszarach funkcjonalnych przedsiębiorstwa.
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Efekt K_K01
- rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie
- Efekt K_K02
- rozumie, że w zarządzaniu wiedza i umiejętności szybko stają się przestarzałe
- Efekt K_K03
- rozumie potrzebę i zna możliwości dalszego kształcenia się (studia II i III stopnia, studia podyplomowe, kursy i egzaminy przeprowadzane przez uczelnie, firmy i organizacje zawodowe
- Efekt K_K04
- zna przykłady i rozumie przyczyny wadliwie działających systemów technicznych i zarządzania, które doprowadziły do poważnych strat finansowych i społecznych
- Efekt K_K05
- rozumie potrzebę zachowań personalnych i przestrzega zasad etyki, w tym uczciwości
- Efekt K_K06
- ma doświadczenia z pracą zespołową
- Efekt K_K07
- potrafi wykazać się skutecznością w realizacji projektów o charakterze społecznym, naukowo badawczym lub programistyczno wdrożeniowym, wchodzącym w skład studiów lub realizowanych poza studiami
- Efekt K_K08
- potrafi przekazać informację o osiągnięciach zarządzania i różnych aspektach zawodu w sposób powszechnie zrozumiały